شاهین برزگر، فعال مدنی جهت تحمل حبس راهی زندان شد

«شاهین برزگر» فعال مدنی، روز گذشته جهت گذراندن دوران محکومیت ۳ ماهه خود راهی زندان تبریز شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز گذشته ۱۰ بهمن‌ماه ۹۷، شاهین برزگر فعال مدنی، جهت سپری کردن حکم محکومیت ۳ ماهه خود راهی زندان مرکزی تبریز شد.

این فعال مدنی پیش از این در حین خدمت سربازی به خاطر حضور در مراسم خاکسپاری «حسن دمیرچی» و حمایت از زندانیان تُرک آذربایجانی بازداشت و در زندان تبریز مورد بازجویی قرار گرفته بود.

آقای برزگر به اتهام «ایجاد جو بدبینی علیه نیروهای مسلح و تبلیغ علیه نظام» در دادسرای نظامی شعبه اول بازپرسی به ریاست «قاضی ملکی» محاکمه و به سه ماه حبس تعزیری محکوم و با قرار وثیقه ۷۰ میلیون تومانی موقتا آزاد شد.

دادگاه تجدیدنظر نظامی استان آذربایجان شرقی نیز اعتراض این فعال مدنی را «غیرموثر» خواند و حکم سه ماه حبس تعزیری وی را عینا تایید کرد.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران از شهروندان تُرک آذربایجانی هستند و بیشتر در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید