اعدام یک زندانی در زندان سنندج و توقف حکم اعدام دو زندانی دیگر

بامداد امروز حکم اعدام یک زندانی به نام «لقمان احمدپور» در زندان مرکزی سنندج به اجرا درآمد و حکم اعدام دو زندانی دیگر به نام «حسین حیدری» و «سعید محمدپور» در زندان‌های سقر و سنندج نیز موقتا متوقف شد.

بر اساس گزارش منتشر شده در شبکه حقوق بشر کردستان، بامداد امروز چهارشنبه ۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام لقمان احمدپور که طی روزهای گذشته به همراه چندین زندانی دیگر جهت اجرای حکم به سلول انفرادی زندان مرکزی سنندج منتقل شده بود، به اجرا درآمد. این زندانی حدود ۳ سال پیش به اتهام «قتل عمد» بازداشت و به اعدام محکوم شده بود. وی متاهل، پدر دو فرزند و اهل بانه بود.

همچنین حکم اعدام یک زندانی دیگر زندان سنندج به نام سعید محمدپور که جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بود، موقتا جهت پرداخت دیه تا پایان ماه رمضان متوقت شده است.

همزمان حکم اعدام یک زندانی دیگر به نام حسین حیدری که از روز گذشته جهت اجرای حکم به سلول انفرادی زندان سقز منتقل شده بود با تلاش فعالان مدنی، تا پایان ماه رمضان و پرداخت دیه متوقف شده است.

کماکان چندین زندانی دیگر محکوم به اعدام در زندان سنندج جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده‌اند و هر لحظه خطر اجرای حکم اعدام آنها وجود دارد.

عفو بین‌الملل٬ روز سه‌شنبه دوم اردیبهشت‌ماه با انتشار گزارشی درباره اعدام‌ها در جهان٬ اعلام کرد که در سال ۲۰۱۹ میلادی دست‌کم ۶۵۷ تن در جهان اعدام شدند.

پس از چین٬ ایران با ۲۵۱ اعدام در رتبه دوم قرار گرفته و مسئول بیش از یک‌سوم اعدام‌های ثبت‌شده در جهان است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید