اولین جلسه دادگاه تجدیدنظر ۴ شهروند بهایی در کرمان برگزار شد

اولین جلسه دادگاه تجدیدنظر ۴ شهروند بهایی در کرمان که هر کدام به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده‌بودند، برگزار شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز یک‌شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸، دادگاه تجدیدنظر ۴ شهروند بهایی ساکن کرمان به نام‌های نیما رجب‌زاده، آرمان بندی امیر‌آباد، امرالله خالقیان و احسان الله امیری‌نیا که سال ۱۳۹۶ در شعبه اول دادگاه انقلاب کرمان با اتهام “عضویت در تشکیلات بهایی به جهت برهم زدن امنیت کشور” هر کدام به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده‌بودند، برگزار شد. این اولین دادگاه تجدیدنظر این افراد در شعبه اول استان کرمان بوده و ادامه رسیدگی به پرونده آن‌ها به روزهای آتی موکول شد.

نیما رجب‌زاده، آرمان بندی امیر‌آباد، امرالله خالقیان و احسان الله امیری‌نیا سال ۱۳۹۵ بازداشت شده‌بودند و یک‌سال پس از آن در سال ۱۳۹۶ در شعبه اول دادگاه انقلاب کرمان مجموعا به ۲۰ سال حبس تعزیری محکوم شده‌بودند.

گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران در طی عمر حکومت ایران بارها به بهایی ستیزی توسط حکومت ایران اعتراض کرده‌اند و آن را مصداق بارزی از بی‌توجهی دولت ایران به معاهدات حقوق بشری دانسته‌اند.

قانون اساسی جمهوری اسلامی، بهاییت را به عنوان دین یا مذهب به رسمیت نمی‌شناسد، از این رو بازداشت و زندانی کردن بهاییان نیز در طول چهار دهه کماکان ادامه داشته است.

اعضای آیین بهایی در ایران بزرگترین گروه اقلیت مذهبی غیرمسلمان در ایران را تشکیل می‌دهند. در سال‌های اخیر، بدرفتاری با بهاییان تشدید شده است و شامل تخریب قبرستان‌های آنان، دستگیری‌های خودسرانه، حمله به منازل، ضبط اموال، اخراج از کار، و سلب حقوق مدنی اساسی از آنها شده است. جوانان بهایی ایرانی همچنان از حق تحصیلات دانشگاهی محرومند و هر دانشگاهی که دانشجویان بهایی در آن مشغول به تحصیل باشند وادار به اخراج آنها می‌شود. متخصصین بهایی از انتصاب در شغل‌های دولتی محروم هستند و به دلیل اعتقاداتشان از جانب شرکت‌های خصوصی مورد تبعیض قرار می‌گیرند. حتی کسانی که از آنها دفاع می‌کنند نیز مورد حمله قرار می‌گیرند.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید