عبدالرضا قنبری معلم زندانی با پایان دوران محکومیت از زندان آزاد شد

عبدالرضا قنبری، نویسنده، شاعر و معلم زندانی با پایان دوران محکومیت از زندان رجایی‌شهر کرج آزاد شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز یک‌شنبه اول دی‌ماه ۱۳۹۸، عبدالرضا قنبری، معلمی که پیش‌تر طی روند دادرسی از سوی دستگاه قضایی کشور یک‌بار به اعدام محکوم شده‌بود و سپس محکومیت او به زندان کاهش یافت، با پایان دوران محکومیت از زندان رجایی‌شهر کرج آزاد شد.

عبدالرضا قنبری، نویسنده، شاعر و معلم، آخرین بار ۲۱ مهرماه ۹۷ و یک‌روز، پیش از تحصن سراسری مهرماه معلمان، در تهران بازداشت و به بند ۸ بازداشتگاه اوین منتقل شد. او یک ماه بعد یعنی در تاریخ ۱۹ آبان‌ماه بدون اطلاع قبلی، به قرنطینه زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شد و به دلیل این انتقال دست به اعتصاب غذا زد.

او که به دلیل این انتقال “غیرقانونی”، از زمان ورود به زندان رجایی‌شهر دست به اعتصاب غذا زده‌بود، روز چهارشنبه، ۲۳ آبان‌ماه ۹۷ بنا به درخواست شماری از زندانیان محبوس در زندان اوین و وعده مسئولان مبنی بر رسیدگی به خواسته‌هایش به اعتصاب غذای خود پایان داد.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، پیش‌تر در گزارش‌هایی به بازداشت این معلم و فعال سیاسی و اعتصاب غذای او اشاره کرده بود.

عبدالرضا قنبری پس از وقایع دی‌ماه عاشورای ۸۸ در مدرسه‌ای که در آن مشغول تدریس بود، بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین انتقال و پس از طی کردن مراحل بازجویی به بند ۲۴۰ این زندان منتقل شده بود.

این معلم و فعال سیاسی، روز ۱۰ بهمن ماه ۱۳۸۸، از سلول انفرادی به دادگاه انقلاب منتقل و در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، از سوی قاضی ابولقاسم صلواتی به اتهام «محاربه از طریق شرکت در تجمع خیابانی روز عاشورا و ارتباط با گروه‌های معاند» محاکمه و بدون کوچکترین فرصتی جهت دفاع از خود به اعدام محکوم شد.

این زندانی سیاسی پس از صادر شدن حکم اعدام حدود چهار سال را در بند ۳۵۰ اوین سپری کرد و سپس در اسفند ماه ۱۳۹۱ حکم اعدام وی نقض و بار دیگر در دادگاه انقلاب پس از محاکمه به ۱۵ سال حبس در تبعید در زندان برازجان محکوم شد.

حکم صادره در دادگاه تجدیدنظر به ۱۰ سال حبس کاهش یافت و این معلم زندانی، چهارشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ از زندان رجایی شهر آزاد شد.

عبدالرضا قنبری که پس از گذراندن ۶ سال از زندان آزاد شده بود دوباره در ۲۱ مهرماه ۹۷ بازداشت شد و به دلیل عدم اعتراض به رای دادگاه و تسلیم به رای حکم ۱۰ سال حبس او به ۷ سال و نیم کاهش یافت و اول دی‌ماه ۹۸ با پایان دوران محکومیت از زندان رجایی‌شهر کرج آزاد شد.

از عبدالرضا قنبری تا کنون کتب و مقالات متعددی در حوزه ی ادبیات منتشر شده است که از این میان می توان به ترجمه ی اثری از نزار قبانی با عنوان «دوستت دارم و بقیه خودش می آید» که برای اولین بار در ایران توسط او منتشر شد،اشاره نمود.

همچنین می توان به کتاب «کند و کاوهای ادبی» ایشان را نام برد. از آثار دیگر ایشان «مار مرد» است که سیری است در قیام کاوه نخستین جنبش مردمی ایرانیان. از عبدالرضا قنبری همچنین علاوه بر مقالات ادبی متعدد و معتبر در نشریات گوناگون،چندین کتب آموزشی و درسی منتشر شده است.

او همچنین ترانه سرای ترانه ی «مثل ماهی»باصدای عزیز قاسم زاده است که سال گذشته با مجوز رسمی «دفتر شعر و موسیقی» وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سوی انتشارات فرهنگی-هنری «چهارباغ بانگ» به طور گسترده در فضای مجازی مورد استقبال علاقمندان شعر و موسیقی قرار گرفت.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید