نسرین ستوده ممنوع‌الملاقات شد

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر محبوس در زندان اوین به دلیل بدحجابی، ممنوع‌الملاقات شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر محبوس در زندان اوین که از سوم شهریورماه در اعتصاب غذا بسر می‌برد، روز یکشنبه ۸ مهر از ملاقات با خانواده خود منع شد. گفته شده این ممنوعیت با استناد به نامه دادستان که به رویت وی رسیده است، اعمال شده است.

یک منبع آگاه با اعلام این خبر به دویچه‌وله گفت که “با استناد به نامه دادستان که به رویت ستوده رسیده است، این وکیل دادگستری به علت رعایت نکردن حجاب ممنوع‌الملاقات شده است”.

به گفته این منبع آگاه، پیش‌تر از ستوده خواسته شده بود که تعهد کتبی برای رعایت حجاب دهد که او نپذیرفته بود.

کمپین حقوق بشر نیز در خصوص ممنوعیت ملاقات خانم ستوده نوشت : “کودکان نسرین ستوده موفق به دیدار مادرشان در ملاقات کابینی روز یکشنبه هشتم مهرماه نشده‌اند. این در حالی است که خانم ستوده به دلیل اصرارهای نیما فرزندش حاضر شده بود این هفته حجابش را «به طور کامل» رعایت و به سالن ملاقات برود.”

گفتنی است خانم ستوده در ملاقات‌های دو هفته گذشته ۲۵ شهریور و اول مهرماه در اعتراض به فشارها برای حجابش در سالن ملاقات حاضر نشده بود.

پیش‌تر مهراوه خندان فرزند نسرین ستوده و رضا خندان همسر وی که هر دو محبوس در زندان اوین هستند، از عدم حضور نسرین در ملاقات کابینی در اعتراض به فشار برای امضا تعهدنامه رعایت حجاب خبر داده بودند.

مهراوه خندان به کمپین حقوق بشر در ایران گفته بود: «نسرین ستوده در اعتراض به آزار و اذیت سر موضوع رعایت حجاب در زمان ملاقات کابینی و فشار به او برای «امضا تعهدنامه‌ای مبنی بر حفظ کامل حجاب»، از ملاقات هفتگی خود در روز یکشنبه ۲۵ شهریورماه صرفنظر کرده و «در اعتراض به این آزارها» اعلام کرده دیگر به سالن ملاقات نخواهد رفت. خانم ستوده همچنین در اعتراض به فشارها و آزار و اذیت خانواده و دوستانش از سوی ماموران وزارت اطلاعات از روز سوم شهریور ماه در اعتصاب غذا (تر) به سر می‌برد.

مهراوه خندان گفته بود: «مدیر سالن ملاقات زندان اوین پیش از ملاقات روز ۲۵ شهریور ماه به او اعلام کرده «از طرف دادستانی برای حجاب او و خانم ستوده نامه آمده که در صورت رعایت نکردن اجازه ملاقات به آنها داده نشود.»

نسرین ستوده روز ۲۳ خرداد ماه در منزلش از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و روانه زندان اوین شد. او در حال حاضر در حال سپری کردن حکم پنج سال غیابی به اتهاماتی مانند جاسوسی است و همچنین دو پرونده باز دیگر به اتهامات امنیتی دارد.

از سوی دیگر رضا خندان همسر او نیز صبح ۱۳ شهریور ماه از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد. او متهم به سه اتهام«اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام» و «ترویج و اشاعه بدحجابی» شده است. رضا خندان پس از بازداشت نسرین ستوده با رسانه ها در مورد وضعیت همسرش اطلاع‌رسانی می‌کرد که مصاحبه‌های او و جمع‌آوری پیکسل «من با حجاب اجباری مخالفم» در خانه‌اش از سوی ماموران وزارت اطلاعات مصادیق اتهامات او به حساب آمده‌اند. برای آقای خندان قرار وثیقه به مبلغ ۷۰۰ میلیون تومان صادر شده با این حال رضا خندان به دلیل اینکه معتقد است جرمی مرتکب نشده با پرداخت چنین وثیقه سنگینی تاکنون موافقت نکرده و همچنان در زندان اوین است.

مطالب مرتبط:

بیانیه نسرین ستوده در محکومیت اعدام سه تن از زندانیان سیاسی کُرد

آخرین وضعیت پرونده نسرین ستوده

هجوم مأموران وزارت اطلاعات به خانه نسرین ستوده

۶۰ نماینده پارلمان اروپا طی نامه ای به حسن روحانی، خواستار آزادی بی‌قیدوشرط نسرین ستوده شدند

نسرین ستوده وکیل دادگستری دست به اعتصاب غذا زد

همسر نسرین ستوده بازداشت شد

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید