علی باقری با تامین وثیقه از زندان اراک آزاد شد

علی باقری، فعالان مدنی  اهل  شهرستان شازند که بعدازظهر ۲۵ دی‌ماه سال جاری از سوی مأموران امنیتی بازداشت و به زندان اراک منتقل‌شده بود. روز جاری با تأمین وثیقه  به‌صورت موقت از زندان مرکزی اراک آزاد شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، امروز پنج شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۶ علی باقری از فعالان مدنی اهل شهرستان شازند اراک که به همراه محمد نجفی وکیل دادگستری و از دیگر فعالان مدنی در تاریخ ۲۵ دی ۱۳۹۶ از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اراک منتقل شده بود با تامین وثیقه به صورت موقت از زندان مرکزی اراک آزاد شدند.

گفتنی است، پیش‌تر علی باقری ومحمد نجفی دو فعال مدنی شهر شازند که پی‌گیر پرونده وحید حیدری از کشته‌شدگان در بازداشتگاه کلانتری ۱۲ اراک بودند، بعد از ظهر ۲۵ دی ماه سال جاری ازسوی ماموران امنیتی بازداشت و به زندان اراک منتقل شدند.

بر اساس گزارش های ارسالی به کمپین، محمد نجفی و علی باقری از اهالی شازند مدتی در قرنطینه زندان اراک بدون حق تماس تلفنی و ملاقات نگهداری می شدند.

علی باقری، محمد نجفی، کیان صادقی و بهزاد علی‌بخشی و تنی چند از فعالان مدنی شازند و عباس صفری از آستانه از معترضانی هستند که دی‌ماه سال جاری طی پرونده‌ای مشابه بازداشت شدند.

کیان صادقی به شرکت در اعتراضات و تبلیغ علیه نظام از طریق تهیه فیلم و عکس در مراسم ختم مادر محمد نجفی” متهم شد و باقی افراد به “شرکت در اعتراضات، اخلال در نظم عمومی، تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب (در رابطه با پرونده جان باختن “وحید حیدری”)، راه اندازی و عضویت در گروهای معاند نظام تفهیم شده و برای آقایان نجفی و باقری علاوه بر این اتهامات مصاحبه با رسانه های خارجی هم به پرونده آنان اضافه شد.”

همچنین روز سه شنبه۲۲ اسفندماه ۱۳۹۶، جمعی از فعالان مدنی اهل شازند اراک در شعبه یک بازپرسی دادگستری شهر اراک تفهیم اتهام شدند.

اتهامات این افراد  “اخلال در نظم عمومی، اجتماع و تبانی و شرکت در تجمعات غیرقانونی” عنوان شده است که تعداد ۷ نفر از این افراد پس از تفهیم اتهام با قرار کفالت (فیش حقوقی) موقتا تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شدند.

محمد نجفی وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر باوجود آزادی سایر بازداشت شدگان این پرونده کماکان در بازداشت بسر می‌برد.

گفتنی است، پیش از این در تاریخ ۱۶ اسفندماه جمعی از وکلای دادگستری از جمله نسرین ستوده در اعتراض به بازداشت و روند رسیدگی به پرونده محمد نجفی به دادگستری شهرستان شازند مراجعه کرده و با نگارش نامه‌ای خواستار فراهم کردن زمینه آزادی محمد نجفی شده بودند.

لازم به توضیح است با وجود انتقال محمد نجفی  در روز جاری  به دادسرا، تاکنون هیچ تصمیمی در خصوص تعیین قرار وی اعلام نشده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید