گزارشی از وضعیت ویدا ربانی، روزنامه نگار محبوس در بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین

ویدا ربانی، روزنامه نگار و عضو حزب اتحاد ملت ایران، روز یکشنبه ۲ آذرماه ۱۳۹۹، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شد.

وی پس از بازداشت جهت انجام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام به سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین منتقل شده است.

این روزنامه نگار و فعال سیاسی پس از گذشت دو هفته از زمان بازداشت همچنان به صورت بلاتکلیف در سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات نگهداری شده و از حق دسترسی به وکیل محروم است.

ویدا ربانی روز جمعه ۱۴ آذرماه ۱۳۹۹، طی تماس تلفنی که با خانواده اش داشته اعلام کرده است که از روز دوشنبه ۱۰ آذرماه ۱۳۹۹، در اعتصاب غذا به سر می برد.

بر اساس گزارش ها، با اعمال تبصره ماده ۴۷ آئین دادرسی کیفری، از زمان بازداشت این روزنامه نگار از ورود وکیل به پرونده اش جلوگیری شده است.

خانم ربانی پیشتر نیز در دی‌ماه ۱۳۹۸ به دلیل انتشار مطالبی در فضای مجازی در خصوص سقوط هواپیمای اوکراینی بازداشت شده بود.

دلیل بازداشت اخیر این روزنامه نگار، بر اساس اظهارات نزدیکان وی انتشار مطالبی در شبکه اجتماعی توییتر در خصوص سالگرد اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ بوده است.

ویدا ربانی سابقه کار خبرنگاری در روزنامه شرق را نیز داشته و پیش از بازداشت در هفته نامه صدا مشغول به کار بوده است.

آنتونی بلانگر، دبیرکل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران (IFJ) در واکنش به دستگیری این روزنامه‌نگار خواستار آزادی فوری وی شده است.

این نهاد در بیانیه ای که منتشر کرده است، بازداشت ویدا ربانی را «یک نمونه دیگر از چگونگی سوءاستفاده حکومت ایران از سیستم حقوقی برای سرکوب صداهای انتقادی در کشور» دانسته است.

آقای بلانگر، بازداشت این روزنامه نگار را «آزار و اذیت سیستماتیک کارکنان رسانه‌ها از سوی رژیم ایران» عنوان و آن را محکوم کرده است.

تا لحظه تنظیم این گزارش هیچ اطلاع دقیقی از دلیل بازداشت و اتهام های انتسابی علیه این روزنامه نگار در دست نیست.

نویسنده
رحیم الیاسی

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید