سخی ریگی، وبلاگ نویس بلوچ با پایان دوران محکومیت از زندان آزاد شد/ سند

سخی ریگی، وبلاگ نویس بلوچ با پایان دوران محکومیت از زندان اهواز آزاد شد. این شهروند سال ۱۳۸۸ به دلیل  نوشتن مطلبی در وبلاگش به اتهام “نشر اکاذیب” و “اقدام علیه امنیت ملی” ابتدا به ۲۰ سال زندان محکوم و این حکم سپس به ده سال و یک ماه کاهش یافت. مجوز آزادی سخی ریگی روز سه شنبه هفته گذشته از سوی شعبه ۸ اجرای احکام  کیفری دادسرای انقلاب اهواز صادره شده بود. این وبلاگ نویس از محل زندگی و دستگیری‌اش در زاهدان به اهواز تبعید شده بود.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز شنبه ۱۵ تیرماه ۱۳۹۸ سخی ریگی شهروند بلوچ که به خاطر نوشتن مطلبی در وبلاگش به اتهام “نشر اکاذیب” و “اقدام علیه امنیت ملی” در سال ۸۸ از سوی دادگاه انقلاب به ده سال و یک روز زندان محکوم‌شده بود، با پایان دوران محکومیت از زندان اهواز آزاد شد.

پیش‌تر و به نقل از منابع آگاه گزارش‌شده بود که آقای ریگی در تمام دوران محکومیتش حتی یک روزبه مرخصی نرفته است. این در حالی است که او از محل زندگی و دستگیری‌اش در زاهدان به اهواز تبعیدشده و تمام این سال‌ها در زندان اهواز بوده است و به همین دلیل خانواده‌اش نمی‌توانستند به‌طور مرتب به ملاقات او بروند.

آقای ریگی تیرماه سال گذشته در اعتراض به مخالفت با آزادی مشروطش دست به اعتصاب غذا زده بود.

محمد مرزیه، دادستان عمومی و انقلاب زاهدان در مورد سخی ریگی در گفت‌وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) پیش تر گفته بود: “سخی ریگی معروف به سعید بلوچ به جرم فعالیت‌های رایانه‌ای و نرم برای پیشبرد اهداف گروهک تروریستی عبدالمالک و تشویش اذهان عمومی به تبعید و حبس محکوم شد”.

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان افزوده بود: «این فرد پیش از اعدام یعقوب مهرنهاد، در جهت تشویش اذهان عمومی نسبت به اعدام این متهم مطالب گسترده‌ای در وبلاگ خود منتشر کرد».

یعقوب مهرنهاد، متولد ۱۳۵۸ در استان بلوچستان، دانشجوی رشته علوم سیاسی دانشگاه تهران، روزنامه‌نگار و فعال مدنی در استان سیستان و بلوچستان مردادماه سال ۱۳۸۷ با اتهام «همکاری با گروه جند الله از طریق نوشتن» اعدام شد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید