اولین گفت و شنود با « آتنا فرقدانی» زندانی سیاسی پس از آزادی از زندان + فایل صوتی

«آتنا فرقدانی» کاریکاتوریست، نقاش، فعال حقوق کودکان کار و خیابان و زندانی سیاسی پیشین بند زنان (نسوان) زندان اوین که پیش تر با نقص حکم دادگاه بدوی، محکومیت او از ۱۲ سال و ۹ ماه حبس تعزیری به ۱۸ ماه حبس کاهش یافت و در روز سه‌شنبه ۱۴ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۵، از زندان اوین آزاد شد، طی مصاحبه ای با رادیو فرهنگ (سعید اوحدی) از شرایط نامناسب و اسفناک زندان قرچک ورامین (شهر ری) و همچنین دوران سپری کردن محکومیت خود می گوید.
 
به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، «آتنا فرقدانی» موکل «محمد مقیمی» در شهریور ماه ۱۳۹۳، از سوی ماموران امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت و به بند ۲-الف سپاه پاسداران در زندان اوین منتقل شد.
 
او دو ماه در بازداشت سپری کرد و از این دو ماه بیست روز را در سلول انفرادی گذراند. او در طول بازداشت از داشتن وکیل و دیدار با خانواده خود محروم بود. همچنین او در زندان متوجه نصب دوربین در داخل دستشویی و حمام شد و به گفته خود مورد آزار جسمی و روحی از سوی ماموران زندان قرار گرفته بود.
 
این فعال مدنی در آبان ماه ۱۳۹۳، با قرار وثیقه تا زمان حکم دادگاه آزاد شد.
 
فرقدانی پس از آزادی اقدام به نوشتن نامه به مسوولان مختلف جمهوری اسلامی جهت احقاق حقوق خود کرد و پس از عدم دریافت پاسخ از سوی آنان، در ویدئویی که در فضای مجازی بازتاب گسترده‌ای یافت به شرح خشونت ماموران زن بند ۲-الف سپاه علیه خود پرداخت، که چند روز پس از انتشار این ویدئو، قاضی «ابوالقاسم صلواتی» در ۷ دی ماه ۱۳۹۳، طی تماسی تلفنی از این فعال مدنی خواست در دادگاه حضور یابد، «آتنا فرقدانی» پس از این احضار در ۲۰ دی ماه ۱۳۹۳ در دادگاه انقلاب حضور یافته و در آنجا بازداشت و به زندان قرچک ورامین منتقل شد.
 
به گفته پدر این فعال مدنی، در دادگاه انقلاب دخترش را مقابل چشمان او و همسرش کتک زده بودند. در بهمن ماه ۱۳۹۳، آتنا در اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک زندانیان سیاسی و غیرسیاسی در زندان به اعتصاب غذا دست زد.
 
طولانی شدن اعتصاب غذای او باعث شد که ۷ اسفندماه ۱۳۹۳، در بیمارستان بستری شود. با موافقت قاضی «صلواتی»، این فعال مدنی را در ۱۲ اسفند ماه ۱۳۹۳، به زندان اوین منتقل کردند.
 
«آتنا فرقدانی» از سوی دادگاه انقلاب به ریاست «قاضی صلواتی» به تحمل ۱۲ سال و ۹ ماه حبس محکوم شد.
 
«محمد مقیمی» وکیل مدافع «آتنا فرقدانی» پیش تر طی گفتگویی با کمپین از کاهش حکم موکل خود خبر داد و گفته بود: “برابر حکم دادگاه تجدیدنظر، موکلش از اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، تبــرئــه و ۳ سال حبس او نیز به اتهام توهین به مقام معظم رهبری، به مدت ۴ سال تعلیق شد. همچنین، محکومیت ۹ ماه حبس آتنا به اتهام‌های: توهین به ریاست جمهور فعلی، توهین به نمایندگان مجلس شورای اسلامی و توهین به ماموران بند ۲ الف زندان اوین به جزای نقدی تبدیل گردید و در خصوص اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران نیز محکومیت ۱۸ ماه حبس موکلش در دادگاه بدوی عینا تایید شد.
 
به دنبال کاهش زمان حبس این فعال مدنی در دادگاه تجدیدنظر، او روز سه‌شنبه ۱۴ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۵، از زندان اوین آزاد شد.
اولین گفت و شنود این فعال  حقوق کودکان کار و خیابان   پس از آزادی از زندان  با رادیو فرهنگ ( سعید اوحدی) در پی می آید:

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید