دادگاه تجدید نظر مریم شریعتمداری یکی از دختران خیابان انقلاب تشکیل نشد

دادگاه تجدید نظر، مریم شریعتمداری یکی از “دختران خیابان انقلاب” که در حرم شاه عبدالعظیم شهرری بازداشت شده بود، تشکیل نشد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، دادگاه تجدید نظر، مریم شریعتمداری یکی از “دختران خیابان انقلاب” شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷، به دلیل عدم حضور قاضی زرگر، تشکیل نشد.

وی که در شعبه ۱۰۹۱ دادگاه کیفری ۲ استان تهران به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است، در خصوص اتهام‌های وارده به خودش گفت “ما باید تبرئه شویم چون جرمی مرتکب نشدیم” و در رشته توئیت‌های پیوسته در حساب کاربری‌اش نوشت: «با توجه به ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی، هر کس در اماکن عمومی تظاهر به عمل حرامی کند به حبس از ده روز تا دوماه یا ۷۴ ضربه شلاق جریمه می شود و در تبصره امده است، زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر می شوند، به حبس از ده روز تا دو ماه یا از ۵۰ هزار ریال تا ۵۰۰ هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد. سئوال مهم این است: ” حجاب شرعی چیست؟ ” ایا پوشاندن موی سر قسمتی از حجاب شرعی است؟ پاسخ این سئوال از نظر فقها و مراجع تقلید، متفاوت است. در قانون کیفری جمهوری اسلامی امده است که هرگاه قاضی برای دادن حکم، مجبور شود از نظر فقها استفاده کند باید به حکم فقیهی رجوع کند که به نفع متهم است. اما در مورد اتهام “تشویق به فساد” زمانی می توانیم عمل یا فعلی را به عنوان تشویق درنظر بگیریم که ان عمل یا فعل تکرار شود. بنابراین عملی که تنها یکبار انجام شده باشد، مصداق تشویق کردن نیست. با قرار دادن مطالب بالا درکنار هم نتیجه میگیرم که احکام صادره برای من و دیگر معترضان به حجاب اجباری ناعادلانه است و در نهایت باید تبرئه شویم چون جرمی مرتکب نشدیم.»

مریم شریعتمداری یکی از دختران خیابان انقلاب در روز سوم اسفند ۱۳۹۶ در خیابان انقلاب، از سوی ماموران نیروی انتظامی به شکل خشونت آمیزی، از روی  سکوی پست برق به پایین پرتاب شد، پس از مداوای سرپایی به بازداشتگاه وزرا منتقل و  مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود.

دختر معترض به حجاب اجباری خیابان انقلاب در شعبه ۱۰۹۱ دادگاه کیفری ۲ استان تهران به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است. حکم یک سال حبس تعزیری به نسرین ستوده، وکیل مریم شریعتمداری، ۵ فروردین ماه ۱۳۹۷، در حالی ابلاغ شد که این دختر خیابان انقلاب، ۱۶ اسفند ۱۳۹۶، با تامین وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از زندان قرچک ورامین آزاد شده‌بود. وکیل این دختر خیابان انقلاب، امیدوار است، حکم یک سال حبس تعزیری او در دادگاه تجدیدنظر نقض شود.

مریم شریعتمداری، ۳۲ ساله و دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران است.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید