دو شهروند بهایی با قید وثیقه آزاد شدند

شهرزاد نظیفی و سپیده کشاورز، دو شهروند بهایی با قید وثیقه و به صورت موقت، از زندان اوین آزاد شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، شهرزاد نظیفی، شهروند بهایی، از قهرمانان و مربیان موتورکراس بانوان در ایران که ۲۷ آبان‌ماه از سوی نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شده‌بود، روز دوشنبه ۱۲ آذرماه با قید وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی، تا زمان برگزاری دادگاه از زندان اوین آزاد شد. از سوی دیگر، سپیده کشاورز، شهروند بهایی که ۲۹ آبان‌ماه از توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌بود، روز سه‌شنبه ۱۳ آذرماه با قید وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی تا اتمام مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

یک منبع مطلع به کمپین اطلاع داد: «خانم نظیفی روز دوشنبه ۱۲ آذرماه با ۷۰۰ میلیون تومان وثیقه و یک روز پس از آن خانم کشاورز با وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی آزاد شدند و منزل هر دو این شهروندان بهایی در زمان بازداشت، تفتیش و وسایل شخصی ‌آن‌ها از جمله کتاب و تلفن همراه ضبط شد.»

پیش‌تر، مرتضی اسماعیل‌پور، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بهاییان گفته‌بود: «بازداشت‌های دسته جمعی و گسترده‌ای علیه بهاییان در کشور صورت گرفته و در هفته‌های اخیر دست‌کم صد نفر بازداشت‌ شده‌اند و در ادامه بازداشت و آزار سیستماتیک شهروندان بهایی در کشور، طی ماه‌ها و هفته‌های اخیر، شاهد افزایش موج بازداشت‌ها بوده‌ایم.»

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در حالی مدعی شد کسی برای مذهب بهاییت و یا اعتقاد نداشتن به خدا به زندان نمی‌رود که در حال حاضر بهاییان، نوکیشان مسیحی و کسانی که به دلیل اعتقاد شخصی مطلبی را بر خلاف اعتقادات اسلامی در فضای اجتماعی نوشته‌اند بازداشت و به حکم‌های سنگین محکوم شده‌اند. علاوه بر اینکه بسیاری از بهاییان فقط به دلیل مذهب‌شان شغل خود را از دست داده‌‌اند، محروم از تحصیل شده‌اند، اموالشان مصادره شده و یا حتی کشته شدند. ادعاهای آقای ظریف خلاف آنچه در چهل سال اخیر صورت گرفته را نشان می‌دهد.

فعالان حقوق بهائیان معتقدند، شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط با باورهای دینی محروم هستند و بسیاری از شهروندان بهایی صرفا به دلیل اعتقاد به آئین بهایی از سوی نیرو های امنیتی بازداشت و زندانی می‌شوند.

مطالب مرتبط:

 

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید