دست‌کم چهار زندانی در زندان مرکزی بیرجند اعدام شدند

حکم چهار زندانی تبعه کشور افغانستان که به اتهام “حمل مسلحانه مواد مخدر و قتل یک مامور نیروی انتطامی” به اعدام محکوم شده بودند، روز جاری در زندان مرکزی بیرجند به اجرا درآمد.

وب‌سایت سازمان حقوق بشر ایران گزارش داده که در ساعات اولیه صبح امروز سه‌شنبه ۱۰ مهرماه ۹۷، حکم اعدام چهار تن از زندانیان در زندان مرکزی بیرجند به اجرا درآمده است.

بر اساس این گزارش هویت این زندانیان «شاه‌محمد میران‌ زهی، عیدمحمد میران‌زهی (دو برادر)، محمد میران‌زهی و احمدشاه ساق‌زهی» عنوان شده است.

این زندانیان تبعه کشور افغانستان هستند که به اتهام “حمل مسلحانه مواد مخدر و قتل یک مامور نیروی انتطامی” از سوی شعبه ۲ دادگاه انقلاب بیرجند به ریاست قاضی نبوی و به اتهام “حمل مسلحانه مواد مخدر” به اعدام محکوم شده بودند.

دیگر هم‌پرونده‌ی این زندانیان که «سراج گاوخور» نام دارد، به ۲۵ سال و یک روز زندان محکوم شده و اکنون در بند ۱۰۵ زندان مرکزی بیرجند به سرمی‌برد.

محمدمیران زهی ۵۰ ساله در مرداد ماه سال جاری طی گفتگویی با سازمان حقوق بشر ایران گفته: «ما زیر بدترین شکنجه‌ها به قتل مامور دولت اقرار کردیم نه اسلحه‌ای را از ما گرفته اند نه مواد مخدر و نه آدم ربایی کرده‌ایم و از این درگیری که رخ داده بی‌اطلاع هستیم و سه روز بعد از این درگیری، [زمانی] که از مرز وارد شدیم دستگیر و روانه اداره اطلاعات بیرجند شدیم، ولی بی‌نهایت شکنجه شدیم و ناچارا این را قبول کردیم، اما در دادگاه این اتهام قتل را رد [کرده و] بی‌اساس عنوان نمودیم، اما به دلیل اینکه در اطلاعات تایید کرده بودیم قاضی به هر یک از صحبت‌های ما بی‌اعتنایی کرد. ما به هیچ وجه این مامور را نکشتیم. تنها [زمان] ورود غیر قانونی ما از مرز ایران با قتل یک مامور روبه رو شدیم،  که به ما نسبت داده شد.»

وی همچنین در ادامه افزوده: «به ما گفتند شما در یکی از روستاهای مرزی با ماموران درگیر شدید و یک مامور را به قتل رسانده‌اید، درگیری را تایید کنید و ما تایید نکردیم. بعد گفتند محموله مواد مخدراز افغانستان به ایران را بر عهده بگیرید کمک‌تان می کنیم تا از مرگ رها شوید، باز قبول نکردیم. پیشنهاد آدم ربایی دادند که حداقل این را قبول کنیم باز قبول نکردیم. تنها زیر بدترین  شکنجه‌ها به این قتل اقرار کردیم و قبول کردیم و در حضور قاضی در دادگاه گفتیم ما از این قتل بی‌آگاهیم و هیچگونه نقشی نداریم، تنها زیر شکنجه هر چه را گفتند پذیرفتیم.»

زندان مرکزی بیرجند در شهر بیرجند، مرکز استان خراسان جنوبی، قرار دارد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید