سپهر شهیدی قمصری، دانشجوی بهایی از ادامه تحصیل در دانشگاه محروم شد

سپهر شهیدی قمصری، دانشجوی ترم پنجم مهندسی عمران به خاطر بهایی بودن از دانشگاه اخراج ادامه تحصیل محروم شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، سپهر شهیدی قمصری، دانشجوی ترم پنجم مهندسی عمران در موسسه آموزش عالی سینا کاشان، به‌خاطر بهایی بودن از این دانشگاه اخراج و از ادامه تحصیل محروم شد.

یک منبع مطلع که نخواست هویت‌اش فاش شود به کمپین گفت: «سپهر که در حال تحصیل در ترم پنجم دانشگاه در رشته مهندسی عمران در حال تحصیل بود، قبل از اتمام کلاس‌ها پرتال‌اش در سایت دانشگاه بسته شد؛ بعد از پیگیری مسئولان دانشگاه به او گفتند که به‌خاطر بهایی بودن از دانشگاه اخراج شده است».

بر اساس مصوبه محرمانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران، بهائیان علاوه بر محرومیت از اشتغال در اماکن دولتی، از تحصیلات دانشگاهی نیز محروم هستند.

پیش‌تر دو نماینده مجلس شورای اسلامی، به نام‌های علی مطهری و محمود صادقی از تعارض مصوبه شورای انقلاب فرهنگی مورخه اسفند سال ۱۳۶۹ که شهروندان بهائی را از تحصیل در دانشگاه محروم می‌کند، با قانون اساسی کشور سخن گفته بودند. با این حال اخراج و منع تحصیل شهروندان بهایی ادامه دارد.

طی ماه‌های اخیر بیش از ۶۰ دانشجوی بهائی به دلیل بهائی بودن از ورود به دانشگاه‌های ایران محروم شده و ده‌ها تن نیز در حین تحصیل با اخراج مواجه شده‌اند.

گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران در طی عمر حکومت ایران بارها به بهایی ستیزی توسط حکومت ایران اعتراض کرده‌اند و آن را مصداق بارزی از بی‌توجهی دولت ایران به معاهدات حقوق بشری دانسته‌اند.

قانون اساسی جمهوری اسلامی، بهاییت را به عنوان دین یا مذهب به رسمیت نمی‌شناسد، از این رو بازداشت و زندانی کردن بهاییان نیز در طول چهار دهه کماکان ادامه داشته است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید