آزادی پدرام نصرالهی فعال کارگری از زندان سنندج+عکس

«پدرام (نه‌به‌ز) نصرالهی» فعال کارگری پس از تحمل ۳۵ روز بازداشت، امروز سه‌شنبه ۱۲ خردادماه، از زندان مرکزی سنندج آزاد شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، «پدرام نصرالهی» دیروز دوشنبه از بازداشتگاه اطلاعات سنندج به زندان مرکزی سنندج منتقل شده و در ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه امروز سه‌شنبه ۱۲ خردادماه ۱۳۹۴، با قرار وثیقه ۳۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.

این فعال کارگری در روز ۹ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۴، یعنی دو روز پیش از مراسم روز جهانی کارگر در اول ماه می، به دنبال حمله نیروهای امنیتی به خانه یکی از دوستانش که در آن مهمان بود، در پی ضرب و شتم از سوی نیروهای اطلاعاتی و امنیتی در سنندج بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج منتقل شده بود.

گفته شده این فعال کارگری در طول بازداشت، تنها یک بار موفق به تماس تلفنی کوتاه با خانواده‌اش شده و در طول مدت بی‌خبری از او، وی تحت بازجویی و فشار بازجویان اطلاعات سنندج بوده است.

«پدرام نصرالهی» از جمله فعالان کارگری در سنندج و عضو «کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری» که در سال‌های اخیر همواره تحت فشار نیروهای وزارت اطلاعات بوده و چندین بار دیگر نیز دستگیر و روانه زندان شده است.

پیش‌تر «پدرام نصرالهی» در ۲۱ آبان‌ماه ۱۳۸۸، به اتهام “شرکت در راهپیمایی و اعتراض به اعدام احسان فتاحیان” دستگیر و مدتی را در زندان به ‌سر برد. او سپس با قرار وثیقه از زندان آزاد شد.

همچنین این عضو «کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل‌های کارگری» در ۲۲ تیرماه ۱۳۸۹ به همراه «عباس جمالی» وکیل مدافعش، به اتهام “تبلیغ علیه نظام” و “عضویت در کمیته هماهنگی” و “عضویت در شورای زنان”، در شعبه ۱ دادگاه انقلاب، توسط «قاضی بابایی» محاکمه شد و به زندان و تودیع وثیقه محکوم شد.

وی در ۱۸ اسفندماه ۱۳۹۰، پس از احضار تلفنی به اداره اطلاعات سنندج بازداشت و ۴۸ روز مورد بازجویی قرار گرفت. او سپس با قید وثیقه ۷۰ میلیون تومانی آزاد شده بود. وی بار دیگر در فرودین‌ماه ۱۳۹۱ دستگیر و به اتهام “عضویت در کمیته هماهنگی” به تحمل حبس و تودیع قرار وثیقه محکوم شد.

این فعال کارگری در ۲۴ آبان‌ماه ۱۳۹۱، پس از مراجعه به دادگاه برای رسیدگی به اتهامات انتسابی به وی از جمله “عضویت در کمیته هماهنگی” و “ارسال خبر به یکی از گروه‌های مخالف حکومت”، از سوی ماموران امنیتی بازداشت شد و به دنبال آن او جهت سپری کردن حکم صادره ۱ سال و ۷ ماه زندان که در دادگاه تجدید نظر کردستان نیز تایید شده بود، روانه زندان مرکزی سنندج شد.

خانواده «پدرام نصرالهی» بارها نسبت به “ممنوع‌‌الملاقات بودن”، “عدم اقدام برای درمان پزشکی” و “سرباز زدن مسوولان امنیتی از برقراری تماس تلفنی با خانواده” اعتراض کرده و همچنین از وجود “آزار و اذیت و شکنجه” فرزندشان ابراز نگرانی کرده‌ بودند.

در سال‌های اخیر نیز گزارش‌هایی مبنی بر تلاش مسوولان امنیتی و اطلاعاتی در خصوص “تطمیع و ترغیب” این فعال کارگری در طی بازجویی‌ها منتشر شده است. گفته می‌شود مسوولان امنیتی به این زندانی وعده‌هایی همچون “آزادی فوری”، “اعطای شرایط اقامت در کشورهای اروپایی” و… داده‌اند که او در مقابل این درخواست‌ها از ادامه‌ی “عضویت در کمیته هماهنگی و از حق ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری” دفاع کرده است.

تصاویر زیر مربوط از لحظه آزادی «پدرام (نه‌به‌ز) نصرالهی» از زندان مرکزی سنندج است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید