مادح فتحی، فعال محیط زیست کُرد با تودیع وثیقه آزاد شد

مادح فتحی، فعال محیط زیست و عضو سابق هیئت مدیره انجمن زیست محیطی «جمعیت کردستان سبز» با تودیع وثیقه به صورت موقت از بازداشت آزاد شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، مادح فتحی شهروند کُرد ساکن سنندج که روز دوشنبه ۲۰ مردادماه ۱۳۹۹، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود «توام با خشونت» بازداشت شده بود، روز پنجشنبه ۲۴ مهر ماه ۱۳۹۹، پس از پایان مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی به صورت موقت از بازداشت آزاد شد.

این فعال محیط زیست، روز دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹، «توام با خشونت» در منزل شخصی خود توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بود.

بر اساس گزارش های دریافتی، ماموران امنیتی با شکستن درب و پنجره منزل آقای فتحی توام با خشونت وی را بازداشت کرده به طوری که بر اثر این اقدام ماموران به همسر ایشان سحر کاظمی شوک عصبی شدیدی دست داده است.

همچنین ماموران پس از ورود با خشونت به منزل این شهروند پس از بازرسی منزل، برخی از لوازم شخصی ایشان را نیز ضبط کردند.

پیش از این نیز مادح فتحی در روز شنبه ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸، با اتهامات «اقدام علیە امنیت کشور از طریق عضویت در گروهای معاند نظام» و «عضویت در حزب حیات آزاد کردستان»، از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ریاست حسین سعیدی محاکمه شده بود.

چند روز بعد از برگزاری دادگاه، حکم  یک‌سال حبس تعزیری و پنج سال حبس تعلیقی به مدت ۳ سال به صورت شفاهی به این شهروند ابلاغ شد.

آقای فتحی پس از دستگیری سحر کاظمی همسرش، روز پنج‌شنبه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۷، پس از احضار به اداره اطلاعات سنندج از سوی ماموران امنیتی بازداشت و روز پنج‌شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۷ با سپردن وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی به‌صورت موقت آزاد شد.

مادح فتحی در پاییز ۹۶ نیز به مدت ۳ ماه و نیم در سلول‌های انفرادی بازداشتگاه ادارە اطلاعات سنندج تحت بازجویی و اخذ اعترافات اجباری قرار داشته است.

در خصوص همسر این فعال محیط زیست، سحر کاظمی، گفتنی‌است ایشان در روز پنج‌شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۸،  با پایان دوران محکومیت از بند زنان کانون اصلاح و تربیت سنندج آزاد شدند.

خانم کاظمی، طی حکمی از سوی قاضی حسین سعیدی، رییس شعبه اول دادگاه انقلاب به ۵ سال زندان محکوم شده بود که این حکم از سوی شعبه چهارم دادگاه تجدید نظر استان کردستان به ۲۰ ماه کاهش یافت.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

2 × 3 =