جمهوری اسلامی ایران باید به بازداشت‌ و زندانی کردن خودسرانه روزنامه‌نگاران پایان دهد

گزارش‌گران بدون مرز (RSF) بار دیگر نگرانی عمیق خود را از بازداشت‌های خودسرانه و چگونگی نگاهداری روزنامه‌نگاران زندانی اعلام می‌کند. از این میان محمد صدیق کبودوند از دوازده روز پیش در اعتصاب غذا به سر می‌برد و از آرش زاد ده ماه پس از بازداشت هیچ خبر رسمی منتشر نشده است.

محمد صدیق کبودوند مدیر روزنامه‌ توقیف شده پیام مردم کردستان از تاریخ ١٩ اردی‌بهشت ١٣٩۵ در اعتراض به وضعیت بازداشت خود و آزارهای قضایی اعتصاب غذا کرده است. وی از چند ماه پیش قربانی آزارهای قضایی است. بنابر گفته‌ خانواده‌اش، وی چندین بار به دادسرای شهید مقدس اوین احضار و از اتهام‌ها و پرونده تازه مطلع شده است. با آن که این روزنامه‌نگار زندانی نیز می‌تواند با اجرای ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی (تصویب شده در سال ۱۳۹۲) از زندان آزاد شود، اما مقامات ایرانی از آزادی وی جلوگیری می‌کنند. محمد صدیق کبودوند از تاریخ ١٠ تیرماه ١٣٨۶ در زندان به سر می‌برد، بیمار و در شرایط نابسامانی به سر می‌برد، وی در زندان بارها دچار عارضه‌های مختلف از این میان قربانی نارسایی قلبی شده است. در تاریخ ٢ آبان‌ماه دادگاه تجدید نظر استان تهران حکم یازده سال زندان مدیر مسئول روزنامه توقیف شده پیام مردم کردستان و مسوول سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان را تایید کرد. خانواده وی از وضعیت سلامت‌اش نگران هستند، آخرین باری که این روزنامه‌نگار به بیمارستان برده شد پزشکان از رشد بی قاعده پروستات او ابراز نگرانی کرده بودند.

آرش زاد سردبیر سایت وبلاگینا یکی از سایت‌های معتبر در عرصه فناوری‌های تازه و وبلاگ آرش زاد در تاریخ ٩ شهریور ١٣٩۴ به هنگام خروج از کشور در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران از سوی اطلاعات سپاه پاسدران بازداشت شد. این روزنامه‌نگار آنلاین یکی از موسسان کفشدوزک انجمنی برای «افزایش مشارکت زنان در حوزه تکنولوژی و کسب‌وکارهای اینترنتی» است و از ابراز آزادانه‌ی نظر خود بر روی اینترنت و انتقاد از سیاست‌های نظام در این عرصه ابایی نداشت. از تاریخ بازداشت تا امروز هیچ اطلاعات رسمی در باره وضعیت پرونده، دلایل بازداشت و محل نگاهداری وی منتشر نشده است.

امید سلیمانی همکار سابق نشریه‌ی نوای وقت کرمانشاه و عضو کانون نویسندگان ایران در تاریخ ۲۳ اردی‌بهشت ١٣٩۵ از سوی ماموران شخصی‌پوش وزارت اطلاعات در شهر سنندج بازداشت شد. تاکنون خانواده وی از علت بازداشت و محل نگاهدای او مطلع نشده‌اند.

سروش فرهادیان همکار بسیاری از روزنامه‌های اصلاح‌طلب و سردبیر دوهفته‌نامه روبه‌رو از سوی شعبه اول دادسری شهر اراک با شکایت «یک نهاد نظامی» به اتهام «تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی» احضار و پس از تفهیم اتهام با قید کفیل در تاریخ ٢۵ اردیبهشت آزاد شد.

مهدی بوترابی مدیر پرشین بلاگ در همان روز پس از احضار به داسرای اوین بازداشت شد. علت بازداشت وی هنوز رسما اعلام نشده است، اما بنابر گفته‌ نزدیکانش وی از محکومیت به زندان در پی یک دادگاه غیابی مطلع شده است. مدیر یکی از پلاتفرم‌های بزرگ وبلاگ رایگان در ایران پیش از این در پی اعتراض‌های مردمی به انتخابات مورد مناقشه خرداد سال ١٣٨٨ بازداشت شده بود.

رضا معینی مسوول دفتر ایران و افغانستان گزارش‌گران بدون مرز در این باره اعلام کرد: «بازداشت‌ها خودسرانه و محروم کردن روزنامه‌نگاران از دادگاه‌های عادلانه مغایر با قانون‌های داخلی و موازین بین‌المللی هستند. این اقدام‌ها نقض فاحش اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق جهانی حقوق مدنی و سیاسی است که ایران نیز از جمله کشورهای امضاکننده‌ی آنهاست. ما خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط این روزنامه‌نگاران هستیم.»

ایران با ٣٠ روزنامه‌نگار و شهروند خبرنگار زندانی یکی از ۵ زندان بزرگ جهان برای حرفه‌کاران رسانه‌هاست. این کشور در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات گزارش‌گران بدون مرز از میان ١٨٠ کشور جهان در رده ١۶٩ قرار دارد.

منبع: گزارش‌گران بدون مرز

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید