کشته و زخمی شدن ۵ کولبر کُرد با شلیک مستقیم از سوی نیروهای مرزی

طی سه روز گذشته و در هفته دوم خردادماه ۱۳۹۷، پنج کولبر کُرد با شلیک مستقیم از سوی نیروهای مرزبانی کشته و یا زخمی شدند. یک کولبر کُرد، ساکن روستای سوار از توابع بانه روز دهم خردادماه با شلیک مستقیم از سوی نیروهای مرزبانی در منطقه مرزی سرداب کشته شد، همچنین در مورد مشابهی دیگر، روز دوشنبه ۷ خرداد در شلیک مستقیم نیروی انتظامی به کولبران، یک کولبر کُرد از اهالی روستای درو از توابع اشنویه نیز جان خود را ازدست‌داده است.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، کمال محمدی، کولبر کُرد ساکن روستای سوار از توابع بانه در پی شلیک مستقیم نیروهای انتظامی هنگ مرزی سراب در روز ۱۰ خرداد ۱۳۹۷ کشته شده است.

گزارش شده، این کولبر کُرد به دلیل شدت جراحات وارده ناشی از اصابت گلوله در دم کشته شده و جنازه‌ی وی به بیمارستان سلیمانیه اقلیم کردستان عراق انتقال یافته است.

در همین رابطه نیز، روز سه‌شنبه هشتم خردادماه، یک کولبر کُرد به نام سلیم خلیلی از اهالی منطقه دشت بیل از توابع اشنویه نیز در نتیجه شلیک مستقیم نظامیان حکومتی به شدت زخمی شد.

دو کولبر کُرد دیگر به نام‌های خلیل فرخی ٣٢ ساله اهل روستای درو از توابع اشنویه و سیروان مرادی اهل روستای کانی رش از توابع اشنویه در شامگاه روز دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷  با شلیک مستقیم نیروهای نظامی حکومت ایران در ارتفاعات سپی ریز به شدت زخمی و یک کولبر دیگر به نام ریبوار مرادی ٢٨ ساله اهل روستای کانی‌رش و برادر سیروان مرادی در پی شلیک نظامیان حکومتی جان خود را از دست داد.

طی سال ۱۳۹۶ تعداد زیادی از هموطنانی که ناچارا به کولبری می‌پردازند، کشته یا زخمی شده‌اند. رسانه‌های حقوق بشری کردستان ایران گزارش داده‌اند، “طی سال گذشته(۱۳۹۶) دست کم ۲۲۷ کولبر کشته و زخمی شده‌اند.”

تعدادی از این کولبران توسط شلیک مستقیم نیروهای مرزی و انتظامی کشته یا به دلیل عبور از مسیرهای صعب‌العبور دچار سانحه شده‌اند.

از مجموع ۲۲۷ کولبری که قربانی شده‌اند، دست‌کم ۷۳ تن کشته و ۱۵۴ کولبر زخمی شده‌اند. عمده‌ی این کولبران در اثر شلیک نیروهای مرزبانی آسیب‌های جدی دیده‌اند و‌ عده‌ای هم دچار مخاطرات طبیعی، گیرافتادن در سرما و برف، سقوط از ارتفاعات و بلندی‌ها شده‌اند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید