نامه چند زندانی سیاسی از زندان اوین در اعتراض به ضرب و جرح نرگس محمدی و انتقال وی به زندان زنجان

چند تن از زندانیان سیاسی محبوس در اندرزگاه ۷ زندان اوین در اعتراض به ضرب و جرح نرگس محمدی و انتقال وی به زندان زنجان نامه‌ای نوشتند.

نرگس محمدی که پیش از این در بند زنان زندان اوین محبوس بود و همراه چند زندانی سیاسی زن در زندان اوین به مناسبت چهلمین روز جان‌باختگان اعتراضات آبانماه دست به تحصن زده بود، روز چهارشنبه ۴ دی‌ماه همراه با ضرب و جرح به زندان زنجان منتقل شد.

محمود بهشتی لنگرودی، اسماعیل عبدی، امیرسالار داودی، مسعود کاظمی، پیمان کوشک باغی، بهروز زارع، ابراهیم نوری و جعفر فاضل چند تن از زندانیان محبوس در زندان اوین هستند که در نامه‌ای مشترک به وضعیت پیش آمده برای نرگس محمدی، روزنامه‌نگار و نایب رییس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر در ایران اعتراض کرده‌اند.

نامه این زندانیان که نسخه‌ای از آن برای انتشار در اختیار کمپین قرار گرفته را بخوانید:

بنام خدا

خبر برخورد فیزیکی رئیس و برخی از پرسنل زندان اوین با خانم نرگس محمدی، زندانی محبوس در زندان اوین، باعث جریحه دار شدن افکار عمومی و فشار روانی مضاعف بر سایر زندانیان سیاسی گردیده است.
با وجود تکذیب شتابزده این خبر از سوی برخی مسئولان سازمان زندانها و سخنگوی قوه قضاییه، ما به دلیل مدیریت غیرمسئولانه و تنش‌زای ریاست این زندان، دلیل موجهی برای باورناپذیر بودن ادعای خانم نرگس محمدی، نمی‌یابیم.
لذا ضمن ابراز نگرانی شدید از آنچه رخ داده و محکوم کردن هرگونه رفتار و برخورد خشونت آمیز و خارج از حوزه قانون و مدنیت، از مسئولان ذیربط می‌خواهیم که با اقدامی فوری، جدی و عاری از تعصب، ضمن تعیین کمیته‌ای مستقل برای بررسی زوایای گوناگون مسئله و خاصه واقعه اخیر و همچنین اطلاع‌رسانی دقیق و شفاف، مانع از تکرار وقایعی شوند که به دلیل بی تدبیری و سوء مدیریت و تمایل برخی از مدیران به ابراز قدرت، رخ می‌دهد و منجر به هزینه‌های سنگین و جبران ناپذیر می‌شود.
بدیهی است که در صورت عدم رسیدگی یا تکرار موارد مشابه، حق اعتراض را برای خود محفوظ می‌دانیم.
محمود بهشتی لنگرودی
اسماعیل عبدی
امیرسالار داودی
مسعود کاظمی
پیمان کوشک باغی
بهروز زارع
ابراهیم نوری
جعفر فاضل


منیره عربشاهی، نرگس محمدی، آتنا دائمی، صبا کرد افشاری، یاسمین آریانی، مژگان کشاورز، سمانه نوروزی مرادی و سهیلا حجاب هشت زنی بودند که به مناسبت چهلمین روز و در همراهی با خانواده‌های داغدار اعتراضات آبان در زندان اوین تحصن کرده‌بودند. آن‌ها از شنبه ۳۰ آذرماه تحصن خود را آغاز کرده و اعلام کرده‌بودند که تا پنج دی‌ماه به این تحصن ادامه می‌دهند.

یک منبع مطلع به کمپین گفته‌بود: «خانم محمدی را به بهانه ملاقات با وکیل خود از بند زنان خارج می‌کنند و پس از آن توسط ماموران امنیتی و با دستور مسئولان زندان به زندان زنجان منتقل می‌شود.»

در میان این افراد آتنا دائمی نیز به بند دو الف مستقر در زندان اوین که تحت نظر اطلاعات سپاه است، منتقل شده‌است.

تقی رحمانی همسر نرگس محمدی روز پنج شنبه ۵ دی ۱۳۹۸ طی یادداشتی نوشته‌بود: «دیروز نرگس محمدی با ضرب و شتم و اجبار به زندان زنجان فرستاده شده است. حتی رئیس زندان اوین چند بار نرگس محمدی را به دیوار کوبیده است. در جریان درگیری ماموران دستان نرگس زخمی و همراه خون ریزی بوده است. این انتقال نبوده بلکه تبعید همراه با ضرب و شتم بوده است.»

چند تن از زنان محبوس در بند زنان زندان اوین، با انتشار نامه‌ای ضمن همدردی با خانواده‌های جان‌باختگان اعتراضات آبان‌ماه ۹۸ در ایران، گفته‌بودند: «به مناسبت چهلمین روز و در همراهی با خانواده‌های داغدار اعتراضات آبان تحصن می‌کنیم.»

نسخه‌ای از این نامه که از سوی منیره عربشاهی، نرگس محمدی، یاسمن آریانی، صبا کردافشاری و آتنا دائمی چند تن از زنان محبوس در زندان اوین، امضا شده‌بود پیش‌تر در کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی منتشر شده‌بود.

پس از انتشار این نامه سه زندانی دیگر به نام‌های مژگان کشاورز، سمانه نوروزی مرادی و سهیلا حجاب از این تحصن حمایت کرده و به جمع پنج زندانی دیگر پیوستند.

این زنان زندانی گفته‌بودند: «از روز شنبه ۳۰ آذرماه امسال از ساعت ۹ صبح در دفتر بند زنان سیاسی زندان اوین به تحصن خواهیم نشست و این شب نه تنها پای سفره یلدا نمی‌نشینیم بلکه در دفتر زندان یاد عزیزان کشته شده را گرامی خواهیم داشت.»

نرگس محمدی روز ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ در منزل شخصی‌اش در تهران بازداشت شد و از آن زمان در زندان به‌سر می‌برد.

خانم محمدی، برنده جایزه ساخاروف، در اردیبهشت ۱۳۹۵، توسط دادگاه انقلاب تهران به ۱۶ سال زندان محکوم شد که ۱۰ سال از آن به دلیل فعالیت او در کمپین گام به گام تا لغو مجازات اعدام (لگام) بوده است. دادگاه همکاری او با این کمپین مسالمت آمیز را مصداق اتهام «تشکیل جمعیت با هدف برهم زدن امنیت کشور» اعلام کرد. نرگس محمدی گفته بود که در جلسه محاکمه، قاضی برخوردی خصومت‌آمیز و مغرضانه‌ نسبت به وی داشته و به طرزی بی‌پرده و آشکارا از اتهامات وارده به او از سوی مقامات وزارت اطلاعات دفاع ‌کرده است. او همچنین اظهار داشته که قاضی او را به واسطه فعالیت‌هایش علیه مجازات اعدام، به تلاش برای تغییر احکام الهی متهم کرده است.

همچنین ۶ سال دیگر از محکومیت خانم محمدی به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» و «تبلیغ علیه نظام» بوده است که اساس اتهامات نیز فعالیت‌های مسالمت آمیز حقوق بشری وی بوده است.

شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران حکم ۱۶ سال زندان نرگس محمدی را در مهرماه ۱۳۹۵ تأیید کرد، درخواست اعاده دادرسی وی در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ توسط دیوان عالی کشور رد شد.

بنا بر ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی باید ١٠ سال از دوران محکومیت خانم محمدی قابل اجرا است.

«نرگس محمدی»، مشمول آزادی مشروط است، اما تا این لحظه از آزادی او ممانعت کرده‌اند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

ده + چهارده =