در یک حادثه رانندگی در ادرینه ترکیه دست‌کم ۴۰ پناهجو کشته و زخمی شدند

در یک حادثه رانندگی در ادیرنه، یکی از شهرهای مرزی ترکیه، دست‌کم ۴۰ پناهجو کشته و زخمی شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸، خودروی حامل شماری از پناهجویان بیشتر اهل کشورهای افغانستان و سوریه که قصد داشتند به کمک قاچاق‌بر و عبور از استان ادیرنه ترکیه به نوار مرزی یونان یا بلغارستان برسند تا از آن‌جا به یک کشور امن اروپایی بروند، دچار حادثه شد.

در این حادثه ۱۰ نفر جان خود را از دست داده و دست‌کم ۳۰ نفر زخمی شدند.

یک منبع محلی به کمپین گفت: «قاچاق‌بری که قصد داشت آن‌ها را از مرز عبور دهد چند برابر ظرفیت خودرو چیزی نزدیک به ۴۵ نفر پناهجوی عمدتا افغانستانی و سوری سوار خودرو کرده‌بود».

مجروحان این حادثه توسط نیروهای امداد به مراکز درمانی منتقل شده و حال چند نفر آن‌ها وخیم گزارش شده‌است.

این پناهجویان که عمدتا از کشورهای افغانستان و سوریه بودند، قصد داشتند با عبور از مرز ترکیه خود را به یکی از کشورهای امن اروپایی برسانند.

ادیرنه یکی از شهرهای منتهی‌الیه غربی ترکیه است و طی سال‌های اخیر شمار پناهجویانی که قصد عبور غیرقانونی از آن برای رسیدن به یونان، بلغارستان و در نهایت کشوری اروپایی، را دارند، افزایش یافته‌است.

پیش‌تر، پلیس ترکیه ۴۹۶ پناهجوی بیشتر ایرانی را در ادیرنه بازداشت‌کرده‌بود. آن زمان پناهجویان تحت عنوان کمپین “کاروان امید” به سمت ادیرنه حرکت کرده‌بودند و قصد داشتند به صورت دسته جمعی از مرز ترکیه به یونان عبور کنند.

طی سال‌های اخیر و خصوصا دو سال گذشته، روند رسیدگی به پرونده‌های پناهجویان در ترکیه توسط سازمان ملل متحد متوقف شده و بیشتر وظایف این سازمان به اداره مهاجرت سپرده شده. بر همین اساس بیشتر کسانی که خود را به ترکیه می‌رسانند، قصد ماندن در این کشور را ندارند و از ترکیه به عنوان گذرگاهی برای عبور یاد می‌کنند، اما برخی از آن‌ها در طول مسیر بازداشت شده، به زندان می‌افتند، به کشور خود بازگردانده می‌شوند یا جان خود را از دست می‌دهند.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی روز پنج‌شنبه ۱۵ فروردین‌ماه ۹۸ گزارشی از بازداشت چند ایرانی در ادیرنه منتشر کرده‌بود.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید