بیانیه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران درباره بازداشت پویان خوشحال

به دنبال بازداشت پویان خوشحال، روزنامه‌نگار و عضو تحریریه روزنامه‌ ابتکار، انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران بیانیه‌ای منتشر کرد.

متن این بیانیه به این شرح است:

بنا بر اخبار منتشر شده در رسانه‌‌ها، پویان خوشحال، روزنامه‌نگار و عضو تحریریه روزنامه ابتکار، بنا به یک تصمیم قضایی بازداشت شده است. گزارش‌های غیر رسمی حاکی از این است که انتشار گزارشی در روزنامه ابتکار علت اصلی و ایراد اتهام و بازداشت وی بوده است.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران معتقد است بازداشت روزنامه‌نگاران به دلیل انتشار مطلب در نشریات برخورد سختگیرانه‌ای است و مغایر با سیاست‌‌های رسمی اعلام شده دستگاه قضایی است، همچنین متناسب با اصول و مبانی حقوق و آزادی رسانه‌ها نیست از همین رو از مقامات محترم قضایی در مورد اخیر تقاضا دارد نسبت به تبدیل قرار ایشان اقدام نماید.

از سوی دیگر انجمن، اقدام مدیرمسوول روزنامه ابتکار در اعلام قطع همکاری با عضو تحریریه خود و سلب حمایت حرفه‌ای از وی را اقدامی مغایر با شئون و اخلاق حرفه‌ای می‌داند. مقررات قانونی اقتضا می‌کند در مواردی که روزنامه‌نگار به واسطه انتشار مطلب در نشریه‌ای مورد اتهام قرار می‌گیرد،مدیر مسئول مسئولیت خود را پذیرفته و با حفظ مسوولیت اخلاقی، حمایت مشترک از همکاران خود را رعایت نماید.

لازم به ذکر است که این دیدگاه انجمن ناظر به فعالیت حرفه‌ای روزنامه‌نگاران است و اتهامات احتمالیِ دیگر افراد، خارج از موضوع این بحث است. بدیهی است مطالب خارج از حوزه حرفه‌ای روزنامه‌نگار از حدود بحث این بیانیه خارج است.

در شماره ۴۱۱۵ روزنامه ابتکار که روز یک‌شنبه ۲۹ مهرماه منتشر شد، مطلبی به قلم «پویان خوشحال» با تیتر «بیماری در کمین زائران بی‌ملاحظه» به چاپ رسید که در آن به توصیه‌های بهداشتی در طول «پیاده‌روی اربعین» پرداخته شده بود. در این گزارش به جای واژه «شهادت»، نویسنده از کلمه «درگذشت» برای کشته‌شدن امام حسین استفاده کرده است.

دادستان عمومی و انقلاب تهران پیش از این اعلام کرده بود یکی از روزنامه نگاران ایرانی به دلیل انتشار مطالب متعدد علیه «امام حسین»، امام سوم شیعیان تحت تعقیب قرار گرفته است.

به گزارش خبرآنلاین، «عباس جعفری دولت‌آبادی» گفته بود:«فردی که در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار فعالیت رسانه‌ای می‌کرد و مطالب متعدد توهین آمیز علیه حضرت اباعبدالله منتشر کرده، تحت تعقیب قرار گرفت.»

او توضیح داده بود معاون دادستان و سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه در پی گزارش منابع مردمی و ضابطین قضایی، علیه این «فرد» اعلام جرم کرده و خواستار تعقیب قضایی متهم شده است.

جعفری دولت‌آبادی افزود پرونده را برای رسیدگی به یکی از شعبات بازپرسی این دادسرا ارجاع کرده‌اند.

 

منابع

فدراسیون بین المللی روزنامه‌نگاران، ایران وایر و خبر آنلاین

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید