علی نوری از زندان اوین به مرخصی درمانی اعزام شد

علی نوری، فعال مدنی محبوس در زندان اوین با تودیع قرار وثیقه به مرخصی درمانی کوتاه مدت اعزام شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، علی نوری فعال مدنی که دوران محکومیت حبس را در زندان اوین سپری می کند، امروز یکشنبه ۲۹ فروردین ماه ۱۴۰۰، با تودیع قرار وثیقه به مرخصی درمانی هفت روزه اعزام شده است.

این فعال مدنی در حالی به مرخصی اعزام شده که پیشتر با تایید پزشکی قانونی برای او گواهی عدم تحمل کیفر و نامه‌ توقف حکم صادر شده است.

آقای نوری اواسط اسفندماه ۱۳۹۹، به دلیل عوارض کلیوی به بخش پیوند کلیه بیمارستان امام خمینی منتقل شد.

او بدون انجام رسیدگی پزشکی و طی دوره درمان به قرنطینه بند ۴ زندان اوین بازگردانده شد.

علی رغم نظر پزشک بهداری زندان اوین مبنی بر ضرورت انتقال مجدد این زندانی به بیمارستان امام خمینی وی به بیمارستان روانپزشکی امین آباد منتقل شد.

علی نوری، فعال مدنی زندانی با مشکلات کلیوی دست به گریبان بوده و با بروز علایم افزایش تپش قلب، تهوع، سرگیجه و کاهش دمای بدن از درد شدید در ناحیه کلیه رنج می برد.

آقای نوری با وجود درد شدید در ناحیه کلیه و علایمی که حکایت از نارسایی کلیوی دارد همچنان از رسیدگی پزشکی و اعزام به بیمارستان محروم مانده بود.

پیشتر نیز شامگاه جمعه ۱۹ دی ماه ۱۳۹۹، در پی وخامت حال جسمانی علی نوری در حالی که از شدت درد توان راه رفتن نداشت به وسیله برانکارد به بهداری زندان اوین منتقل شده بود.

علی نوری فعال مدنی پیشتر توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی احمدزاده، با اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» به ۷ سال و ۶ ماه حبس و از بابت اتهام «فعالیت تبلیغی علیه حکومت» به ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده‌بود.

وی روز سه شنبه ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۹، با دریافت ابلاغیه ای از سوی شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای زندان اوین به ریاست محمدمهدی براعه، جهت تحمل ۵ سال حبس تعزیری فراخوانده شد.

پیشتر آقای نوری توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی احمدزاده، به تحمل ۹ سال حبس تعزیری محکوم شده ‌بود.

حکم صادره در داگاه بدوی توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر تهران عیناً تائید شد.

اما با اعمال بخشنامه کاهش مجازات در دادگاه تجدیدنظر، حکم این فعال مدنی به ۵ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد.

آقای نوری ۹ دی ‌ماه ۱۳۹۶ و در دوره خدمت سربازی‌، در میدان ولیعصر تهران از سوی نیرو‌های امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

این فعال مدنی در تاریخ ۲۳ دی ‌ماه ۱۳۹۶ به دلیل درد شدید در ناحیه قفسه سینه، توسط زندانیان به بهداری زندان اوین منتقل شد .

وی مدتی بعد به زندان رجایی‌شهر کرج انتقال یافت.

او سرانجام پس از ۳۶ روز بازداشت در روز یک‌شنبه ۱۵ بهمن ماه ۱۳۹۶، با تودیع وثیقه از زندان رجایی شهر کرج آزاد شده بود.

علی نوری، فعال مدنی، پیش‌تر در روز چهارشنبه، ۱۶ مهرماه ۱۳۹۳، پس از شرکت در تجمع کوبانی، مقابل سازمان ملل بازداشت شده بود.

وی بعد از بازداشت به بند ۲-الف سپاه منتقل شده بود.

آقای نوری بعد از مدت‌ها بازجویی و سلول انفرادی به بند عمومی ۸ زندان اوین، محل نگهداری زندانیان مالی منتقل شد.

این فعال مدنی پس از آزادی به قید وثیقه ۵۰ میلیون تومانی ازسوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به ۷ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

این حکم در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر به ۲ سال کاهش یافت.

علی نوری ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۵ پس از گذراندن یک سوم از حکم حبس ۲ ساله خود از زندان اوین آزاد شد.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید