درخواست جمع آوری امضا در حمایت از زانیار و لقمان مرادی دو زندانی سیاسی محکوم به اعدام

نزدیک به ۱۰ سال از بازداشت زانیار و لقمان مرادی، دو زندانی سیاسی محکوم به اعدام و محبوس در زندان گوهردشت کرج می‌گذرد.

شاهد علوی روزنامه‌نگار با انتشار بیانیه‌ای، درخواست جمع آوری امضا جهت حمایت از این دو زندانی سیاسی، خطاب به سازمان‌های حقوق بشری و چند نهاد بین‌المللی را دارد.

در این پتیشن از همه فعالان سیاسی، مدنی و حقوق بشری تقاضا می‌شود، تمام تلاش خود را جهت شکستن حکم اعدام زانیار مرادی و لقمان مرادی و آزادی آنان به عمل آورند.

متن کامل بیانیه به همراه آدرس برای امضا در ادامه آمده است:

جناب آقای آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل
جناب آقای حسن رعد زید، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل
جناب آقای جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل برای ایران
سرکار خانم فدریکو موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
رونوشت؛ کمیسیون حقوق بشر پارلمان اروپا، عفو بین الملل، دیده بان حقوق بشر

نزدیک به ۱۰ سال از بازداشت زانیار مرادی و لقمان مرادی، زندانیان سیاسی محکوم به اعدام در زندان گوهردشت میگذرد. نامبردگان که در طول بیش از ۹ ماه حبس انفرادی در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج مورد شکنجه های شدید جسمی قرار گرفته و بارها تهدید به تجاوز جنسی شده اند، علیرغم گذشت سالها هنوز از عوارض آن شکنجه ها رنج میبرند.

زانیار و لقمان مرادی بارها تاکید کرده اند که به صراحت گفته بازجویان و مسئولان وزارت اطلاعات به انتقام فعالیت سیاسی آقای اقبال مرادی، پدر زانیار و عموی لقمان مرادی به گروگان گرفته شده و به اعدام محکوم شده اند و در صورت معرفی و تسلیم آقای اقبال مردای، پرونده آنها بسته شده و آزاد می شوند.
متاسفانه آقای اقبال مرادی شب سه شنبه ۱۷ ژوئن ۲۰۱۸ از سوی افراد ناشناسی در شهر پنجوین ترور شد و جان خود را از دست داد. آقای اقبال مرادی که به خاطر باورها و فعالیت های سیاسی و حقوق بشری اش تهدیدی برای جمهوری اسلامی بود جان خود را بر سر باورهایش گذاشت و دیگر نمی تواند تهدیدی متوجه حکومت ایران کند و از این جنبه دیگر دلیلی وجود ندارد که این دو جوان بی گناه در زندان نگاه داشته شوند.
اداره اطلاعات استان کردستان از سوی دیگر با پرونده سازی زانیار و اقبال مرادی را به عضویت در حزب کومله کردستان ایران و قتل فرزند امام جمعه مریوان متهم و در نهایت با اعمال نفوذ در قوه قضائیه به اعدام محکوم کرده است. این در حالی است که زانیار مرادی و لقمان مرادی تاکید میکنند که شواهد معتبری ارائه داده اند که در روز قتل فرزند امام جمعه، آنان در مریوان نبوده اند. علاوه بر این اداره اطلاعات عامدانه وجود شواهد دیگری همچون اعترافات صریح گروه هیوا تاب از فرمانده های پیشین سپاه پاسداران دال بر قتل فرزند امام جمعه مریوان را نادیده گرفته است.

گفتنی است که هیوا تاب مدتی بعد از قتل پسرامام جمعه بنا بر اعلام مقامات قضایی ایران به اتهام قتل برنامه ریزی شده بیش از ۳۰۰ نفر از کولبران، کشاورزان و شهروندان عادی منطقه مریوان بازداشت و سپس به همراه ۶ تن از همراهانش به اعدام محکوم شد و در دو مرحله اعدام شدند. در همان حال برخی منابع از آزاد شدن و زندگی چند تن از همراهان به ظاهر اعدام شده هیوا تاب خبر میدهند.

علاوه بر این، حکم اعدام برای زانیار مرادی و لقمان مرادی به اتهام محاربه از طریق عضویت در حزب کومله کردستان ایران هم بنا بر ماده ۲۸۸ قانون مجازات اسلامی جدید مصوبه سال۱۳۹۲ بلاوجه است. فارغ از اینکه لقمان مرادی و زانیار مرادی اتهام عضویت در حزب کومله را قبول ندارند، بنا بر قانون جدید مجازات اسلامی عضویت فرد در یک گروه محارب در صورتی که هنگام بازداشت فرد سلاح به همراه نداشته باشد، حداکثر مجازات ۵ سال زندان را به دنبال خواهد داشت.

لازم به ذکر است که محکومیت نامبردگان پیش از قانون مجازات اسلامی جدید بوده است اما بنا بر بند ب ماده ۱۰ قانون لاحق ، اگر محکومیت محکومان بر اساس قانون قدیم بوده باشد در صورتی که اتهام و یا مجازات آنها در قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ حذف و یا اصلاح شده باشد، دادگاه اجرای احکام موظف است این تغییر را لحاظ کرده و پرونده را جهت بررسی مجدد و اعمال تخفیف به دادگاه صادر کننده حکم ارسال دارد. اما وزارت اطلاعات مانع از اجرای این ماده قانونی در حق زانیار مرادی و لقمان مرادی میشود که بر اساس آن، این دو هر کدام به حداکثر ۵ سال زندان محکوم میشوند.

ما فعالان سیاسی، مدنی و حقوق بشری از شما تقاضا می کنیم که از طریق گفتگو و روابط دیپلماتیک تمام تلاش خود را جهت شکستن حکم اعدام زانیار مرادی و لقمان مرادی و آزادی آنان به عمل آورید. این دو زندانی، جوانی خود را در زندان‌های ایران از دست دادند و اکنون پدر و عموی خود را هم از دست داده‌اند و در شرایط روحی بسیار دشواری هستند و تنها آزادی میتوان مرهمی بر دردها و رنجهای طاقت فرسای انان باشد.
اگر مایل هستید این پتیشن را امضا کنید، به لینک زیر مراجعه کنید:
https://bit.ly/2Ny3jeS

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید