مادر یکی از بازداشتیان محیط زیست: “وضعیت جسمانی فرزندم در زندان وخیم است”

مادر طاهر قدیریان، یکی از هشت فعال محیط زیست بازداشتی از وضعیت وخیم فرزندش و کاهش وزن او خبر داد.

مادر طاهر قدیریان که به تازگی با فرزندش در زندان اوین ملاقات کرده روز چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ به ایرنا گفت: «در ملاقاتی اخیری که با طاهر داشتم وضعیت جسمی خوبی نداشت و به شدت وزن کم کرده بود».
وی از ابتلای طاهر قدیریان به بیماری آی بی اس (سندروم روده بزرگ) خبر داد و گفت: «بنابر اظهارات فرزندم در مراجعه ای که به خاطر این بیماری به بهداری زندان اوین داشته پزشک بهداری به او گفته باید توسط متخصص گوارش معاینه شود تا پزشک متخصص داروهای لازم را تجویز کند».
مادر طاهر قدیریان اضافه کرد: «در مشاوره ای که با پزشکان متخصص گوارش درباره بیماری فرزندم داشتم گفتند علت کاهش وزن طاهر نمی تواند بیماری آی بی اس باشد و باید هر چه سریعتر معاینات و معالجات لازم روی او انجام شود».
وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا وکیل فرزندش که در جلسه پنجم دادگاه قاضی اجازه ملاقات را صادر کرده بود موفق به انجام ملاقات شده یا خیر، گفت: «متاسفانه به رغم گذشت نزدیک به یک ماه از دستور قاضی برای انجام ملاقات هنوز این کار صورت نگرفته و علت آن هم این است که در مراجعه نخست برای انجام ملاقات به او گفته اند کارشناس پرونده حضور ندارد بنابراین امکان ملاقات میسر نیست».
وی ادامه داد: «در مرتبه دوم هم که پیرو تماس کارشناسان وکیل فرزندم برای انجام ملاقات به زندان مراجعه کرد از وکیل دفترچه وکالت خواستند در حالی که حدود یکسال است که دفترچه های وکالت الکترونیکی شده و چون کارشناسان دفترچه وکالت الکترونیکی را نپذیرفته اند بار دیگر ملاقات صورت نگرفته است و ما همچنان منتظر مساعدت کارشناسان پرونده برای انجام ملاقات هستیم».

طاهر قدیریان

طاهر قدیریان، دانش‌آموخته زیست‌شناسی حیات وحش است و از سال ۱۳۸۴ در پروژه‌های مربوط به حفاظت از حیات وحش در ایران فعالیت داشت. او نقشی کلیدی در پژوهش و تلاش‌های حفاظتی برای حفاظت از بسیاری گونه‌های حیات وحش از خرس سیاه آسیایی، پلنگ ایرانی و یوز پلنگ آسیایی گرفته تا پرندگان مهاجر و جوندگان داشته‌است. در سال ۱۳۸۸ او به خاطر فعالیت‌هایش برای حفاظت از پرندگان جنگل‌های حرا با مشارکت دادن مردم محلی و کنترل گونه‌های مهاجم، برنده جایزه «دانشمند جوان» برنامه انسان و کره مسکون سازمان یونسکو شد. او همچنین یکی از نویسندگان کتاب اطلس پستانداران ایران است. علاوه بر این او یکی از بنیانگذاران و سردبیر «فصل‌نامه پازن» اولین مجله پستاندار شناسی ایران است. طاهر همچنین یکی از ارزیابی کنندگان وضعیت گربه‌شنی در لیست قرمز گونه‌های در معرض خطر اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت و منابع در سال ۱۳۹۵ بوده است. در سال‌های اخیر او در زمینه ترویج تشکیل مناطق حفاظت شده محلی در مناطق مرکزی و جنوبی ایران فعال بوده است. موضوعی که به ندرت در کشور پیاده سازی شده است. کارهای او موجب افزایش مشارکت جامعه محلی و تشکیل تعدادی از این مناطق در کشور، با هدف حفاظت از آخرین زیستگاه های خرس سیاه آسیایی و قوچ لارستان شده است. طاهر همچنین به خاطر فعالیت‌هایش برای حفاظت از خرس سیاه آسیایی، یوزپلنگ آسیایی و پلنگ ایرانی، عضو «گروه متخصصان گربه سانان» و «گروه متخصصان خرس ها» در اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی است.

پرونده موسوم به فعالان محیط زیست، هشت متهم به نام های «هومن جوکار»، «سپیده کاشانی»، «امیرحسین خالقی»، «طاهر قدیریان»، «مراد طاهباز»، «سام رجبی»، «نیلوفر بیانی» و «عبدالرضا کوهپایه» دارد که بهمن‌ماه ۹۶ بازداشت شدند. برای چهار نفر به اتهام افساد فی الارض، سه نفر به اتهام جاسوسی و یک نفر هم به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، کیفرخواست صادر شده است.

مطالب مرتبط:

جزییاتی از دادگاه اول فعالان محیط زیست را بخوانید

جزئیات از دادگاه دوم فعالان محیط زیست را بخوانید

جزئیات دادگاه سوم فعالان محیط زیست را بخوانید

دادگاه چهارم فعالان محیط زیست بازداشتی برگزار شد

دادگاه پنجم فعالان محیط زیست بازداشتی برگزار شد

 

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید