تعیین وثیقه برای اسماعیل عبدی و انتقال به بند هفت زندان اوین

 پس از گذشت ده روز از اعتصاب غذای تر «اسماعیل عبدی» دبیر کانون صنفی معلمان ایران و همچنین تعیین وثیقه سیصد میلیون تومانی از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر به ریاست قاضی «قمی زاده» برای وی، او صبح امروز یکشنبه ۱۹ اردیبهشت‌ماه، از بند هشت زندان اوین به بند هفت این زندان منتقل شد.
به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظربه ریاست قاضی «قمی زاده» روز گذشته شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ پس از انتقال این دبیر کانون صنفی معلمان ایران به این شعبه، برای نامبرده مبلغ سیصد میلیون تومان را به عنوان وثیقه جهت آزادی موقت تعیین کرده است.
«اسماعیل عبدی» دبیر کانون صنفی معلمان ایران پیش تر در روزجمعه ۱۰ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۵، طی نامه ای مشترک به همراه «جعفر عظیم زاده» دبیر اتحادیه آزاد کارگران ایران، در اعتراض به امنیتی کردن فعالیت‌های صنفی، تجمعات، اعتصابات کارگران ،دستمزدهای زیر خط فقر، ممنوعیت برگزاری مستقلانه و آزادانه روز جهانی کارگر و روز جهانی معلم، عدم شفافیت و عمل موثر سازمان جهانی کار ایلو‌ در قبال نقض حقوق بنیادین کارگران و معلمان ایران و با خواست خارج کردن اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی کشور دست به اعتصاب غذای نامحدود زدند.
«اسماعیل عبدی» پیش تر از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی « ابوالقاسم صلواتی» به شش سال حبس تعزیری محکوم و حکم صادره صبح روز دوشنبه ۳ اسفند ماه ۱۳۹۴ به وکیل او، «پیمان حاج محمود عطار» ابلاغ شد.
«اسماعیل عبدی» با اتهاماتی از جمله “اجتماع و تبانی به قصد اخلال در نظم عمومی” و “تبلیغ علیه نظام”، موضوع مواد ۶۱۰ و ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی محاکمه گردیده و مصداق این اتهامات، فعالیت‌های صنفی او به عنوان دبیر کل کانون صنفی معلمان و سازماندهی و شرکت در تجمعات عنوان شده است.
 دبیرکل کانون صنفی معلمان تهران آخرین بار ششم تیرماه ۱۳۹۴، زمانی که جهت پیگیری علت ممنوع الخروج بودنش به دادسرای اوین مراجعه کرده بود پس از ساعت ها بازجویی، بازداشت شد. این فعال صنفی پیش از بازداشت نیز بارها به اطلاعات احضار شده است.
پیش تر در روز یکشنبه ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۴، هنگامی که آقای عبدی قصد مسافرت به کشور ارمنستان را داشت، ضمن ضبط پاسپورت از خروج وی ممانعت به عمل آمد.
 در اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ و همزمان با تجمعات اعتراضی معلمان در سراسر کشور، اسماعیل عبدی احضار شد و عدم اجرای حکم حبس تعلیقی وی منوط به استعفا شده بود، این استعفا مورد قبول هیئت مدیره کانون صنفی معلمان قرار نگرفت.
او پس از بازداشت به انفرادی های بند دو-الف سپاه منتقل شد و بدون امکان ملاقات با خانواده و وکیل مورد بازجویی قرار گرفت و در ۲۵ مرداد ماه ۱۳۹۴ به بند هشت زندان اوین منتقل شد.
 بند هشت یکی از بدترین بندهای زندان اوین است که تعداد زیادی از زندانیان سیاسی-عقیدتی بر خلاف اصل تفکیک جرائم در آن نگهداری می شوند.
«اسماعیل عبدی» صبح روز جاری یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ از بند هشت زندان اوین به بند هفت این زندان منتقل شده است.
مسئولین دادستانی پیش تر در تیر ماه ۱۳۹۴ با استناد به تبصره ماده ۴۸ قانون مجازات از پذیرش وکیل قانونی «اسماعیل عبدی» امتناع کردند و اعلام کردند که طبق قانون جدید باید وکیل خود را از وکلای مورد تأیید قوه قضائیه انتخاب کند.
نهادهای بین‌المللی زیادی تاکنون به بازداشت و زندانی شدن «اسماعیل عبدی» اعتراض کرده اند. سازمان جهانی آموزش، اتحادیه سراسری معلمان بریتانیا، اتحادیه استادان کالج ها و دانشگاه‌های بریتانیا و فدراسیون معلمان کانادا طی نامه بیانیه و گزارش هایی از این معلم زندانی حمایت کرده‌اند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید