فرنگیس مظلوم بصورت غیابی به احکام زندان محکوم شد

فرنگیس مظلوم، فعال مدنی و مادر سهیل عربی، زندانی سیاسی طی حکمی از سوی دادگاه انقلاب تهران به احکام زندان محکوم شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی،  فرنگیس مظلوم فعال مدنی طی حکمی به اتهام های «فعالیت های تبلیغی علیه نظام» و «اجتماع و تبانی» به احکام زندان محکوم شد.

خانم مظلوم پیشتر در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران مجموعا به شش سال زندان محکوم شده بود، این حکم در مرحله واخواهی به یکسال و شش ماه کاهش پیدا کرد.

بر اساس رای صادره، وی از بابت اتهام «اجماع و تبانی» به یکسال و از بابت اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به شش ماه زندان محکوم شده است.

فرنگیس مظلوم در تماس کوتاه گزارشگر کمپین ضمن تایید این خبر گفت: «از این حکم تنها یکسال آن قابل اجراست و درحال حاضر قصد اعتراض به رای صادره را ندارم چراکه اخیرا در دستگاه قضایی جمهوری اسلامی دیدیم که بعضا رای صادره در صورت تجدیدنظر خواهی به جای کاهش، حکم افزایش میابد.»

اولین جلسه واخواهی این فعال مدنی در روز سه شنبه ۴ شهریورماه ۱۳۹۹، در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی سید علی مظلوم برگزار شده بود.

پیشتر فرنگیس مظلوم، مادر سهیل عربی، طی حکمی از سوی شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران، بابت اتهامات «اجتماع و تبانی » و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به ۶ سال زندان محکوم شده بود.

در صورت تایید این حکم در دادگاه تجدیدنظر و به استناد ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری در خصوص وی اعمال خواهد شد.

در خردادماه امسال به همراه فرنگیس مظلوم، شش شهروند دیگر به نام‌های هانی و هود یازرلو ، محمدولی غلام نژاد، صدیقه مرادی، مهدی خواص صفت و زهرا اکبری نژاد درچه نیز توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران، بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به احکام زندان محکوم شدند.

مصادیق اتهامات این هفت شهروند در گزارش ماموران امنیتی، «همکاری با سازمان مجاهدین خلق» عنوان شده است.

فرنگیس مظلوم، روز دوشنبه ۳۱ تیرماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات مستقر در زندان اوین منتقل شده‌بود.

پیش‌تر سازمان گزارشگران بدون مرز (RSF) بازداشت فرنگیس مظلوم را محکوم کرد و با اشاره به احضار و بازجویی خانواده‌های زندانیان سیاسی و روزنامه‌نگاران زندانی از مسئولان جمهوری اسلامی ایران خواسته بود که به این آزارگری غیرقانونی پایان دهد.

خانم مظلوم بارها برای آزادی و رسیدگی به وضعیت فرزندش سهیل عربی در زندان تلاش کرده است.

وی همچنین از جمله امضاء کنندگان بیانیه دوم زنان نیز بوده‌است.

روز سه‌شنبه ۱۶ مهرماه ۹۸، مادر سهیل عربی، با سپردن وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی به صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید