یاشار پیری فعال تُرک (آذربایجانی) با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

یاشار پیری، فعال تُرک (آذربایجانی) با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان روند دادرسی از زندان تبریز آزاد شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، این فعال تُرک (آذربایجانی) ساکن تبریز، که اوایل اسفند ماه ۱۳۹۹، بازداشت شده بود، پس از پایان مراحل بازجویی و تفهیم اتهام روز چهارشنبه ۶ اسفندماه ۱۳۹۹، به صورت موقت از زندان تبریز آزاد شده است.

این شهروند با تودیع قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی، به صورت موقت و تا پایان روند دادرسی آزاد شده است.

آقای پیری روز یکشنبه ۳ اسفندماه ۱۳۹۹، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شد.

تا لحظه تنظیم این گزارش از اتهام های انتسابی علیه این شروند اطلاع دقیقی در دسترس نیست.

یاشار پیری پیشتر نیز سابقه بازداست و محکومیت داشته است.

یاشار پیری و روزبه پیری دو برادر ساکن تبریز در اعتراضات سراسری آبان‌ماه ۱۳۹۸، بازداشت شده‌بودند.

شعبه ۱۶ دادیاری و دادسرای عمومی و انقلاب تبریز به دادیاری رضا ابهری‌نژاد با صدور کیفر خواستی، پرونده روزبه پیری و یاشار پیری دو بردار بازداشت شده در اعتراضات سراسری آبان‌ماه را ضمن طرح پنج اتهام، جهت رسیدگی و تعیین شعبه به دادگاه انقلاب تبریز ارسال کرده بود.

به این دو برادر که از ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۸، در بازداشت به‌سر می‌بردند، اتهام‌های « ۱.اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم برضد امنیت داخلی کشور»، «۲.عضویت در دسته‌ها و گروه‌هایی که هدف آن برهم زدن امنیت کشور است»، «۳.فعالیت تبلیغی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به نفع گروه‌های مخالف نظام»، «۴.اخلال در نظم عمومی با انجام حرکات نامتعارف-ایجاد هیاهو و جنجال با حضور در تجمعات مورخ ۹۸/۰۸/۲۵» و «۵.تمرد به مأمور دولت در حین انجام وظیفه»، تفهیم شده‌است.

بنا به گفته یک منبع مطلع «آنتن‌دهی تلفن همراه این دو فعال شهروند ساکن تبریز در محل تجمعات» از جمله مصادیق اتهامی درج شده در کیفرخواست است که باعث بازداشت آنها به ظن شرکت در اعتراضات تبریز، از سوی سازمان اطلاعات سپاه عاشورا شده‌است. این در حالی‌است که بنا به گفته نزدیکان این دو، “منزل مسکونی مادربزرگ آن‌ها در آن محل (منطقه قیرخ-مئتیر) بوده و این دو برادر برای دیدار و ملاقات مادربزرگ بیمار خود طبق معمول به آن محل می‌رفتند.”

ماموران امنیتی یاشار پیری را روز شنبه ۲۵ آبان‌ماه ۱۳۹۸، در کتابخانه عمومی تبریز در حالی که برای آزمون وکالت آماده می‌شده و روزبه پیری برادر او را در منزل مسکونی‌اش بازداشت کردند.

این دو برادر پس از بازداشت ۲۶ روز در انفرادی به‌سر بردند و پس از بازجویی و صدور کیفرخواست به بند ۳ گانه زندان مرکزی تبریز منتقل شدند. همچنین قرار بازداشت موقت آنها به مدت یک‌ماه دیگر برای هر کدام تمدید شد.

علاوه بر این، دلیل عدم آزادی موقت این دو فعال ترک (آذربایجانی) بدون اطلاع به آنها، «ناتوانی در تودیع وثیقه» ثبت و گزارش شده است.

یاشار پیری متولد ۱۳۷۰-فارغ‌التحصیل رشته حقوق از دانشگاه آزاد تبریز و روزبه پیری متولد ۱۳۶۸- فارغ‌التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر و دانشجوی رشته حقوق هستند که به جهت فعالیتهای مدنی‌شان در دانشگاه‌ها و شهر تبریز، مشارکت در امور خیریه سراسری با ایجاد کمپین‌های مردمی و فعالیت و حمایت گسترده از محیط زیست و حقوق حیوانات پیش‌تر نیز از سوی نهادهای امنیتی مورد فشار قرار گرفته‌بودند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید