یک شهروند بهایی در سنندج راهی زندان شد

یک شهروند بهایی که به دلیل پیگیری وضعیت قبرستان تخریب شده بهائیان در شهر سنندج بازداشت و با قید وثیقه آزاد شده بود، جهت اجرای حکم یک‌سال حبس تعزیری به زندان منتقل شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، ذبیح الله رئوفی، شهروند ۷۰ ساله اهل سنندج که به دلیل پیگیری وضعیت قبرستان تخریب شده بهائیان، به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک‌سال حبس تعزیری و یک‌سال تبعید به شهرستان میناب محکوم شده‌بود، جهت تحمل حبس، چهارشنبه ۹ آبان‌ماه راهی زندان سنندج شد.

یک منبع مطلع در این خصوص به کمپین گفت: «این شهروند بهایی که در تاریخ هفدهم شهریور ماه ۱۳۹۴ از سوی نیروهای امنیتی در منزلش بازداشت و بیست و سوم همان ماه با قید وثیقه ۳۰ میلیون تومانی آزاد شده بود، مردادماه ۹۷ در شعبه چهارم دادگاه تجدیدنظر استان کردستان حکم یک سال حبس تعزیری و یک سال تبعید به شهرستان میناب وی تایید شد و صبح روز جاری برای تحمل حبس به زندان رفت.»

این منبع افزود: «پروانه رحمانی، همسر آقای رئوفی نیز که اتهام مشابه همسرش به وی تفهیم شده‌، به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است و پرونده‌اش در حال حاضر در دادگاه تجدیدنظر استان کردستان در حال بررسی است.»

پروانه رحمانی، همسر این شهروند بهایی در تاریخ ۲۹ آذرماه ۹۴ در حین مراجعت از دادگستری به منزل از سوی نیروهای اداره اطلاعات شهرستان سنندج بازداشت شده‌ و منزل وی مورد تفتیش قرار گرفته بود.

ذبیح الله رئوفی، پیش‌تر در سال ۱۳۸۸ یک‌بار بازداشت و به اتهام تبلیغ علیه نظام محاکمه شد و شش ماه زندان در تبعید را در شهرستان تویسرکان سپری کرده‌است.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در حالی مدعی شد کسی برای مذهب بهاییت و یا اعتقاد نداشتن به خدا به زندان نمی‌رود که در حال حاضر بهاییان، نوکیشان مسیحی و کسانی که به دلیل اعتقاد شخصی مطلبی را بر خلاف اعتقادات اسلامی در فضای اجتماعی نوشته‌اند بازداشت و به حکم‌های سنگین محکوم شده‌اند. علاوه بر اینکه بسیاری از بهاییان فقط به دلیل مذهب‌شان شغل خود را از دست داده‌‌اند، محروم از تحصیل شده‌اند، اموالشان مصادره شده و یا حتی کشته شدند. ادعاهای آقای ظریف خلاف آنچه در چهل سال اخیر صورت گرفته را نشان می‌دهد.

فعالان حقوق بهائیان معتقدند، شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط با باورهای دینی محروم هستند و بسیاری از شهروندان بهایی صرفا به دلیل اعتقاد به آئین بهایی از سوی نیرو های امنیتی بازداشت و زندانی می‌شوند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید