مهدی فرطوسی دانش آموز مشهدی از زندان آزاد شد

دانش‌آموز محبوس در زندان وکیل‌آباد مشهد که در جریان اعتراضات سراسری دی‌ماه ۹۶ بازداشت و به احکام زندان محکوم شده‌بود، با استفاده از قانون آزادی مشروط از زندان آزاد شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، مهدی فرطوسی، دانش‌آموز ساکن مشهد پس از اتمام مرخصی در روز پنج شنبه ۳۰ خردادماه ۹۸ به زندان وکیل‌آباد بازمی‌گردد، اما مسئولان زندان به او می‌گویند که با درخواست آزادی مشروط وی موافقت شده و آزاد است.

مهدی فرطوسی، نوجوان دبیرستانی ساکن مشهد روز سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، به مرخصی آمده‌بود.

دانش‌آموز بازداشتی اعتراضات دی‌ماه ۹۶ به مرخصی رفت

این نوجوان ۱۹ ساله ساکن مشهد از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری دی‌ماه ۹۶، طی حکمی توسط شعبه چهارم دادگاه انقلاب مشهد به اتهامات «اخلال در نظم» و «توهین به رهبری»  به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده‌بود.

منابع مطلع به کمپین گزارش داده‌بودند که آقای فرطوسی، قبل از بازداشت در مسافرخانه‌ای مشغول به کار بوده و همزمان در مقطع چهارم دبیرستان مشغول تحصیل بوده است.

نیروهای امنیتی این نوجوان اهل مشهد را در ۲۰دی ۹۶ به دلیل حضور در اعتراضات دی‌ماه، در منزل شخصی‌اش بازداشت کرده‌بودند. این بازداشت همراه با تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی او بوده است.

یک منبع مطلع به کمپین گفته‌بود: «دادگاه در قبال آزادی موقت‌اش برای او قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی صادر کرد ولی خانواده مهدی به‌خاطر مشکلات مالی نتوانست وثیقه را تامین کند».

آغاز اعتراضات در شهر مشهد در تاریخ ۸ دی‌ماه ۱۳۹۶ بود، اما نا آرامی‌ها به سرعت به شهرهای دیگر گسترش یافت که در بیشتر این مناطق با دخالت نیروهای امنیتی این اعتراضات به خشونت کشیده‌شد.

در اعتراضات دی‌ماه ۱۳۹۶، تعداد پرشماری از افراد در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند. در این اعتراضات دست‌کم ۲۵ تن کشته و حدود ۵ هزار نفر نیز بازداشت شدند.

برخی از بازداشت‌شدگان با تامین وثیقه و تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شده‌اند و برخی از آنها نیز به زندان منتقل شده‌اند.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

خروج از نسخه موبایل