کیانا رضوانی و کیمیا مصطفوی دو شهروند بهایی در کرمان به احکام زندان محکوم شدند

یک دادگاه انقلاب در کرمان هر کدام از شهروندان بهایی به نام‌های کیانا رضوانی و کیمیا مصطفوی را به شش سال زندان محکوم کرد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، کیانا رضوانی و کیمیا مصطفوی از شهروندان بهایی از سوی دادگاه انقلاب کرمان از بابت اتهام «عضویت در تشکیلات بهایی» به ۵ سال حبس و از بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام به نفع گروه‌های مخالف نظام» به یک‌سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

در صورت تایید این احکام در دادگاه تجدیدنظر و در صورت اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی حکم ۵ سال حبس تعزیری برای هر یک از آن‌ها قابل اجرا است.

“کیانا رضوانی” و “کیمیا مصطفوی” روز شنبه ۲۹ دی‌ماه از سوی نیروهای امنیتی در کرمان بازداشت و روز پنج‌شنبه ۴ بهمن‌ماه ۹۷، با سپردن وثیقه به صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی از زندان کرمان آزاد شده‌بودند.

کمپین پیش از این به خبر بازداشت و آزادی موقت خانم‌ها، “رضوانی” و “مصطفوی” اشاره کرده‌بود.

گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل، بارها به بهایی ستیزی توسط حکومت جمهوری اسلامی ایران اعتراض کرده‌اند و این سرکوب سیستماتیک را مصداق بارزی از بی‌توجهی این حکومت به معاهدات حقوق بشری دانسته‌اند.

قانون اساسی جمهوری اسلامی، بهاییت را به عنوان دین یا مذهب به رسمیت نمی‌شناسد، از این رو بازداشت و زندانی کردن بهاییان نیز در طول چهار دهه کماکان ادامه داشته است.

در سال‌های اخیر، بدرفتاری با بهاییان تشدید شده است و شامل تخریب قبرستان‌های آنان، دستگیری‌های خودسرانه، حمله به منازل، ضبط اموال، اخراج از کار، و سلب حقوق مدنی اساسی از آنها شده است. جوانان بهایی ایرانی همچنان از حق تحصیلات دانشگاهی محرومند و هر دانشگاهی که دانشجویان بهایی در آن مشغول به تحصیل باشند وادار به اخراج آنها می‌شود. متخصصین بهایی از انتصاب در شغل‌های دولتی محروم هستند و به دلیل اعتقاداتشان از جانب شرکت‌های خصوصی مورد تبعیض قرار می‌گیرند. حتی کسانی که از آنها دفاع می‌کنند نیز مورد حمله قرار می‌گیرند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید