حبیب ساسانیان شهروند اهل اردبیل با قرار کفالت آزاد شد

حبیب ساسانیان، شاعر و فعال مدنی اهل اردبیل با سپردن قرار کفالت تا پایان مراحل دادرسی، به صورت موقت از زندان این شهر آزاد شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، ساعت ۶:۳۰ بعدازظهر روز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸، حبیب ساسانیان، شاعر و فعال تُرک (آذربایجانی) که در پی حضور در شعبه ۱۲ دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل به زندان این شهر منتقل شده‌بود، با سپردن قرار کفالت تا پایان مراحل دادرسی، به صورت موقت از زندان آزاد شد.

این شهروند اهل اردبیل در همین روز و در پی دریافت احضاریه الکترونیکی مبنی بر “تفهیم اتهام توهین به مقامات و نشر اکاذیب به قصد اضرار به غیر و افترا قولی و عندالزوم اخد آخرین دفاع” در شعبه ۱۲ دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل حاضر شده‌بود که پس از خاتمه جلسه به دلیل عدم توانایی در تودیع وثیقه در زمان لازم، به زندان مرکزی اردبیل منتقل شده‌بود.

یک منبع مطلع در این خصوص به کمپین گفته‌بود: «در پی صدور قرار وثیقه برای آقای ساسانیان دوستان او جواز کسب بردند که قاضی نپذیرفت و به آن‌ها گفته شد که باید تا ساعت ۲ بعدازظهر سند ملکی به ارزش ۴۰ میلیون تومان تهیه کنید».

حبیب ساسانیان شاعر و شهروند اهل اردبیل به زندان منتقل شد

امروز دومین روز جلسه رسیدگی به پرونده آقای ساسانیان بود. روز یک‌شنبه ۲۹ اردبیهشت بخشی از دفاعیات آقای ساسانیان از سوی دادیار شعبه ۱۲ شنیده شد و ادامه رسیدگی به پرونده، به روز دوشنبه (امروز) موکول شده‌بود.

آقای ساسانیان روز شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸، به شعبه ۱۲ دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل احضار شده بود.

گفته می‌شود این شهروند اهل اردبیل در پرونده قبلی خود از سوی دادگاه تجدیدنظر به ۱۰ سال زندان محکوم شده که با اعتراض وکیل وی، در حال حاضر این پرونده به دیوان عالی کشور فرستاده شده‌است.

پیش‌تر آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات حبیب ساسانیان، در روز ۵ اسفند ۱۳۹۶، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تبریز برگزار شده‌بود.

دادگاه این فعال مدنی، قرار بود در روز دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ در شعبه ۲۶ دادگاه تجدید نظر تبریز تشکیل شود که به دلیل عدم حضور یکی از قضات پرونده برگزار نشد و به تاریخ ۵ اسفند ۱۳۹۶ موکل شده‌بود.

گزارش شده‌بود، اتهامات وارد شده به حبیب ساسانیان، «تشکیل گروه و افشای اسناد محرمانه» عنوان شده، که نامبرده این اتهامات را صریحاً رد کرده است.

حبیب ساسانیان ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ همراه پنج شهروند دیگر به نامهای مهدی جوادزاده، حمید ثقفی، بابک آوند، اسماعیل افخمی و یونس رحیمی، در شهر اردبیل بازداشت شد. اتهامات این زندانی سیاسی، «تشکیل گروه (گروهک) گامو، رهبری و هدایت گروه (گروهک) گامو، عضویت در (گروهک) گامو، جاسوسی برای کشورهای بیگانه، کپی برداری از اطلاعات محرمانه سپاه پاسداران، ارسال اطلاعات محرمانه سپاه پاسداران به کشورهای بیگانه” عنوان شده است.»

این فعال مدنی در شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی باقرپور به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری به‌صورت غیابی محکوم شد. وی با تامین وثیقه ۳۵۰ میلیون تومانی در روز دوشنبه ۶ شهریور ۱۳۹۶ بصورت موقت از زندان تبریز آزاد شد.

حبیب ساسانیان، ۴۳ ساله و متاهل، دارای دو فرزند ۱۱ و ۱۵ ساله است که در پی بازداشت، وضعیت زندگی خانواده‌اش، نابسامان گزارش شده بود.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید