پیام درفشان، وکیل دادگستری به مرخصی اعزام شد

پیام درفشان، وکیل دادگستری محبوس در زندان اوین که در حال گذراندن محکومیت ۲ سال حبس تعزیری در زندان اوین است، به مرخصی اعزام شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، پیام درفشان، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که توسط  شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری، به تحمل ۲ سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شده، با توجه به شرایط نامناسب جسمانی و ضرورت تکمیل درمان پزشکی، روز چهارشنبه ۱۲ شهریورماه ۱۳۹۹، به مرخصی یک هفته ای اعزام شد.

شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری، پیام درفشان، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر را به تحمل ۲ سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم کرد.

این وکیل و فعال حقوق بشر، از بابت اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» در دادگاه تبرئه و به اتهامات «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» و «حمل افشانه و شوکر غیر مجاز» به احکام زندان محکوم شده است.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات آقای درفشان در تاریخ ۱۶ تیرماه به دلیل بیماری، بدون حضور وی و با حضور وکیل مدافعش در این شعبه دادگاه برگزار شد.

آقای درفشان به دلیل بیماری و ادامه درمان در جلسه دادگاه حضور نداشته است.

«پیام درفشان» روز چهارشنبه ۴ تیر ماه ۱۳۹۹، پس از تحمل بیش از ۲۰ روز سلول انفرادی و طی مراحل بازپرسی توسط «حاج مرادی» بازپرس شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران به اندرزگاه ۴ زندان اوین منتقل شد.

این وکیل دادگستری، که در مرحله بدوی توسط دادگاه انقلاب کرج از بابت اتهام «توهین به رهبری» به ۲ سال حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت از وکالت محکوم شده بود، در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ماه، توسط شعبه ۶ دادگاه تجدیدنظر استان البرز به ۱ سال حبس و ۲ سال محرومیت از وکالت محکوم شد. این محکومیت به مدت ۲ سال به حالت تعلیق در آمد.

«سعید دهقان» وکیل مدافع «پیام درفشان» پیشتر با انتشار یادداشتی در این خصوص در صفحه شخصی نوشته بود: « دادگاه تجدیدنظر،٢ سال زندان برای پیام درفشان را به ١ سال کاهش داد اما حبس و محرومیت را ٢ سال معلق کرد این یعنی اعتراض ما وارد بود اما شمشیر داموکلس هم لازم بود! یعنی حریم خصوصی مردم، محترم است اما نقضِ آن هم لازم است! یعنی برای نقضِ حق دفاع و حریم خصوصی و صلاحیت و… باید تشکر کنیم؟»

لازم به ذکر است پیشتر در تاریخ ۹ شهریور ماه ۱۳۹۷، «پیام درفشان» و «فرخ فروزان» در منزل «آرش کیخسروی»، وکیل دادگستری بازداشت شده و روز پنجشنبه ۱۵ شهریور ماه ۱۳۹۷، «پیام درفشان» با قرار وثیقه ۱۱۰ میلیون تومانی و «فرخ فروزان» با قرار وثیقه ۱۲۰ میلیون تومانی آزاد شدند.

این وکیل زندانی در کارنامه حرفه ای خود وکالت پرونده شماری از زندانیان سیاسی و عقیدتی را بر عهده داشته است.

پیام درفشان، وکیل پرونده های نسرین ستوده، خانواده کاووس سیدامامی، محمد نجفی، سکینه پروانه و ویدا موحد و همچنین تعدادی از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ را بوده است.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

هفده − 12 =