باپیر برزه، زندانی سیاسی کُرد در پی ابتلا به کرونا به مرخصی اعزام شد

باپیر برزه زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی نقده پس از ابتلا به ویروس کرونا به مرخصی اعزام شد.

این شهروند کُرد اهل پیرانشهر که توسط دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی به ۲ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده و روز سه شنبه ۱ مهرماه ۱۳۹۹، جهت تحمل دوران محکومیت بازداشت و به زندان مرکزی نقده منتقل شده بود، روز یکشنبه ۲۰ مهرماه ۱۳۹۹، به دلیل ابتلا به ویروس کرونا به مرخصی استعلاجی اعزام شد.

یک منبع مطلع در خصوص ابتلای این زندانی سیاسی به ویروس کووید ۱۹ به کُردپا گفته است: «این زندانی سیاسی پس از ابتلا به ویروس کرونا به قرنطینه زندان نقده منتقل و مسئولان زندان این موضوع را از خانواده وی پنهان کرده و به خانواده‌اش اعلام کرده بودند وی دچار سرماخوردگی شده است».

این شهروند کُرد توسط دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی به ۲ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده، و روز سه شنبه ۱ مهرماه ۱۳۹۹، جهت تحمل دوران محکومیت بازداشت و به زندان مرکزی نقده منتقل شد.

باپیر برزه، اهل روستای چیانه از توابع پیرانشهر آذربایجان غربی، روز دوشنبه ۱۹ آذرماه ۱۳۹۷، از سوی مأموران اطلاعات سپاه پیرانشهر بازداشت شد.

این شهروند کُرد، روز چهارشنبه ۱۷ بهمن همان سال از سوی شعبە‌ ١٠٢ دادگاه کیفری شهرستان پیرانشهر بە اتهام «همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف حکومت» محاکمه شد.

وی همزمان با صدور رأی دادگاه بدوی با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت آزاد شده بود.

باپیر برزه در دادگاه بدوی به ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

این شهروند کُرد با شکایت وزارت اطلاعات نسبت به حکم صادره در دادگاه بدوی مجددا مورد محاکمه قرار گرفته و محکومیت وی از ۸ ماه به ۴ سال حبس افزایش یافته بود.

حکم حبس باپیر برزه در شعبه‌ یکم دادگاه تجدیدنظر ارومیه از ۴ سال حبس به ۲ سال و ۶ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد.

گفته شده بود «کاهش محکومیت این شهروند با اجرای مصوبه‌ مجلس شورای اسلامی مبنی بر کاهش مجازات حبس تعزیری صورت گرفته و حکم در همان شعبه‌ای تغییر کرد که‌ در آن مورد تجدیدنظر قرار گرفته بود.»

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

سه − دو =