فریبا اشتری شهروند بهایی ساکن یزد بازداشت شد

فریبا اشتری یکی از شهروندان بهایی در یزد بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز دوشنبه ۱۱ آذرماه ۹۸، فریبا اشتری شهروند بهایی ساکن یزد از سوی ماموران امنیتی در منزل مسکونی خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. این در حالی‌است که همسر این شهروند بهایی ناصر باقری در حال حاضر در زندان یزد در حال سپری کردن دوران محکومیت خود است.

یک منبع مطلع به کمپین گفت:‌ «۵ مامور امنیتی روز دوشنبه خانم اشتری را بازداشت کرده و به مکان نامعلومی منتقل کردند. همچنین ماموران در هنگام بازداشت پس از تفتیش منزل مسکونی این شهروند بهایی تعدادی از لوازم شخصی او از قبیل کتاب‌های مرتبط با آیین بهایی‌ات، تلفن همراه و کامپیوتر او را ضبط کرده‌اند.»

گفته می‌شود که فریبا اشتری به ناراحتی قلبی دچار است و به تازگی دو عمل جراحی کرده و وضعیت جسمانی خوبی ندارد و به همین دلیل نزدیکان او به شدت نگران سلامتی‌اش هستند.

بر اساس این گزارش، ناصر باقری همسر فریبا اشتری مهرماه ۹۸ جهت گذراندن دوران محکومیت خود به زندان یزد منتقل شده است. ناصر باقری پیش‌تر در دادگاه انقلاب یزد به ۹ ماه حبس تعزیری محکوم شده‌بود.

فریبا اشتری پیشتر از تاریخ اسفند ۹۳ تا بهمن ۹۵ در زندان یزد دوران محکومیت خود را سپری کرده‌بود.

گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل، بارها به بهایی ستیزی توسط حکومت جمهوری اسلامی ایران اعتراض کرده‌اند و این سرکوب سیستماتیک را مصداق بارزی از بی‌توجهی این حکومت به معاهدات حقوق بشری دانسته‌اند.

قانون اساسی جمهوری اسلامی، بهاییت را به عنوان دین یا مذهب به رسمیت نمی‌شناسد، از این رو بازداشت و زندانی کردن بهاییان نیز در طول چهار دهه کماکان ادامه داشته است.

در سال‌های اخیر، بدرفتاری با بهاییان تشدید شده است و شامل تخریب قبرستان‌های آنان، دستگیری‌های خودسرانه، حمله به منازل، ضبط اموال، اخراج از کار، و سلب حقوق مدنی اساسی از آنها شده است. جوانان بهایی ایرانی همچنان از حق تحصیلات دانشگاهی محرومند و هر دانشگاهی که دانشجویان بهایی در آن مشغول به تحصیل باشند وادار به اخراج آنها می‌شود. متخصصین بهایی از انتصاب در شغل‌های دولتی محروم هستند و به دلیل اعتقاداتشان از جانب شرکت‌های خصوصی مورد تبعیض قرار می‌گیرند. حتی کسانی که از آنها دفاع می‌کنند نیز مورد حمله قرار می‌گیرند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید