محکومیت یک فعال مدنی به یک سال حبس تعزیری در اردبیل/سند

یک فعال مدنی به نام “کیومرث اسلامی” طی حکمی از سوی شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو شهرستان پارس‌آباد به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو شهرستان پارس‌آباد به ریاست قاضی فیروز فراهانی مزرعه جهان، یک فعال مدنی ترک آذربایجانی به نام “کیومرث اسلامی” را به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم کرده است.

یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر کمپین گفت: “کیومرث اسلامی فرزند محمود، متولد ۱۳۷۰ محقق حوزه تاریخ و فرهنگ آذربایجانی است، او کتاب های ترکی را تهیه و کتاب های فارسی را به زبان ترکی ترجمه و منتشر می‌کرد”.

کیومرث اسلامی در ۱۳ تیرماه ۹۷ و درآستانه گردهمایی قلعه بابک در منزل شخصی خود در پارس‌آباد مغان دستگیر و پس از تحمل ۳۷ روز بازداشت در تاریخ ۱٨ مردادماه سال جاری با تامین وثیقه از زندان مرکزی این شهر آزاد شد.

گفتنی است، پارس آباد یکی از شمالی ترین نقاط استان اردبیل است که در مرز ایران و جمهوری آذربایجان قرار گرفته است.

طی سالهای اخیر، بطور منظم فعالان ترک آذربایجانی با حضور در تجمعاتی سالانه در قلعه بابک به طرح مطالبات خود می پردازند.

هر ساله طی برگزار این مراسم تعداد کثیری از فعالان مدنی ترک آذربایجانی از سوی نیروهای امنیتی به اتهامات تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی بازداشت می شوند.

اصل‏ بیست و هفتم قانون اساسی ایران تشکیل‏ اجتماعات‏ و راه‏ پیمایی‏ ها، بدون‏ حمل‏ سلاح‏، به‏ شرط آن‏ که‏ مخل‏ به‏ مبانی‏ اسلام‏ نباشد، را  آزاد اعلام کرده است‏.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که به اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید