اعتراض گزارشگران بدون مرز به بازداشت فرنگیس مظلوم، مادر شهروند ـ خبرنگار زندانی سهیل عربی

سازمان گزارشگران بدون مرز (RSF) بازداشت فرنگیس مظلوم مادر سهیل عربی، شهروند ــ خبرنگار زندانی محبوس در زندان تهران بزرگ ( فشافویه) را که توسط مأموران امنیتی در خانه خواهرش بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده محکوم کرده و با اشاره به احضار و بازجویی خانواده‌های زندانیان سیاسی و روزنامه‌نگاران زندانی  از مسئولان جمهوری اسلامی ایران خواسته است که به این آزارگری غیرقانونی پایان دهد.

در قسمتی از این بیانیه آمده است: «مسئولان جمهوری اسلامی ایران همچنان به فشار و آزار و اذیت خانواده‌های زندانیان سیاسی، روزنامه‌نگاران و شهروند خبرنگاران ادامه می‌دهد، از آغاز سال میلادی ۲۰۱۹ گزارش‌گران بدون مرز چندین مورد از احضار و بازجویی خانواده های زندانیان سیاسی و روزنامه‌نگاران زندانی را شمارش کرده است. جمهوری اسلامی باید به این آزارگری غیر قانونی پایان دهد».

متن کامل  این بیانیه را در ادامه بخوانید:

گزارش‌گران بدون مرز (RSF) بازداشت فرنگیس مظلوم مادر سهیل عربی را محکوم می‌کند. مسوولان جمهوری اسلامی ایران همچنان به فشار و آزار و اذیت خانواده‌های زندانیان سیاسی از این میان روزنامه‌نگاران و شهروند خبرنگاران ادامه می‌دهند.
فرنگیس مظلوم به تاریخ ۳۱ تیرماه در منزل خواهرش از سوی ماموران امنیتی با لباس شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. دلایل این بازداشت تا کنون اعلام نشده است.

سهیل عربی عکاس و شهروند خبرنگار زندانی و برنده جایزه شهروند خبرنگار ۲۰۱۷ از تاریخ ۱۵ دی ۱۳۹۲ زندانی است. وی در اعتراض به وضعیت بازداشت و شرایط زندان از یک ماه پیش در اعتصاب غذا بسر می‌برد. در یک ویدیو فرنگیس مظلوم بخشی از فشارها و رفتار سخت‌گیرانه‌ای را که با او شده است توضیح و درخواست همیاری کرده است. سهیل عربی هم‌اکنون در زندان بزرگ تهران زندانی است و پس از اعتصاب غذاهای پی در پی و رفتار غیر انسانی و بی‌رحمانه مسوولان زندان از وضعیت سلامت خوبی برخودار نیست.

مقامات مسوول ایران روزنامه‌نگاران منتقد و مستقل را که برای رسانه‌های داخلی و یا رسانه‌های و خارجی کار می‌کنند «دشمن» می‌پندارند که باید به سکوت وادار شوند. آزارگری علیه خانواده‌های روزنامه‌نگاران زندانی بدست مسوولان قضایی و امنیتی در این راستا ست.

از آغاز سال میلادی ۲۰۱۹ گزارش‌گران بدون مرز چندین مورد از احضار و بازجویی خانواده های زندانیان سیاسی و روزنامه‌نگاران زندانی را شمارش کرده است. جمهوری اسلامی باید به این آزارگری غیر قانونی پایان دهد.

در جمهوری اسلامی ایران وضعیت آزادی اطلاع رسانه‌ها هر روز بدتر می‌شود، این کشور در رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها ۲۰۱۹ گزارش‌گران بدون مرز از میان ١٨٠ کشور جهان در رده ۱۷۰ قرار دارد.

روز دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸، فرنگیس مظلوم، مادر سهیل عربی، زندانی سیاسی محبوس در تهران بزرگ از سوی ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

گفته می‌شود این بازداشت از سوی ۸ مامور امنیتی و در شرایطی اتفاق افتاده‌ که وی در منزل شخصی خواهرش حضور داشته‌است.

ماموران امنیتی در لحظه بازداشت خانم مظلوم تلفن‌های همراه وی و خواهرش را ضبط کرده‌ و او را به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند.

تا این لحظه از دلایل بازداشت یا محل نگهداری خانم مظلوم اطلاعی در دست نیست.

سهیل عربی، وبلاگ نویس و زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ است که از ۲۵ خردادماه ۹۸ اعتصاب غذا کرده‌بود.

برخی منابع می‌گویند که او روز جمعه ۲۱ تیرماەبە علت اعتصاب غذای طولانی و افت دید فشار خون، دچار تشنج و بیهوشی شده و به بیمارستان خمینی منتقل شده است، اما پس از یک شب مجددا به زندان بازگردانده شد.

او پیش از این در نامه‌ای به دلایل اعتصاب غذای خود پرداخته و گفته‌بود؛ این حرکت جدید و تحریم است و با اعتصاب کاملا فرق دارد.

آقای عربی، در تیپ ۱ سالن ۹ زندان تهران بزرگ در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس یازده ساله خود در این زندان است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید