دیوان عالی کشور درخواست اعاده دادرسی آتنا دائمی را رد کرد

درخواست اعاده دادرسی وکلای آتنا دائمی فعال مدنی محبوس در زندان اوین از سوی دیوان عالی کشور رد شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، درخواست اعاده دادرسی پرونده جدید آتنا دائمی که در زندان اوین برای وی گشوده و از بابت آن توسط دادگاه انقلاب تهران به ۲ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است، از سوی دیوان عالی کشور رد شد.

آتنا دائمی، کنشگر مدنی محبوس در زندان اوین، روز یکشنبه ۱۸ خردادماه ۱۳۹۹، در ارتباط با پرونده جدیدی که در زندان برای وی گشوده شد، توسط شعبه ۲ بازپرسی دادسرای اوین به ریاست قاضی حاجی مرادی مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود.

اتهام انتسابی علیه خانم دائمی، «اخلال در نظم زندان از طریق سر دادن شعار علیه جمهوری اسلامی» عنوان شده بود.

این فعال مدنی از بابت پرونده جدید از سوی شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران به ۲ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

آتنا دائمی در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه۱۳۹۴، توسط قاضی مقیسه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهام های «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظا» و «توهین به رهبری» به ۱۴ سال حبس محکوم شد.

حکم وی توسط دادگاه تجدیدنظر به ۷ سال حبس تقلیل یافت که با اعمال ماده ۱۳۴ در نهایت ۵ سال آن قابل اجرا بود.

این فعال مدنی زندانی که از سال ۱۳۹۵ دوران محکومیت ۵ ساله خود را در زندان اوین طی می‌کرد، تیرماه ۱۳۹۸، نیز در پرونده‌ سازی دیگری به ۳ سال و ۷ ماه حبس تعزیری محکوم شد که ۲۵ ماه حبس از آن قابل اجرا است.

آتنا دائمی متولد هفتم فروردین ۱۳۶۷ زاده تهران به دلیل دفاع از حقوق زنان و کودکان ۲۹ مهرماه ۱۳۹۳ بازداشت شد.

او ۸۶ روز در سلول انفرادی بند دو الف تحت بازجویی به‌سر برد.

خانم دائمی در تاریخ ۲۸ دی‌ماه ۱۳۹۳ پس از پایان بازجویی‌ها به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

آتنا دائمی روز دوشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ و پس از ۱۶ ماه بازداشت موقت با سپردن وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.

او پس از صدور حکم از سوی دادگاه تجدیدنظر، در آذر ۹۵ با هجوم ماموران امنیتی به منزل پدری‌اش، مجددا بازداشت شد.

او به دلیل فعالیت‌هایش با اتهامات زیادی مواجه شد، فعالیت‌هایی از قبیل شرکت در تجمع در دفاع و حمایت از کودکان کوبانی و شنگال و حضور در تجمعاتی علیه احکام اعدام مانند تجمع اعتراضی برای اعدام ریحانه جباری و مخالفت با صدور احکام اعدام و حتی برگزاری کلاس‌های آموزشی نقاشی یا نمایشگاه‌های نقاشی برای کودکان کار و خیابان، نیز جزو فعالیت‌های او به شمار می‌رفت. کارهایی که جرم تلقی شدند.

اتهامات این فعال مدنی، اجتماع و تبانی بر ضد نظام برای تجمع کوبانی و تجمعاتی برای اعدام مانند تجمع اعتراضی برای اعدام ریحانه جباری و…، تبلیغ علیه نظام، مخالفت با حجاب اجباری و مخالفت با اعدام، اختفای ادله جرم برای رهایی متهم علی نوری عنوان شده‌بود.

یکی دیگر از اتهامات خانم دائمی توهین به رهبری و مقدسات به دلیل گوش دادن به آهنگ‌های شاهین نجفی و به دلیل علاقه شخصی‌اش به ترانه‌های شاهین نجفی، بود که در بخشی از اتهامات انتصابی از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی «مقیسه» به وی ابلاغ شده‌بود.

آتنا دائمی همینطور در فیس‌بوک خود مطالبی انتقادی می‌نوشت. صفحه فیس‌بوک او بعدتر توسط نهادهای امنیتی با یافتن رمز عبور مسدود شد.

این زندانی پس از چندین بار به تعویق افتادن جلسه دادگاه نهایتا در تاریخ ٢٣ اسفندماه ٩٣، در دادگاهی به ریاست قاضی مقیسه، قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران با حضور وکیل خود و دیگر متهمین این پرونده مورد محاکمه قرار گرفت.

وی به دلیل فعالیت های مدنی مسالمت آمیز، به اتهام «تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، توهین به رهبری، توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و اختفای ادله جرم» به ۱۴ سال زندان محکوم شد.

این حکم در دادگاه تجدید نظر و با اعمال ماده ۱۳۴ به ۵ سال حبس کاهش یافت.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید