عسل محمدی عضو نشریه «گام» به صورت موقت آزاد شد

منابع کارگری از ایران خبر داده‌اند که عسل محمدی یکی از متهمان هفت‌تپه و عضو نشریه گام که روز یکشنبه ۱۳ مرداد در دادگاه بازداشت و به ۱۸ سال زندان محکوم شد، به صورت موقت با سپردن وثیقه آزاد شده‌است.

خانم محمدی روز شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۸، به صورت موقت تا زمان برگزاری دادگاه تجدیدنظر و صدور رای نهایی از زندان اوین آزاد شده‌است.

مقامات قضایی کشور پیش‌تر علیرغم آنکه وثیقه این فعال کارگری از سوی خانواده‌اش، تامین شده‌بود، از آزادی او ممانعت می‌کردند.

خانم محمدی پس از حضور در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب برای بار دوم بازداشت شده‌بود.

قرار وثیقه عسل محمدی، یکی از متهمان هفت‌تپه و عضو نشریه «گام» روز یکشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸، پس از حضور در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب، از سوی قاضی محمد مقیسه با شکایت وزارت اطلاعات به قرار بازداشت تغییر کرد و این فعال مدنی بازداشت شد. در جلسه دوم دادگاه رسیدگی به این پرونده قاضی مقیسه مبلغ قرار وثیقه وی را از ۴۰۰ میلیلون تومان به ۲ میلیارد تومان افزایش داد و پرونده را به شعبه ۷ بازپرسی دادسرای اوین به ریاست قاضی شاه محمدی ارسال کرد.

عسل محمدی، ۱۵ دی‌ماه ۹۷ که با سپردن وثیقه ۴۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا زمان تکمیل روند دادرسی از زندان اهواز آزاد شده‌بود، بنا بر ابلاغ قبلی روز یکشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب حاضر شده‌بود.

پیش‌از این و در صبح روز سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷، عسل محمدی در جریان اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه و فولاد اهواز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

گزارش‌گران بدون مرز (RSF) پیش از این بازداشت عسل محمدی، شهروند-خبرنگار و مدافع حقوق کارگران را محکوم کرده بود.

لازم به توضیح است که طی روز شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸، سپیده قلیان یکی از متهمان هفت‌تپه و عاطفه رنگریز از بازداشت‌شدگان روز جهانی کارگر با سپردن وثیقه به صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی از زندان قرچک ورامین آزاد شدند.

همچنین در بعد از ظهر همان روز ساناز الهیاری، امیر امیرقلی و امیرحسین محمدی‌فرد اعضای تحریریه نشریه گام با سپردن وثیقه تا زمان صدور رای دادگاه تجدیدنظر به صورت موقت از زندان اوین آزاد شدند.

مرضیه امیری نیز از بازداشت‌شدگان روز جهانی کارگر نیز در روز شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸ با سپردن وثیقه به صورت موقت از زندان آزاد شده‌است.

اسماعیل بخشی نیز چهارشنبه هفته گذشته در تاریخ هشتم آبان ۱۳۹۸ با سپردن وثیقه ۷۵۰ میلیون تومانی، تا زمان بررسی مجدد پرونده‌اش در دادگاه تجدیدنظر به صورت موقت از زندان اوین آزاد شده‌است.

شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران متهمان هفت‌تپه را در مجموع به ۱۱۱ سال و نیم زندان محکوم کرده‌است.

بر اساس رای دادگاه انقلاب تهران سپیده قلیان، فعال کارگری به ۱۹ سال و ۶ ماه، امیرحسین محمدی فرد، سر دبیر نشریه گام، عسل محمدی، ساناز الهیاری و امیر امیرقلی از اعضای تحریریه نشریه گام هر کدام به ۱۸ سال، اسماعیل بخشی، از کارگران هفت‌تپه به ۱۴ سال و محمد خنیفر، از کارگران هفت‌تپه به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

برخی اتهامات وارده به این افراد “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی”، “توهین به رهبری”، “نشر اکاذیب”، “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و “اخلال در نظم عمومی” است. از دیگر مصادیق اتهامی سپیده قلیان، امیر امیرقلی، امیر حسین محمدی فرد، ساناز الهیاری و عسل محمدی نیز می‌توان به “عضویت در گروه گام” اشاره کرد.

اولین جلسه دادگاه متهمان پرونده هفت‌تپه در شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب تهران (واقع در شریعتی، نبش معلم) بنا بر ابلاغ قبلی روز شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸، برگزار شده‌بود و جلسات بعدی دادگاه نیز در روزهای بعد تشکیل شد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید