تداوم اعتصاب غذای ۷۰ درویش گنابادی در زندان‌های تهران بزرگ و اوین؛ نورعلی تابنده قطب دراویش از بیمارستان مرخص شد

۶۷ درویش زندانی در زندان تهران بزرگ و ۳ زن درویش در زندان اوین کماکان در اعتصاب غذا هستند و حال برخی از آن ها نامناسب گزارش شده است.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، دو تن از درویشان زندانی به صورت مشروط از زندان تهران بزرگ آزاد شدند و با احتساب آزادی این افراد شمار زندانیانی که کماکان در اعتصاب غذا هستند به ۷۰ نفر تقلیل یافته‌است.

شامگاه چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸،‏ صالح کمالی (دهکردی) و فرهاد نعیمی دو تن از درویشان گنابادی که اول اسفند۹۶، در ⁧پی حمله نیروهای امنیتی در گلستان هفتم⁩ بازداشت و زندانی شده بودند، از زندان تهران‌بزرگ آزاد شدند. با احتساب آزادی این دو درویش، شمار درویشانی که در اعتصاب غذا هستند، ۷۰ تن گزارش شده‌است.

دست‌کم حال یک تن از آن‌ها به نام علیرضا لک وخیم بوده و در زندان دچار خونریزی معده شده‌است.

نورعلی تابنده، سرسلسله دراویش گنابادی به دلیل وخامت حال ناشی از غذا نخوردن روز سه‌شنبه ۱۴ آبان‌ماه ۹۸، به بیمارستان مهر منتقل شد و یک‌هفته بعد در تاریخ ۲۱ آبان‌ماه از بیمارستان مرخص شد. آقای تابنده پس از ترخیص از بیمارستان به منزل خود در گلستان هفتم رفته، اما فعالان حقوق دراویش می‌گویند “هنوز امکان ملاقات هوادارانش با وی میسر نشده و نیروها و نهادهای امنیتی با این خواسته درویشان مخالفت می‌کنند.”

“یکی از خواسته‌های دروایش زندانی در اعتصاب غذا برداشته شدن همین نگاه‌های امنیتی به این موضوع است.”

پیش‌تر و در پی اعلام خبر امتناع از غذا خوردن نورعلی تابنده، شمار زیادی از دراویش گنابادی در زندان دست به اعتصاب غذا زدند. از جمله سه زن درویش محبوس در زندان اوین به نام‌های سپیده مرادی سروستانی، شکوفه یداللهی و سیما انتصاری.

درویشان گنابادی از روز یک‌شنبه ۱۲ آبان‌ماه ۹۸ اعتصاب غذای خود را آغاز کرده‌اند و بنا به اطلاع منابع کمپین این اعتصاب همچنان ادامه دارد.

دروایش گنابادی زندانی که در اعتصاب غذا هستند طی روزهای گذشته با انتشار بیانیه‌هایی خواستار پایان محدودیت‌ها و برداشتن فشارهای امنیتی بر دراویش شدند. آن‌ها می‌خواهند حسینیه‌های درویشان که در سراسر کشور بسته شده دوباره باز شود و حصر آقای تابنده شکسته شده و درب خانه او به روی درویشان، باز شود.

آن‌ها دو بیانیه منتشر کردند. در بیانیه دوم نوشته‌شده‌بود: «اگر همان‌طور که رسانه‌های رسمی حاکمیت اذعان می‌کنند، ما [درویشان بازداشت‌شده در حادثه «گلستان هفتم»، اول اسفند۱۳۹۶] خاطیان و مجرمان آن واقعه بوده‌ایم و حاکمیت با مکتب درویشی عنادی ندارد، محکوم و زندانی شدن ما می‌بایست نقطه‌ پایانی بر فشارهای امنیتی اعمال‌شده بر دکتر تابنده و جامعه درویشی می‌بود. اما نه‌ تنها چنین نشد بلکه محدودیت‌های امنیتی، فضای زیست شهروندی را به زندانی برای ایشان و جامعه درویشی تبدیل کرد.»

متن کامل بیانیه دوم را در وبسایت ایران‌وایر بخوانید.

بنا به گفته درویشان گنابادی “اجازه ملاقات دراویش با آقای تابنده داده نمی‌شود و اگر هم کسی موفق شود با او دیداری کند در فضای امنیتی شدیدی بوده‌است.” آن‌ها خواستار برچیده شدن نگاه امنیتی به خود و رفع تبعیض‌ها هستند.

کمپین پیش‌تر خبر اعتصاب غذای دراویش گنابادی را منتشر کرده‌بود.

اسامی به روز شده درویشانی که در زندان کماکان در اعتصاب غذا هستند عبارتند از:

۱- احمد ایرانی‌خواه-۲- سعید دوراندیش-۳- مرتضی کنگرلو-۴- صالح‌الدین مرادی سروستانی-۵- کسری نوری-۶- سینا انتصاری-۷- رضا انتصاری-۸- مصطفی عبدی-۹- سخاوت سلیمی-۱۰- رسول هویدا-۱۱- عباس دهقان-۱۲-جواد خمیس‌آبادی-۱۳- مجتبی بیرانوند-۱۴- سعید سلطان‌پور-۱۵- محمدرضا درویشی-۱۶- حیدر تیموری-۱۷- محسن مقدسی-۱۸- فرامرز مانگری-۱۹- احمد براکوهی-۲۰- محمود براکوهی-۲۱- سید مصطفی میرمحمدی-۲۲- فرنام فرهنگ-۲۳- اکبر (کیانوش) بیرانوند-۲۴- سیدمهدی فاطمی‌نسب-۲۵- حسین آرنگ-۲۶- جعفر احمدی-۲۷- هادی کریمی-۲۸- رضا یاوری-۲۹- علیرضا لک-۳۰- بابک مرادی-۳۱- علی نژادصاحبی-۳۲- مسلم نوروزی-۳۳- اکبر داداشی-۳۴- مرتضی قادری-۳۵- عبدالله اسماعیلی-۳۶- مصطفی رهسپار-۳۷- مهدی مهدوی-۳۸- امیر سلیمانی-۳۹- محمد کریمایی-۴۰- حسین رزاقی-۴۱- اردشیر عشایری-۴۲- میلاد کاکاوند-۴۳- میرصادق حسینی-۴۴- بهروز صادقی-۴۵- مهدی ایزدپناه-۴۶- سعید گودرزی-۴۷- مجید مرادی-۴۸- مهران اصغرزاده-۴۹- هادی شاهرضا-۵۰- وحید خموشی-۵۱- سعید خموشی-۵۲- علیرضا آزادروش-۵۳- مهدی بختیاری-۵۴- محمدحسن شاهرضا-۵۵- احسان‌الدین ملک‌محمدی-۵۶- بابک تقیان-۵۷- مهدی مهدی‌لو-۵۸- بشیر ریاحی-۵۹- مجید رشیدی-۶۰- رضا سیگارچی-۶۱- مهدی کیوانلو-۶۲- صادق قیصری-۶۳- محمدحسین ابوالفتحی-۶۴- بهنود ‌پوررستمی-۶۵- رضا رضایی-۶۶- سعید کریمایی-۶۷-محمد شریفی‌مقدم-۶۸- سپیده مرادی سروستانی -۶۹-شکوفه یداللهی -۷۰- سیما انتصاری

این در حالی است که برخی از هواداران آقای تابنده در خارج از زندان نیز اعلام کرده‌اند که در حمایت از زندانیان و همینطور قطب دراویش اعتصاب غذا کرده‌اند.

درویشان گنابادی با راه‌اندازی کمپینی گفته‌اند مادامی که به خواسته‌هایشان رسیدگی نشود و دروایشان در زندان در اعتصاب غذا باشند، آن‌ها هم از خوردن غذا خودداری خواهند کرد. گفته می‌شود تا کنون دست کم ۳۵۰ نفر در خارج از زندان اعتصاب غذا کرده‌اند. (کمپین اسامی برخی از آن‌ها را منتشر کرده‌بود.)

این افراد در بیانیه‌ای از نورعلی تابنده خواستند؛ به امتناع از خوردن غذا و دارو پایان دهد و تاکید کردند تا رفع کامل فشارها و محدودیت‌های امنیتی از شخص دکتر تابنده و بازگشایی حسینیه‌ها و تحقق خواسته‌های او به اعتصاب غذایشان ادامه خواهند داد.

همچنین شماری از فعالان حقوق دراویش گنابادی روزهای گذشته در حمایت از درویشان در اعتصاب غذا توفان توییری با هشتگ «#اعتصاب_غذای_درویشان» به راه انداختند.

این توفان توییتری از ساعت ۷ عصر به وقت ایران در روز چهارشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۸ آغاز شد. آن‌ها تلاش داشتند تا به نحوی صدای خود را به مجامع بین‌المللی و حقوق بشری برسانند.

فشارها به دراویش در حکومت ایران عمدتا از شهر قم آغاز شد. قم مذهبی‌ترین شهر ایران است و با توجه به نزاع تاریخی صوفیه و اهل شریعت، فشار بر دراویش در این شهر سابقه طولانی دارد و به سال‌های قبل از انقلاب می‌رسد؛ اما در سال‌های اول دهه هشتاد خورشیدی با انتشار شماری از کتاب‌های ضدصوفی در قم که این سلسله را به ضدشیعی بودن متهم می‌کردند، رفته رفته جو سنگین‌تری علیه آنها شکل گرفت. تنش در مناسبات حکومت با دراویش نعمت‌اللهی با تخریب برخی از مکان‌های مذهبی‌شان و مخالفت حکومت با گردهمایی آنها به خصوص در قم وارد مرحله ای شد که یک دهه بعد در تهران به درگیری فیزیکی و خونریزی انجامید.

در سال‌های گذشته اخبار و گزارش‌های پرشماری از احضار، تهدید، بازداشت و در نهایت محاکمه و صدور احکام سنگین برای دراویش – به ویژه دراویش سلسله گنابادی- منتشر شده است.

آخرین مورد به حادثه گلستان هفتم بر می‌گردد که طی آن صدها درویش بازداشت و زندانی شدند، مورد ضرب و جرح قرار گرفته و به احکام حبس، شلاق و تبعید محکوم شدند.

تجمع اعتراضی موسوم به گلستان هفتم روز دوشنبه ۳۰ بهمن ۹۶ در اعتراض به بازداشت نعمت‌الله ریاحی، از دراویش گنابادی ساکن شهرکرد که روز ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ از سوی مأموران امنیتی در تهران بازداشت شده بود صورت گرفته‌بود.

این درویش گنابادی ساکن شهرکرد، برای حمایت از قطب دراویش در جریانات گلستان هفتم به تهران آمده‌بود.

از پس از وقایع گلستان هفتم و حمله نیروهای امنیتی به آن‌ها، شماری زیادی از درویش‌های گنابادی بازداشت شدند و با احکام زندان، شلاق یا تبعید مواجه شدند.

برخی منابع شمار بازداشت‌شده‌ها را ۴۰۰ تن اعلام کرده، در حالی که بسیاری از آن‌ها در زمان بازداشت به شدت مورد ضرب و جرح قرار گرفته‌بودند.

 

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید