اعتصاب غذای پنج زندانی سیاسی در همبستگی با جعفر عظیم زاده

«آرش صادقی»، «بهنام موسیوند»، «علی معزی»، « امیر امیرقلی» و « وحید صیادی» ۵ زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، در همبستگی با «جعفر عظیم زاده» و خواسته هایش از روز دوشنبه ۷ تیرماه دست به اعتصاب غذا زدند. همچنین علی رغم وخامت جسمانی و بی هوشی چند ساعته «جعفر عظیم زاده»، این فعال کارگری همچنان بر ادامه اعتصاب خود تاهنگام رسیدگی به خواسته هایش مصمم است.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، «جعفر عظیم‌زاده» دبیر هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران پیش تر در اعتراض به صدور احکام امنیتی برای فعالان صنفی طی یک بیانیه مشترک با «اسماعیل عبدی» بیش از ۶۰ روز است که در اعتصاب غذا به سر می برد و همچنان در این اعتراض تاهنگام رسیدگی به خواسته هایش مصمم است.

«جعفر عظیم زاده» در پی تداوم اعتصاب غذا و مشکلات پدید آمده از جمله فشار ۵ روی ۷، ضربان قلب نامنظم ما بین ۴۰ تا ۶۰، خونریزی روده و معده، کاهش وزن شدید، ضعف شدید در بدن و ناتوانی در هوشیاری، ساعت ۴ بامداد روز دوشنبه ۷ تیر ماه ۱۳۹۵ در شصتمین روز از اعتصاب غذای خود، پس از مراجعه به سرویس بهداشتی در بیمارستان سینا بر زمین افتاد.

همسر این فعال کارگری و سربازان مراقب، پس صدای به زمین خوردن او خود را به سرویس بهداشتی رساندند و تن بیهوش این فعال کارگری را به روی تخت منتقل کردند.

وضعیت جسمانی «جعفر عظیم زاده» به قدری وخیم بوده است که پس از یک ساعت با تلاش پزشکان به هوش آمد.

او پس از این رویداد، به دلیل وخامت شدید جسمانی از پایین آمدن از تخت توسط پزشکان منع شده است.

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، «جعفر عظیم زاده» طی ۹ روز گذشته تنها با سرم زنده نگاه داشته شده است ، با این حال علاوه بر ادامه خونریزی روده و مشکل ادرار و درد های شدید معده که از طی جند روز گذشته آغاز شده است، قند، فشار خون و ضربان قلب این فعال کارگری به حدی پایین آمده است که بامداد روز دوشنبه ۷ تیر ماه ۱۳۹۵ به مدت یک ساعت بیهوش شد و هر آن این خطر و عدم بازگشت او به هوشیاری و وقوع فاجعه‌ای بزرگ جان او را تهدید می کند.

«جعفر عظیم زاده» به دنبال نامه هماهنگ کنندگان طومار اعتراضی چهل هزار نفری کارگران به علی ربیعی (وزیر کار) برای بر پائی تجمع کارگری در روز جهانی کارگر سال ۱۳۹۳در مقابل وزارت کار جهت اعتراض به حداقل مزد مصوب، در نیمه شب روز دهم اردیبهشت ماه دستگیر و پس از ۴۶ روز بازداشت در بند ۲۰۹ زندان اوین با قرار کفالت یکصد میلیون تومانی آزاد شد.

او در ۱۰ اسفند ماه ۱۳۹۳ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی از سوی قاضی «صلواتی» با اتهامات انتسابی «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» و «اخلال در نظم عمومی» با استناد به ماده ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی به تحمل پنج سال حبس و به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی» با استناد به ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی به تحمل یک سال حبس و فعالیتهای غیر قانونی با استناد به ماده ۲۳ قانون مجازات اسلامی از عضویت در احزاب، گروهها و دستجات سیاسی و فعالیت در فضای مجازی و رسانه ها و مطبوعات به مدت ۲ سال محکوم شد.

به دنبال صدور این حکم، «جعفر عظیم زاده» به همراه وکیل اش اعتراضیه ای را نسبت به آن تسلیم دادگاه تجدید نظر کرد اما دادگاه تجدید نظر شعبه ۵۴ نهایتا حکم صادره بر علیه «جعفر عظیم زاده» را تماما تایید و آن را جهت اجرا به دادگاه اجرای احکام ابلاغ کرد.

«جعفر عظیم زاده» در ۱۷ آبان‌ماه ۱۳۹۴ در پی ابلاغیه از سوی شعبه اول اجرای احکام کیفری دادسرای ناحیه ۳۳ اوین، جهت تحمل شش سال زندان خود را به دادسرای مستقر در زندان اوین معرفی و به بند هشت این زندان منتقل شد.

از جمله مصادیق اتهامات «عظیم‌زاده»، تشکیل اتحادیه آزاد کارگران ایران، تشکیل اتحادیه سراسری کارگران اخراجی و بیکار، همکاری با کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای آزاد کارگری، شرکت در تجمع روز جهانی کارگر پارک لاله در سال ٨٨، هدایت کارگران در اعتراضات سال ٨۴، اقدام به تشکیل و برنامه ریزی و مدیریت تجمعات کارگری در زمان دولت جدید و تهدید به تجمع و اعتصاب در اسفند ماه سال ۹۲ بوده است.

«عظیم‌زاده» همچنین به علت جمع آوری طومار اعتراضی چهل هزار نفری کارگران و تجمعات در مقابل مجلس و وزارت کار و هدایت و اجرای این تجمعات، اعتراض به مزد مصوب، شکایت از سعید مرتضوی به عنوان نماینده هزار کارگر، اعتراض به ایجاد تغییرات ضدکارگری در قانون کار، نشست و ملاقات با دیگر تشکل های مستقل کارگری از قبیل سندیکای کارگران شرکت واحد تهران، سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، کمیته هماهنگی، کمیته پیگیری و مصاحبه با برخی رسانه‌های برون مرزی محکوم شده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید