امجد حسین پناهی: رامین بدون خداحافظی با خانواده اعدام و مخفیانه دفن شد

روز شنبه هفده شهریور، اجرای حکم اعدام سه زندانی سیاسی کرد از سوی قوه قضاییه  به وکلای آنان ابلاغ شد. بنا به گفته وکلای و خانواده، زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین پناهی، سحرگاه جمعه هفده شهریور بدون اطلاع خانواده و وکلا این افراد اعدام شده اند.

منابع مطلعی درباره حکم اعدام زانیار و لقمان مرادی به کمپین گفته‌اند که “این دو زندانی سیاسی کرد عصر جمعه ۱۶ شهریورماه توسط نیروهای اطلاعات سپاه از زندان رجایی شهر منتقل شده‌اند و سحرگاه  روز شنبه ۱۷ شهریور حکم اعدام این زندانیان در یکی از پایگاه‌های سپاه پاسداران در تهران اجرا شده است.”

امجد حسین پناهی  برادر رامین به کمپین گفت: «رامین بدون خداحافظی از خانواده اش در اعتصاب غذا و وضعیت وخیم جسمانی اعدام شده و به آنان جنازه ای تحویل داده نشده و رامین مخفیانه دفن شده است.»

عثمان مزین، وکیل دادگستری در گفتگویی اختصاصی پیش تر به کمپین گفته بود: «ما از صبح زود بە همراە برادر رامین پیگیر وضعیت ایشان بودیم در تهران، بە دادگاە هم مراجعە کردیم کە آخرین وضعیت را بدانیم. متاسفانە هیچ پاسخی بە ما نمی دهند. حوالی ظهر رفتیم زندان رجایی شهر ، یکی از مسئولین زندان شفاها بە ما اعلام کرد کە غروب روز جمعه رامین را بە همراە لقمان و زانیار مرادی از زندان رجایی شهر خارج کردە و آنها اطلاعی از وضعیت این سە زندانی محکوم بە اعدام ندارند”.

“زانیار و لقمان مرادی به مکان نامعلومی منتقل شدند”/ تداوم بی‌خبری از وضعیت رامین حسین‌پناهی

“اجرای حکم اعدام زانیار و لقمان مرادی در یکی از پایگاه‌های سپاه در تهران”

صالح نیک‌بخت؛ موکلانم بدون محاکمه در دادگاه به جای دیگری منتقل شدند

حسین احمدی‌نیاز: اجرای حکم اعدام رامین حسین‌پناهی منطبق با قانون نبود

واکنش عفو بین‌الملل نسبت به اعدام سه تن از زندانیان سیاسی کُرد

صالح نیکبخت، وکیل زانیار و لقمان مرادی با تایید اجرای حکم، اعدام زانیار و لقمان مرادی را غیر قانونی خواند و گفت حکم اعدام به اتهام محاربه در حالی اجرا شده که به اتهام قتل عمد آنان هنوز رسیدگی نشده و پرونده باز بوده است.

این وکیل دادگستری روز کذشته به کمپین گفته بود: “به‌گفته‌ی جانشین رئیس زندان، زانیار و لقمان مرادی روز گذشته جمعه ۱۶ شهریور ۱۳۹۷ و ساعاتی پس از ملاقات با خانواده‌شان از سوی نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند”.

کمپین پیش تر در گزارشی تحت عنوان انتقال ناگهانی زانیار و لقمان مرادی دو زندانی سیاسی محکوم به اعدام به بند اطلاعات سپاه از انتقال این زندانیان خبر داده بود.

عفو بین‌الملل اعدام سه تن از زندانیان سیاسی کُرد محبوس در زندان رجایی‌شهر، به نام‌های زانیار و لقمان مرادی و رامین حسین‌پناهی را بهت‌آور خواند و آن‌را اوج بى اعتنایى مقامات ایرانى نسبت به اعتراضات بین‌المللى دانست.

در واکنش به اعدام سه زندانى کُرد، رامین حسین‌پناهی، زانیار مرادی و لقمان مرادی در زندان رجایی‌شهر، فیلیپ لوتر، مدیرتحقیقات بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی عفو بین‌‌الملل ضمن ابراز همدردى عمیق با خانواده‌هاى اعدام شدگان گفت: «اینکه مقامات ایرانى این سه مرد جوان را علی‌رغم محکومیت‌هاى گسترده و اعتراض‌هاى مکرر کارشناسان سازمان ملل و نهادهاى دیگر حقوق بشر اعدام کردند ما را در بهت و خشم فرو برده است.»

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران و اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه در امور اعدام‌های فراقضایی و بی‌رویه، ۱۶ شهریور ۱۳۹۷ طی انتشار بیانیه‌ای از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته بودند تا اعدام قریب‌الوقوع زندانیان کرد ایرانی را متوقف کنند. همچنین جوامع بین المللی و حقوق بشر و شمار زیادی از فعالان مدنی طی روزهای اخیر با راه انداری کمپین های گوناگون و برگزاری توفان های توییتری، خواستار لغو حکم اعدام رامین حسین پناهی و زانیار و لقمان مرادی شده بودند.

گفتنی است زانیار و لقمان مرادی، به ترتیب در روزهای ۱۳ و ۱۴ مردادماه ۸۸ از سوی نیروهای امنیتی در شهر مریوانِ استان کردستان بازداشت شدند و مدت نزدیک به ۹ ماه در «اداره اطلاعات شهر سنندج» مورد بازجویی و انواع شکنجه‌های فیزیکی و روحی قرار گرفتند.

آنها سرانجام به «بند ۲۰۹ زندان اوین» منتقل شده و پس از نزدیک به یک ماه و نیم بدون حق ملاقات و تماس با خانواده، بە حکم «قاضی صلواتی» در شعبە ۱۵ «دادگاە انقلاب تهران» در اول دی‌ماە ۱۳۸۹، تحت اعترافات ساختگی زیر شکنجە، به اتهام «محاربه از طریق عضویت در یکی از احزاب کُردی» و «دست‌داشتن در قتل پسر امام جمعه‌ی مریوان» به اعدام محکوم شدند.

بعد از اعتراض این دو به احکام صادره، در ۱٨ تیرماه ۱٣۹۰، از سوی «دیوان عالی کشور» این حکم تایید و یک روز بعد به دایره اجرای احکام زندان «رجایی شهر کرج» ابلاغ شد.

رامین حسین‌پناهى، فعال سیاسی کُرد در تاریخ ٢ تیرماه ٩۶ بازداشت و پس از ۲۰۰ روز تحمل انفرادى به زندان مرکزى سنندج منتقل شد. این زندانی سیاسی مورخ ٢۵ دی‌ماه همان سال از سوی شعبە اول دادگاه انقلاب شهرستان سنندج بە اعدام محکوم شد. حکم صادره در تاریخ ٢٢ فروردین ۱۳۹۷ از سوی شعبه ٣٩ دیوانعالى کشور در شهر قم مجددا به تایید رسید و جهت اجرای حکم به شعبه ۴ اجرای احکام دادسرای اجرای احکام سنندج ارجاع شد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید