روح الله مردانی به اعتصاب غذای خود پایان داد

روح‌ الله مردانی، معلم و دانشجوی زندانی محبوس در زندان اوین که از ۱۹ خردادماه در اعتراض به دادرسی و حکم ناعادلانه و قطع حقوق در اعتصاب غذا بسر می‌برد، به اعتصاب غذای خود پایان داد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روح الله مردانی، دانشجوی رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران و معلم زندانی محبوس در زندان اوین که از ۱۹ خردادماه در اعتراض به روند دادرسی و حکم ناعادلانه و قطع حقوق خود در اعتصاب غذا بسر می‌بُرد و از ۲۰ مرداد به نشانه اعتراض به عدم توجه مسئولان به خواسته‌هایش لب‌هایش را دوخته‌بود، بنا به درخواست جمعی از فعالان صنفی مدنی و دو تن از همبندانش “حمیدرضا امینی” و “محمدعلی طاهری” و با توجه به وعده قوه قضاییه و دادستانی، مبنی بر رسیدگی به خواسته‌هایش، چهارشنبه ۲۴ مردادماه ۹۷ به اعتصاب غذای خود پایان داد.

گفتنی‌ است این معلم مشاور ناحیه چهارم تهران، به نشانه‌ی اعتراض به بی‌عدالتی و بی‌توجهی به خواسته‌هایش از ۱۳ مرداد اعتصاب غذای تر (فقط آب) خود را به خشک تبدیل کرده‌بود و لب‌های خود را از ۲۰ تا ۲۴ مردادماه دوخته‌بود. (در اعتصاب غذای خشک فرد اعتصاب کننده هیچ نوع خوراکی و نوشیدنی مصرف نمی‌کند و در اعتصاب غذای‌ تر زندانی تنها مایعات به همراه کمی نمک استفاده می‌کند.)

این دومین بار بود که این معلم ۳۵ ساله و دانشجوی رشته‌ی ادبیات دانشگاه تهران در اعتراض به روند رسیدگی به پرونده و حکمش اعتصاب غذا کرده‌بود و اعتصاب غذای طولانی و عدم رسیدگی مناسب، مشکلات جسمی و بیماری‌هایی برای این معلم زندانی ایجاد کرده که به درمان در خارج زندان نیاز دارد.

بنا به گزارشی که پیش‌تر در کمپین منتشر شده‌بود، وی در یک ماه اول اعتصاب غذایش، مشکلاتی مثل سرگیجه و فشار پایین و ضعف جسمی داشت و به درد کلیه و دردهای عصبی دچار میشد.

روح الله مردانی که ۲۸بهمن ۹۶، در اعتراضات سراسری دی‌ماه بازداشت شده‌بود، پیش‌تر نیز از چهارم تا سی‌ام اردیبهشت‌ماه ۹۷ اعتصاب غذا کرده‌‌بود و بنا به وعده مسئولان مبنی بر رسیدگی به پرونده‌اش به اعتصاب غذای خود پایان داده‌بود.

روح‌الله مردانی، معلم و دانشجوی رشته‌ی ادبیات دانشگاه تهران با حکم دادگاه بدوی به تحمل ۵ سال حبس به اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی و یک سال حبس به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی و دو سال محرومیت از برخی حقوق اجتماعی و ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد و در حال حاضر در زندان اوین در حال سپری کردن دوره محکومیت شش ساله خود است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید