بهروز عرب زاده، نویسنده و پناهنده ایرانی به تَرک خاک ترکیه محکوم شد

بهروز عرب زاده، عضو کانون نویسندگان ایران و پناهنده ساکن ترکیه از سوی دیوان عالى این کشور به ترک خاک محکوم شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، بهروز عرب زاده، شاعر، مترجم و عضو کانون نویسندگان ایران که در کشور ترکیه پناهنده است، از سوی دیوان عالى این کشور به ترک خاک محکوم شده و می بایست ظرف مدت کوتاهی خاک این کشور را ترک کند.

حکم ترک خاک در حالی صادر شده است که بهروز عرب زاده از سال ۲۰۱۴ به‌ عنوان پناهجوی سیاسی در دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در آنکارا ثبت‌نام و پرونده پناهندگی او قبول شده، اما اداره مهاجرت ترکیه اعلام کرده که پرونده پناهندگی او را بسته است.

در صورت بازگردانده شدن این پناهجو به ایران، ممکن است او با خطر بازداشت، شکنجه و احکام سنگین روبه‌رو شود.

در پی این اقدام فراقانونی اداره مهاجرت ترکیه  آقای عرب زاده در مراجع قضایی شکایت کرده اما پس از شش سال، دیوان عالی ترکیه رأی به ترک خاک او داده است.

دیوان عالی کشور ترکیه در شرایطی به این پناهنده حک ترک خاک داده که پیشتر دادگاه تجدید نظر به نفع این پناهنده ایرانی رأی صادر کرده بود.

گفته شده در صورت اجرا شدن حکم صادره به این دلیل که آقای عرب زاده پاسپورت ندارد، دیپورت او به ایران توسط پلیس ترکیه صورت خواهد گرفت.

این پناهجو در گفتگو با زمانه در خصوص صدور این حکم و اعمال فشار پلیس ترکیه گفته است: «شش سال پیش موفق شدم برای برگزاری چهار فقره تجمع اعتراضی در مقابل کنسولگری ایران در استانبول از نهادهای دولتی ترکیه مجوز بگیرم. همین امر سبب شد تا اداره مهاجرت ترکیه مرا از استانبول (شهر محل سکونتم) به شهر دیگری منتقل کند.»
آقای عرب زاده در ادامه افزوده است:«هر چند به این اقدام اعتراض کردم اما به هر حال پذیرفتم و پنج روز کاری بعد از اتمام موعد مقرر، به شهر مورد نظر رسیدم. با وجود اینکه مدارک موجه هم برای دیرکرد داشتم و علی‌رغم اینکه از سال ۲۰۱۴ به‌ عنوان پناهجوی سیاسی در دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در آنکارا ثبت‌نام کرده و پرونده‌ام قبول شده، اداره مهاجرت اعلام کرد پرونده پناهندگی مرا بسته است.»

بیشتر پناهندگان ساکن ترکیه طی مصاحبه‌های مختلف و گفتگوهایی که پیش‌تر در کمپین منتشر شده‌، عدم رسیدگی به وضعیت خود را حادترین مسئله‌شان می‌دانند. در کنار این عدم رسیدگی به پرونده‌ها، مشکلات دیگر را نیز اضافه کنید.

آن‌ها می‌گویند: «با مشکلاتی مثل بی‌کاری، گرسنگی، بیماری و … کنار می‌آیند، اما زمانی که به مدت طولانی با همین مسائل سر کنند، دیگر گذران زندگی سخت و گاه غیرممکن می‌شود.»

پناهجویان و پناهندگان در ترکیه ماه‌هاست؛ سعی دارند با هشتگ‌های #IranianRefugeesInTurkey و #Resettlement4Iranian صدای خود را به کشورهای پناهنده پذیر برسانند، با این حال رسیدگی به پرونده‌های ایرانیان از اولویت سازمان ملل متحد و کشورهای پناهنده‌پذیر خارج شده‌است و پناهندگان کمی برای اسکان به کشور سوم اعزام می‌شوند.

بیشتر پناهندگان و پناهجویانی که در ترکیه بسر می‌برند، بر این باورند: «از زمانی که کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) بخشی از وظایف خود را به اداره مهاجرت ترکیه سپرده، وضعیت آن‌ها به مراتب بدتر شده‌است.»

پیش‌تر، پناهجویان پس از ثبت درخواست خود در دفتر سازمان ملل «آسام» در آنکارا مورد مصاحبه‌ای کوتاه قرار می‌گرفتند و بعد از گذشت حدودا دو سال «گاهی بیشتر»، مصاحبه بعدی (مصاحبه اصلی) با آنها صورت می‌گرفت و در صورت قبولی و داشتن شرایط لازم، در این مرحله، پرونده آن‌ها به بخش کشوری یا اسکان برای کشور سوم (کشور امن) فرستاده‌می‌شد که از ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۸ (۱۹ /شهریور) روند ثبت‌نام پناهجویان به اداره مهاجرت ترکیه سپرده شده‌ و فرد پناهجو به محض ورود به ترکیه در یکی از شهرهای این کشور در پلیس اداره مهاجرت نام خود را ثبت کرده و سپس مراحل بعدی مانند دادن وقت مصاحبه و … را طی می‌کند.

فعالان حقوق پناهندگان در ترکیه نگران هستند؛ دولت ترکیه با صلاحیتی که به دست آورده، روند اخراج پناهندگان را سرعت ببخشد و رسیدگی جدی به پرونده‌ها صورت نگیرد.

این سازمان در ترکیه اعلام کرده که اداره مهاجرت ترکیه مسئولیت بررسی پرونده‌های حمایت بین‌المللی را نیز بر عهده خواهد داشت.

هر چند کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل گفته «به فعالیت‌های حمایتی خود از جمله ارائه خدمات مشاوره به پناهندگان ادامه خواهد داد» با این حال این اقدام سازمان ملل، نگرانی‌های زیادی را برای پناهندگان در ترکیه به وجود آورده است.

پناهجویان در ترکیه با معضلات بسیاری مواجه هستند. از جملە مشکلات پناه‌جویان، آیندە نامشخص است، تا جایی که حتی کسانی با پذیرفته شدن کیس پناهندگی از کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد یا پلیس مهاجرت با بلاتکلیفی طولانی روبرو هستند و سال‌هاست در شرایط بدی زندگی می‌کنند.

به گفته برخی از پناهندگان در سال‌های اخیر، «مشکلات اقتصادی و گرانی بی‌سابقه پس از کودتای نافرجام در ترکیه»، گذران زندگی را دشوارتر از پیش کرده‌است و از سوی دیگر طولانی شدن پروسه رسیدگی به پرونده‌های پناهندگان، به‌خصوص بعد از قبولی در مصاحبه و عدم رسیدگی برای ارجاع این نوع پرونده‌ها به بخش کشوری جهت انتقال به کشور امن و آینده نامعلوم، باعث اختلال در زندگی بسیاری از پناهندگان شده است.

برخی کارشناسان و فعالان حقوق بشر در امور پناهندگان معتقدند که جنگ‌هایی که در سال‌های اخیر در خاورمیانه رخ‌داده است و افزایش جمعیت پناهندگان مرتبط با آن، یکی از علل عدم انتقال سریع پرونده‌ها به کشور سوم است و از سوی دیگر برخی از کشورهای پناهنده‌‌پذیر مانند آمریکا، کانادا و استرالیا با تغییر سیاست‌های خود در عدم پذیرش پناهنده، عملا این راه را برای پناهندگان از پیش دشوارتر کرده‌اند.

در بخش اخبار پناهجویان در این قسمت می‌توانید، از وضعیت پناهجویانی که در ترکیه، یونان، صربستان یا نقاط دیگر دنیا به سر می‌برند، با خبر شوید.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید