عباس لسانی با سپردن وثیقه آزاد شد

‍ عباس لسانی، از فعالان سرشناس ساکن اردبیل، پس از اعتراض به روند رسیدگی به پرونده‌اش، با سپردن وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی، آزاد شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، عباس لسانی، از فعالان مدنی سرشناس ساکن اردبیل که روز شنبه ۱۵ دی‌ماه، جهت اجرای حکم ۱۰ ماه حبس تعزیری بازداشت و به زندان تبریز منتقل شده‌بود، با اعتراض کتبی به روند دادرسی، (صدور و ابلاغ حکم) روز یک‌شنبه ۱۶ دی‌ماه تحت‌الحفظ از قرنطینه زندان تبریز به شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز انتقال یافته و اعتراضش پس از بررسی، وارد شناخته شد و روز جاری دوشنبه ۱۷ دی‌ماه به صورت موقت با سپردن وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

یک منبع مطلع در این خصوص به کمپین گفت: «روز گذشته “اهرابی” قاضی پرونده با پذیرش اعتراض آقای لسانی مبنی بر نقص محتویات پرونده و پروسه دادگاه غیابی که با استناد به تبصره ۲ ماده ۴۰۶ قانون آیین دادرسی کیفری صورت گرفته ضمن صدور وثیقه مجدد (افزایش از ۵۰ میلیون به ۱۰۰ میلیون تومان) برای آزادی موقت، ۲۵ دی‌ماه را نیز وقت واخواهی برای این پرونده تعیین کرد».

این منبع مطلع در ادامه افزود: «در اعتراض عباس لسانی، مبنی بر غیرقانونی بودن احضارها که همگی از طریق پیامک تلفن همراه به صورت گرفته معلوم شده که همه پیامک‌ها، پس از صدور برگه‌های رسمی توسط این دادگاه و صرفا جهت اطلاع ارسال می‌شده و برگه‌هایی که تحویل آن در اسناد پرونده به امضای شخصی به نام “محسن‌برزگر” ثبت گردیده که احراز هویتش و ارتباط او با این پرونده هنوز مشخص نشده است».

لازم به توضیح است که به موجب تبصره ۲ ماده ۴۶ قانون آیین‌ دادرسی کیفری: «حکم غیابى که ظرف مهلت مقرر از آن واخواهى نشود، پس از انقضاى مهلت‌هاى واخواهى و تجدیدنظر یا فرجام به اجراء گذاشته مى‌شود و هرگاه حکم دادگاه ابلاغ واقعى نشده باشد، محکومٌ علیه مى تواند ظرف ۲۰ روز از تاریخ اطلاع، واخواهى کند که در این صورت، اجراى رأى، متوقف و متهم تحت الحفظ به همراه پرونده به دادگاه صادرکننده حکم اعزام مى‌شود. این دادگاه در صورت اقتضاء نسبت به أخذ تأمین یا تجدیدنظر در تأمین قبلى اقدام مى‌کند».

عباس لسانی فعال سرشناس ساکن اردبیل که روز شنبه ۱۵ دی‌ماه و در حین خروج از خانه به محل‌کار خود از سوی نیروهای امنیتی اردبیل بازداشت شده‌بود، جهت اجرای حکم ۱۰ ماه حبس تعزیری به زندان تبریز منتقل شده‌بود.

کمپین پیش از این در گزارشی به بازداشت و انتقال این فعال مدنی به زندان تبریز اشاره کرده بود.

عباس لسانی در ۱٨ مهر ۱۳۹۷ اولین احضاریه کتبی خود در این پرونده را دریافت کرد که از او خواسته شده بود جهت ابلاغ حکم به شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز مراجعه کند. وی در بیانیه‌ای، ضمن غیرقانونی دانستن روند دادرسی در پرونده از شعبه مربوطه می‌خواهد همانطور که احضاریه برای ابلاغ فرستاده شده، همانگونه حکم صادره نیز برای وی ارسال گردد.

شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز بعدها در دو نوبت دیگر نیز با ارسال پیامکی یک بار اعلام می‌دارد که حکم به شعبه اجرای احکام ارسال و بار دوم عنوان می‌کند که جهت اجرا به اجرای احکام دادگاه انقلاب اردبیل فرستاده شده است.

خانواده لسانی در پی آخرین پیامک دریافتی از سوی شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز به اجرای احکام اردبیل مراجعه و متوجه می‌شوند که عباس لسانی در پرونده‌ای که به صورت غیابی محاکمه شده به ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

لازم به توضیح است که روز دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷، دادگاه انقلاب تبریز با ارسال پیامکی به عباس لسانی از محکومیت ۱۰ ماه حبس وی به “اتهام تبلیغ علیه نظام”و اجرایی شدن این حکم خبر داده‌بود.

عباس لسانی پیش از این در ۱۱ تیرماه سال‌جاری در آستانه گردهمایی فرهنگی سالانه قلعه بابک در اردبیل بازداشت شده بود.

این فعال مدنی ساکن اردبیل در شعبه ۱۲ دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب تبریز پس از تفهیم اتهام از بابت ”تبلیغ علیه نظام از طریق سخنرانی در مراسم خاکسپاری حسن دمیرچی موسیقی‌دان و فعال مدنی شناخته شده آذربایجانی ” در تاریخ ۲۰ تیرماه ۹۷ با تامین وثیقه ۵۰ میلیون تومانی موقتا آزاد شد.

روز یکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷،  این فعال ترک (آذربایجانی) از طریق پیامک به شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی احراری، احضار و  با ارسال پیامکی دیگر در روز یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ مطلع شده که برای وی به صورت غیابی حکم صادر شده است.

روز پنج شنبه ۱۹ مهرماه سال جاری، شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز با ارسال ابلاغیه‌ای از عباس‌لسانی خواسته بود تا جهت ابلاغ و رویت حکمش که قبلا از طریق پیامک احضار و به صورت غیابی محاکمه شده بود، ظرف ۱۰ روز از زمان ابلاغ، خود یا وکیلش را به این دادگاه معرفی کند.

عباس لسانی، فروشنده مواد غذایی و ۵۵ ساله، از فعالان مدنی شهر اردبیل است که به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز در زمینه حقوق قومی شهروندان ترک‌ مانند مبارزه با تبعیض‌های قومیتی و مبارزه برای رسمی شدن زبان ترکی فعالیت می‌کند و تا کنون چندین بار بازداشت و زندانی شده است.

این فعال مدنی که در سال ۱۳۹۴ به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال زندان محکوم شده بود، پس از سپری کردن مدت حبس در زندان‌های اردبیل و شیراز پنجم خرداد ماه ۱۳۹۵ آزاد شد.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که به اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید