تداوم بازداشت و بی خبری از وضعیت احسان سرابی، فرزند راحله راحمی پور در بند دو ـ الف سپاه

علیرغم پیگیری‌های انجام‌شده تا کنون از وضعیت احسان سرابی، فرزند راحله راحمی پور که روز سه شنبه ۲۶ آذرماه، پس از حضور دوباره در شعبه سوم بازپرسی دادسرای امنیت اوین، بازداشت‌شده است، اطلاع دقیقی در دست نیست و خانواده وی در نگرانی به سر می‌برد. گفته می‌شود که آقای سرابی پس از بازداشت جهت بازجویی به بند دوـ الف اطلاعات سپاه پاسداران مستقر در زندان اوین منتقل‌شده است.

این شهروند پیش از این و در روز یکشنبه ۲۴ آذرماه به همراه خواهرش پس از حضور شعبه سوم بازپرسی دادسرای اوین، بازداشت و با قرار کفالت ۱۰۰ میلیون تومانی به‌صورت موقت از زندان تهران بزرگ (فشافویه) آزادشده بود.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز سه شنبه ۲۶ آذرماه ۱۳۹۸، احسان سرابی فرزند راحله راحمی پور از فعالان جنبش دادخواهی پس از حضور در شعبه سوم بازپرسی دادسرای اوین بازداشت و به بند دو ـ الف اطلاعات سپاه مستقر در زندان اوین منتقل شد.

یک منبع مطلع در رابطه با وضعیت آقای سرابی به کمپین می‌گوید: «روز سه شنبه پس از بازداشت خانم راحمی پور در پارک لاله تهران، مأموران اطلاعات جهت بازرسی به همراه ایشان وارد منزلشان شده بودند که به دلیل توهین‌های پی‌درپی مأموران حین بازرسی منزل و استفاده از الفاظ نامناسب و رکیک، بین فرزندان خانم راحمی پور و مأموران امنیتی درگیری رخ می‌دهد به طوری که احسان پسر ایشان به‌شدت مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد و همچنین در این بازرسی لوازم شخصی خانم راحمی پور ازجمله تلفن همراه، تبلت و برخی وسایل شخصی توسط ماموران ضبط می شود.»

بر اساس این گزارش روز سه شنبه ۱۹ آذر طی ابلاغیه به احسان سرابی و خواهرش پنج روز فرصت داده‌شده بود که برای پاره‌ای از توضیحات خود را به شعبه سوم بازپرسی دادسرای اوین به ریاست بازپرس هادی پور معرفی کنند.

این منبع آگاه در رابطه با وضعیت پرونده فرزندان خانم راحمی پور به کمپین می‌گوید: «روز یکشنبه ۲۴ آذرماه به احسان سرابی و خواهرش اتهام “تمرد از دستور مأموران حین وظیفه” تفهیم و برای آزادی هر یک از آن‌ها قرار کفالت ۱۰۰ میلیون تومانی صادر می‌شود که دختر خانم راحمی پور با تأمین قرار در همان روز یکشنبه آزادشد، اما احسان به دلیل تأخیر در تودیع قرار بازداشت به زندان تهران بزرگ ( فشافویه) منتقل‌ و روز دوشنبه با تأمین قرار به‌صورت موقت از این زندان آزاد می‌شود.»

به گفته این منبع آگاه، ساعت ۱۰ صبح روز سه شنبه ۲۶ آذر، طی تماسی از شعبه سوم بازپرسی دادسرای اوین برای بار دوم فرزندان خانم راحمی پور  احضار می‌شوند و پس از حضور در شعبه بازپرسی قرار بازداشت بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام از طریق اطلاع‌رسانی و مصاحبه با شبکه‌های معاند» به دستور بازپرس هادی پور برای آن ها صادرشده و به بند دو الف سپاه منتقل می‌شوند که دختر ایشان روز پنج شنبه ۲۸ آذر با  اخذ تعهد آزاد می‌شود اما پسر ایشان کماکان در بند دو الف سپاه در بازداشت بسر می‌برد.

راحله راحمی پور، فعال حقوق بشر و از فعالان جنبش دادخواهی،  روز سه‌شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸، در پی حضور در گردهمایی پارک لاله، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود.

خانم راحمی پور در شعبه دوم بازپرسی دادسرای اوین به ریاست بازپرس نصیری پور بابت اتهام “اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام”  تفهیم اتهام شده و برای آزادی ایشان وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی صادر می شود.

روز یکشنبه ۱۷ آذرماه ۱۳۹۸، این فعال حقوق بشر با تأمین وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین به‌صورت موقت آزاد شد.

راحله راحمی‌پور سال‌هاست، برای روشن شدن حقیقت درباره ناپدید شدن برادر و برادرزاده‌اش که در دهه شصت، در زندان بوده‌اند، تلاش می‌کند.

برادرزاده او، «گلرو» اردیبهشت ۱۳۶۳ در زندان به دنیا آمد و در حالیکه تنها ۱۵ روز از تولد وی می گذشت به بهانه، انجام مراقبت‌ و چک‌های پزشکی از مادرش جدا شد. مقامات بعدها گفتند که او درگذشته است، اما هیچگاه گواهی فوت یا محل دفن او را نشان نداده‌اند. دستگاه قضایی ایران همچنین خبر از اعدام حسین، برادر خانم راحمی پور داد اما محل دفن او را نیز مشخص نکرد.

سازمان عدالت برای ایران در اسفند ۱۳۹۴ با ثبت شکایتی در گروه کاری ناپدیدشدگان قهری سازمان ملل خواهان مشخص شدن سرنوشت حسین راحمی‌پور، زندانی سیاسی دهه ۶۰ و گلرو راحمی‌پور نوزاد ناپدیده‌شده او در زندان اوین شده بود. گروه کاری پس از بررسی شواهد ارسال شده در رابطه با این پرونده، گلرو و حسین راحمی‌پور را به عنوان ناپدیدشده قهری اعلام کرد و در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۹۵ از دولت جمهوری اسلامی خواست که در رابطه با سرنوشت این زندانی سیاسی و نوزاده ناپدیدشده‌اش پاسخگو باشد.

«مگدلنا مغربی» معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین الملل پیش تر در رابطه با راحله راحمی پور گفته بود: «خانم راحمی‌پور درد و اندوه ناپدید شدن عزیزانش پس از زندانی شدن آنها، و یک حکم زندان ناعادلانه را تحمل می‌کند. بازداشت او گواه بیشتری است بر اراده حکومت برای مرعوب ساختن او و وادار کردنش به سکوت.»

راحله راحمی‌پور،  در تاریخ ۲۰  شهریور ۱۳۹۶، در منزل شخصی‌اش بدلیل پیگیری ناپدید شدن برادر و برادرزاده اش در دهه ۶۰، از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد، بدلیل پیگیری ماموران در ساعات اولیه شب با حکم قضایی صادر شده از سوی شعبه ۶ دادسرای اوین وارد خانه راحمی‌پور شدند. آن‌ها پس از تفتیش منزل، وی را به همراه کامپیوتر، تلفن همراه و برخی از اسناد و مدارک شخصی‌اش با خود بردند. وی پس از حدود دو هفته بازجویی در بند ۲۰۹ بازداشتگاه اوین با قرار کفالت آزاد شده بود.

پس از ماه‌ها آزار و اذیت خانواده و بازپرسی‌های مکرر در دادسرای انقلاب، در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۶ صلواتی، قاضی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، وجود این نوزاد را انکار کرد و آن را ساخته و پرداخته تخیل راحله راحمی‌پور خواند. وی راحمی‌پور را به یک سال حبس به اتهام انجام عملیات تبلیغی علیه نظام محکوم کرد.

دادگاه تجدیدنظر او، نهم بهمن ۱۳۹۷ در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران برگزار شد. حکم صادر شده به ۸۰ میلیون ریال جزای نقدی تغییر کرد و در ۲۰ فروردین‌ماه ۹۸ به وکیل ایشان ابلاغ شد.

آزار و اذیت راحله راحمی‌پور از سوی نهادهای امنیتی در حالی است که براساس «کنوانسیون بین‌المللی حمایت از تمامی اشخاص در برابر ناپدید شدن اجباری»، دولت‌ها موظف‌اند از شاکیان، شهود و اقوام شخص ناپدیدشده در برابر هرنوع بدرفتاری یا ارعاب به عنوان عواقب شکایت یا شهادت، حمایت کنند.

گزارش: آرون عسکری

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

16 − 14 =