شماری از معلمان بازداشتی در اصفهان آزاد شدند/ بیانیه شورای‌ هماهنگی تشکل‌های‌ صنفی فرهنگیان‌ ایران

بامداد روز جاری، شماری از معلمان بازداشتی در اصفهان آزاد شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، بامداد شنبه ۸ دی‌ماه، دست‌کم ۸ تن از بازداشت‌شدگان مرتبط با تجمع معلمان در شهر اصفهان، آزاد شدند.

یک منبع مطلع به کمپین گفت: «خانواده‌های افراد بازداشتی از روز گذشته، در مقابل دادگستری اصفهان در خیابان نیکبخت و بازداشتگاه خیابان قائمیه پیگیر وضعیت نزدیکان خود بودند و نهایتا حدود ساعت دو دیشب ۸ نفر را آزاد کردند».

هویت “شاپور ابراهیمی دبیر ریاضی از ناحیه یک اصفهان، سید غیاث الدین قائم مقامی از ناحیه سه اصفهان، عباس آصفی دبیر ورزش اهل سمیرم، آقای بهرامی و آقای مقبلی” در میان آزاد شدگان برای کمپین احراز شده‌است.

از سوی دیگر بنا به اخبار ارسالی به کمپین، روز جاری شماری از معلمان به نشانه‌ی اعتراض به بازداشت همکاران خود در کلاس‌های درس حاضر نشده و یا پس از حضور در کلاس‌، دانش‌آموزان‌شان را با مطالبات صنفی‌ خود آشنا کردند.

پنج‌شنبه ۶ دی‌ماه، شماری از فرهنگیان شاغل و بازنشسته در اصفهان، مقابل اداره کل آموزش و پرورش این استان تجمع کردند. تجمعی که بنا به گفته شاهدان عینی به خشونت کشیده شد.

شورای‌هماهنگی‌ تشکلهای‌صنفی نیز در محکومیت سرکوب و بازداشت تجمع فرهنگیان اصفهان بیانیه‌ای منتشر کرد که متن آن در ادامه آمده‌است:

از سر زنان معلم، با زور و کتک چادر را کشیدند و متاسفانه تاریخ را تکرار کردند

به نام خداوند جان و خرد

ملت‌شریف‌ ایران

ما ملتی هستیم که ۴۰ سال پیش، شجاعانه و آگاهانه برای حاکمیت اراده مردم بر سرنوشت خویش، اقامه عدل و داد و ارائه الگویی نوین از دمکراسی، هستی خود را در برابر سرکشی‌های استبداد و استثمار در طبق اخلاص گذاشتیم و لبخندزنان، ذائقه شهادت را چشیدیم.
امروز سرنوشتمان به کجا کشیده است که حافظان امنیت مردم، در برابر فریاد دادخواهی معلمان بازنشسته‌مان، قداره می‌کشند و معترضان به بی عدالتی را سرکوب می‌کنند؟
آیا استفاده از تازیانه، مشت و لگد و گاز اشک آور ماموران نیروی انتظامی در برخورد با معلمان اصفهان، همان آزادی و دمکراسی وعده داده شده است؟
متاسفانه کار به جایی رسیده است که نه تنها حق و حقوق معلمان شاغل و بازنشسته به صورت کاملا رسمی، تضییع می‌شود و بی‌عدالتی، آشکارا نهادینه شده است بلکه عده‌ای به خود حق می‌دهند به معلمان بازنشسته و نجیبی که تنها خواسته‌ آنها رفع تبعیض و بی‌عدالتی است، وحشیانه یورش ببرند و با شلیک گاز اشک‌آور ، چادر را از سر زنان معلم بکشند و با کتک‌زدن، دستگیری و بازداشت، آنها را متفرق کنند.

شورای‌هماهنگی تشکلهای‌صنفی فرهنگیان‌ذایران بر اساس اصل ۲۷ قانون اساسی ضمن اعتقاد راسخ به حق برپایی اجتماعات و راهپیمایی و تحصن برای آحاد ملت، حملات وحشیانه و غیر انسانی به معلمان و بازنشستگان معترض در اصفهان را شدیدا محکوم نموده و موکدا درخواست دارد با عاملان و آمران حمله وحشیانه به معلمان بازنشسته در اصفهان در روز ۶ دیماه ۹۷ برخورد قاطع صورت گیرد و هرچه سریعتر با آزادی بی قید و شرط بازداشت شدگان از آنها دلجویی لازم به عمل آید.
ضمنا
شورای‌هماهنگی تشکلهای‌صنفی فرهنگیان‌ذایران از فرهنگیان بزرگوار می‌خواهد درجهت بهره‌وری بهینه از فعالیت‌های صنفی متحد، با بیانیه‌ها و اطلاعیه‌های رسمی شورای هماهنگی، همراهی و همسویی داشته باشند.

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران از دولت درخواست موکد دارد که با اولویت بخشیدن واقعی و نه شعاری به موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و افزایش حقوق شاغلین و بازنشستگان تا حد عبور از خط فقر، در بودجه ریزی برای سال ۹۸ اقدام لازم را به عمل آورد .

شورای‌ هماهنگی تشکلهای‌ صنفی فرهنگیان‌ ایران
۹۷/۱۰/۷

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز پنج‌شنبه ۶ دی‌ماه، گزارشی از بازداشت و سرکوب معلمان در تجمع اصفهان منتشر کرده‌بود.

بنا به گفته شاهدان عینی، در این تجمع آرام که به خشونت کشانده‌شد، ماموران امنیتی با پرتاب گاز اشک‌آور به میان اجتماع کنندگان، “قریب به ۴۰ تا ۵۰ تن از معترضین” را بازداشت کرده‌اند.

مطلب مرتبط:

جواد لعل‌محمدی، در گفتگویی پیرامون سرکوب معلمان در تجمع اصفهان؛ “دولت باید پاسخگو باشد”

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید