پیام علی معزی زندانی سیاسی در محکومیت حکم اعدام رامین حسین‌پناهی

علی معزی، زندانی سیاسی محبوس در تهران بزرگ، در نامه‌ای حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی سنندج را محکوم کرد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، درخواست لغو حکم اعدام و نه به اعدام به یک خواست ملی تبدیل شده است و اعتراض به حکم اعدام رامین حسین پناهی، زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی سنندج، در جوامع بین المللی و همینطور ایران بالا گرفته است.

گفتنی است، چندی پیش نزدیک به ۳۰۰۰ نفر از فعالین مدنی و سیاسی و حامیان حقوق بشر، در اعتراض به حکم اعدام رامین حسین پناهی، بیانیه ای را امضا کردند و اکنون علی معزی، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ موسوم به فشافویه، طی پیامی در اعتراض به حکم اعدام رامین حسین پناهی، نامه ای منتشر کرد. وی خطاب به کسانی که مجری و حامی احکام اعدامند، گفت: «بعد از قیام کیفیت متفاوت دی ماه و پس از مقاومت جانانه کازرون و بعد از این همه اعتراضات و اعتصابات سراسری هیهات که این اعدام ها برایت کارآیی داشته باشد و اجرای هر اعدام فقط واقعه محتومی را که از آن سخت می‌ترسی جلوتر می‌اندازد.»

متن نامه علی معزی در ادامه آمده است:

ای جلاد ؛ ننگت باد
گویا به شیوه اصحاب فسق و فجور اجرای اعدام رامین حسین پناهی که به بعد از ماه رمضان احاله داده ای؛ چرا نظام جلاد از میان این همه وعده های دروغین که به مردم میدهد فقط در عمل کردن به وعده اعدام اصرار دارد؟
آیا این همه اعدام ها و قتل های اخیر داخل زندان ها و کشتن کولبرها بس نبوده که فکر میکنی هنوز هم کمبود اعدام داری؟
اما ای جلاد! باید بدانی که بعد از قیام کیفیت متفاوت دی ماه و پس از مقاومت جانانه کازرون و بعد از این همه اعتراضات و اعتصابات سراسری هیهات که این اعدام ها برایت کارآیی داشته باشد. حالا دیگر این اعدام ها نه مردم را می ترساند و نه اقتدار تو را می رساند؛ بلکه بر عکس گویای بیچارگی و درماندگی توست. اگر مدعی هستی که قتل های حین بازجویی و یا داخل زندان عمدی نبوده و مایه تاسف است؛ پس با صرفنظر کردن از این اعدام ننگ یکی از آن قتلها را کمرنگ تر کن.
ای جلاد!
اجرای هر اعدام فقط واقعه محتومی را که از آن سخت می ترسی جلوتر می اندازد. داغ دل های امثال مادر رامین که نوه‌اش را هم در همین رابطه از دست داده است؛ ریش و ریشه ات را به آتش خواهد کشید.
ای جلاد ننگت باد

علی معزی
زندان تهران بزرگ – ۲۰ خرداد ۱۳۹۷

آخرین اطلاع از رامین حسین پناهی: درخواست اعاده دادرسی رامین حسین‌پناهی زندانی سیاسی محکوم به اعدام که سه‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷، به دیوان عالی کشور ارائه شده بود، پذیرفته نشد. حسین احمدی نیاز ۲۰ خرداد ۱۳۹۷، ضمن تایید این موضوع به خبرگزاری ایسنا گفت: «پرونده به شعبه ۳۸ دیوان عالی کشور ارجاع شده بود که متاسفانه شعبه مذکور بدون اخذ اصل پرونده استنادی، اعاده دادرسی را رد کرد.»

هز چند وکیل این زندانی سیاسی گفته است “مجددا درخواست اعاده دادرسی خواهد داد”، اما خطر اعدام قریب الوقوع این زندانی سیاسی به شدت افزایش یافته است چرا که پیش‌تر در تاریخ شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷، مسئولین امنیتی زندان مرکزی سنندج، حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، را به وی ابلاغ کردند و به او گفتند “بدون شک پس از ماه رمضان اعدام خواهد شد”.

رامین حسین‌پناهی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام، که یک‌بار پیش از این، جهت اجرای حکم، در ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ به قرنطینه زندان مرکزی سنندج منتقل شده‌بود، با فشار نهادهای بین‌المللی و فعالان مدنی، حکم اعدام او متوقف و به بند عمومی بازگردانده شد. این‌بار با خطر جدی اجرای حکم اعدام مواجه شده‌است.

دادگستری کردستان، پیش‌تر در ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷، ضمن بیانیه‌ای خواسته‌بود “رامین حسین پناهی به اتهام بغی هر چه سریعتر اعدام شود.” که همین مسئله واکنش‌های بسیار نهادهای حقوق بشری و فعالان مدنیرا برانگیخت.

اتهام بغی موضوعی است که توسط رامین حسین‌پناهی و وکیل وی حسین احمدی‌نیاز، بارها تکذیب شده است. وکیل وی در طی روند دادرسی و دادگاه به کرات متذکر شده است، رامین حسین‌پناهی هیچگاه مسلح نبوده است و صرف عضویت در حزب کومله و تبلیغ برای آن طبق قوانین ایران نمی‌تواند مجازات اعدام در پی داشته باشد.

گفتنی است، خانواده حسین‌پناهی، جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷، طی فراخوانی، از همه مردم و نهادهای حقوق بشری خواسته‌اند، با تلاش مضاعف، انسانی و همگانی، در سرتاسر جهان، برای لغو حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، تلاش کنند.

رامین حسین پناهى فعال سیاسی ، ٢ تیر ۱۳۹۶ بازداشت و پس از ۲۰۰ روز انفرادى و شکنجه های جسمی و روانی، به زندان مرکزى سنندج منتقل شد. این زندانی سیاسی، ٢۵ دی ٩۶ در شعبە یک دادگاه انقلاب شهر سنندج بە اعدام محکوم شد. این حکم، مجددا، ٢٢ فروردین ۱۳۹۷ در شعبه ٣٩ دیوانعالى کشور در شهر قم به تایید رسید.

در ارتباط تایید حکم اعدام این زندانی سیاسی، ۳ تن از کارشناسان سازمان ملل، پنج‌شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ با انتشار بیانیه‌ای خواستار توقف حکم اعدام وی شدند و نگرانی خود برای بدرفتاری و شکنجه زندانیان در ایران اعلام کردند.

گفتنی است، حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، در حالی صادر و ابلاغ شد، که وی تمامی اتهام‌های انتسابی به خود را رد کرده بود. وکیل این زندانی سیاسی کُرد نیز این حکم را غیرمنتظره و ناعادلانه تلقی کرده است.

حسین احمدی نیاز، وکیل مدافع این زندانی سیاسی محکوم به اعدام پیشتر گفته‌بود، “صدور حکم اعدام برای رامین حسین پناهی، با اعمال نفوذ اطلاعات و سپاه صورت گرفته است و با توجه به قوانین داخلی و جزایی ایران و این که چنانچه قضات پرونده استقلال داشته باشند، حکم مجازات اعدام مستحق رامین حسین پناهی نیست.”

شایان ذکر است کە پس از ابلاغ صدور حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، موج جدید و گسترده اعتراضی در داخل و خارج از ایران شکل گرفت. به همین منظور، تمامی احزاب کُرد، از جمله مرکز همکاری احزاب کُرد، کانون‌های مردمی، شهروندان مدنی و سیاسی، فرهنگیان، نویسندگان، هنرمندان، نهادهای مختلف اجتماعی، شعرا، بازاریان، اصناف، نمایندگان ادوار مختلف گذشته مجلس، فعالان فرهنگی، شورای دموکراسی‌خواهان ایران و ده‌ها سازمان و نهاد سیاسی و مدنی دیگر، با صدور بیانیه‌ها و اطلاعیه‌های مختلفی در کردستان ایران و برخی از شهرها و مراکز استانی در اروپا و کانادا، همچنین با برگزاری آکسیون‌های اعتراضی، ضمن محکوم کردن صدور حکم اعدام رامین حسین پناهی و احکام اعدام دیگر زندانیان سیاسی، مدنی و عقیدتی در ایران ، حمایت و پشتیبانی خود را از رامین حسین پناهی اعلام داشتند.

در همین رابطه تاکنون چندین هزار نفر از شهروندان، فعالان مدنی و سیاسی با امضای طومار و نامه، صدور حکم اعدام رامین حسین پناهی را محکوم کرده‌اند. همچنین بالغ بر ۳۲ تن از نمایندگان پیشین مجلس، اساتید دانشگاه‌ها، وکلا، طی نامه‌ای به رییس دستگاه قضایی ایران، خواستار توقف حکم اعدام رامین حسین پناهی شده‌اند. همچنین ۲۴ نهاد فعال مدنی و حقوق بشری با انتشار بیانیه‌ای خواهان لغو فوری حکم اعدام رامین حسین پناهی شدند.

سازمان عفو بین‌الملل هم با صدور اطلاعیه‌ای خواستار اقدام فوری علیه حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، زندانی کرد ایرانی شد. بر اساس این اطلاعیه حکم صادر شده برای رامین حسین‌پناهی به دنبال یک محاکمه به شدت ناعادلانه و به دنبال چهار ماه «ناپدیدشدن اجباری» صادر شده است. این سازمان تاکید کرده است مقامات امنیتی و قضایی در اقدامی تلافی‌جویانه رامین حسین‌پناهی را به سلول انفرادی منتقل کرده‌اند و محکومیت و مجازات او مغایر با قوانین بین‌المللی است و باید لغو شود.

برای عضویت در تلگرام کمپین اینجا کلیک کنید.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید