پدر عبدالله بزرگزاده بازداشت شد

غلام قادر بزرگزاده، پدر عبدالله بزرگزاده، فعال مدنی بلوچ، که جهت پیگیری وضعیت فرزندش، مقابل مقر سپاه سلمان ایرانشهر تحصن کرده بود، بازداشت شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، چهارشنبه ۲۰ تیر ۹۷، غلام قادر بزرگزاده، پدر عبدالله بزرگزاده، فعال مدنی بلوچ که برای کسب اطلاع از وضعیت فرزندش، در چهارمین روز متوالی، مقابل مقر سپاه سلمان ایرانشهر تحصن کرده بود، بازداشت شد.

چند شاهد عینی در خصوص بازداشت پدر این فعال مدنی، به کمپین فعالین بلوچ گفتند: «در حالی که غلام قادر بزرگزاده در مقابل تابلو رو به روی سپاه ایستاده و پلاکارد به دست داشت چند خودرو با ماموران لباس شخصی به وی یورش برده و او را به زور سوار خودرو کرده و با خود بردند.»

این شاهدان افزودند: «خودرو غلام قادر و فرزند و نوه خردسالش که در خودرو بودند، بی حمایت ماندند.»

غلام قادر بزرگزاده، پلاکاردهایی با مضمون “پسرم عبدالله بزرگزاده حامی دختران ایرانشهر کجاست؟” و “فرزندم عبدالله بزرگزاده در معرض چه سناریوسازی قرار دارد” در دست داشت.

عبدالله بزرگ‌زاده سربازی، فعال مدنی بلوچ، یکشنبه ۲۷ خرداد ۹۷، در جریان تجمعات حمایتی مردم شهرستان ایرانشهر از دختران ایرانشهری که مورد تجاوز قرار گرفته بودند، بازداشت شد و ۳۱ خرداد۱۳۹۷ به بازداشتگاه سپاه سلمان زاهدان منتقل شد و از آن زمان در وضعیت نامعلومی به سر می برد.

عفو بین الملل پیشتر از مقامات ایران، خواسته بود، این فعال مدنی بلوچ، فورا آزاد شود.

در جریان تجمعات شهرستان ایرانشهر در حمایت از دختران این شهر که در رابطه با پیگیری موضوع تجاوز به دست‌کم به ۴۱ دختر برگزار شده بود، تعدادی از تجمع کنندگان بازداشت شدند.

شهروندان ایرانشهر در روزهای یکشنبه ۲۷ خرداد روبه‌روی فرمانداری و سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۹۷ مقابل مسجد نور تجمعات اعتراضی برگزار کردند.

این تجمعات پس از آن صورت گرفت که روز جمعه مولوی محمد طیب ملازهی، امام جمعه اهل تسنن شهرستان ایرانشهر در خطبه‌های نماز عید فطر از ربایش ۴۱ دختر در این شهرستان و تجاوز به آنها خبر داد.

مولوی طیب ملازهی، امام جمعه ایرانشهر، درباره منبع آمار ۴۱ نفری که در خطبه‌ نماز جمعه خود به آن اشاره کرده گفته است این رقم آخرین آماری است که «اداره آگاهی ایرانشهر» براساس اعترافات فرد دستگیر شده به خانواده یکی از قربانیان داده است.

حجت‌الاسلام ابراهیم حمیدی رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان، با تکذیب رقم ۴۱ عدد گفته است که این مرجع قضایی تنها سه مورد شکایت دریافت کرده است.

انتشار این خبر با واکنش‌های گسترده در رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی همراه شد و پس از آن مقامات امنیتی و قضایی ایران جزییات دیگری از این رخداد را اعلام کردند.

همچنین صبح یکشنبه ۲۷ خرداد تجمعی در مقابل فرمانداری ایرانشهر برگزار شد که در آن معترضان خواهان دستگیری و مجازات عاملان حادثه شدند.

بی بی سی به نقل از خانواده افراد تجاوز شده گزارش داده که تجاوزگران به عنف یونیفرم پوش بودند.

براساس این اطلاعات تعدادی از این زنان و دختران در برخی موارد توسط افرادی که “لباس نیروی انتظامی و یا نظامی بر تن داشتند و به زور اسلحه ربوده شده‌اند.”

همچنین یکی از پزشکان این شهر با اشاره به سنتی بودن بافت اجتماعی این منطقه گفت: “اکثر اشخاصی که دچار تعرض می‌شوند، به دلیل معذوریت در خانواده و جامعه مراجعه نمی‌کنند. آسیب‌دیده‌ها حتی ممکن است از سوی خانواده‌ها در خطر قرار بگیرند.”

شهرستان ایرانشهر در جنوب شرقی ایران، واقع در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد و حدود ۱۵۰ هزار نفر جمعیت دارد و اکثریت ۹۰ درصدی ساکنان آن را ایرانیان اهل سنت تشکیل می‌دهند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید