دادگاه تجدیدنظر؛ حکم ۵ سال زندان ثمین مقصودی شهروند بهایی ساکن تهران عینا تایید شد

samin_maghsoodi

حکم ۵ سال حبس تعزیری ثمین مقصودی شهروند بهایی ساکن تهران در دادگاه تجدیدنظر عینا تایید شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، حکم ۵ سال حبس تعزیری ثمین مقصودی، شهروند بهایی که از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران صادر شده‌بود، در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران با ریاست قاضی زرگر عینا تایید شد.

بنا به گفته مرتضی اسماعیل‌پور، فعال حقوق بشر و روزنامه‌نگار مقیم آمریکا؛ “خانم مقصودی از شهروندان بهایی ساکن تهران صرفا به دلیل برگزاری مراسم دویستمین سالگرد تولد پیامبر آیین بهایی به ۵ سال زندان محکوم شده‌ و از اتهامات او می‌توان به «اداره تشکیلات بهایی» اشاره کرد.”

ثمین مقصودی مهرماه سال۹۶ در منزل مسکونی خود بازداشت و پس از مدتی با سپردن وثیقه آزاد شده بود.

گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل، بارها به بهایی ستیزی توسط حکومت جمهوری اسلامی ایران اعتراض کرده‌اند و این سرکوب سیستماتیک را مصداق بارزی از بی‌توجهی این حکومت به معاهدات حقوق بشری دانسته‌اند.

قانون اساسی جمهوری اسلامی، بهاییت را به عنوان دین یا مذهب به رسمیت نمی‌شناسد، از این رو بازداشت و زندانی کردن بهاییان نیز در طول چهار دهه کماکان ادامه داشته است.

در سال‌های اخیر، بدرفتاری با بهاییان تشدید شده است و شامل تخریب قبرستان‌های آنان، دستگیری‌های خودسرانه، حمله به منازل، ضبط اموال، اخراج از کار، و سلب حقوق مدنی اساسی از آنها شده است. جوانان بهایی ایرانی همچنان از حق تحصیلات دانشگاهی محرومند و هر دانشگاهی که دانشجویان بهایی در آن مشغول به تحصیل باشند وادار به اخراج آنها می‌شود. متخصصین بهایی از انتصاب در شغل‌های دولتی محروم هستند و به دلیل اعتقاداتشان از جانب شرکت‌های خصوصی مورد تبعیض قرار می‌گیرند. حتی کسانی که از آنها دفاع می‌کنند نیز مورد حمله قرار می‌گیرند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید