وکیل دادگستری، محمد نجفی با پایان مرخصی به زندان اراک بازگشت

محمد نجفی

محمد نجفی وکیل دادگستری، با اتمام ایام مرخصی، به زندان اراک بازگشت، او در اواخر آذرماه به مرخصی استعلاجی اعزام شده بود.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز شنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۴۰۰، وکیل دادگستری، محمد نجفی در پی پایان ایام مرخصی به زندان اراک بازگشت. آقای نجفی در تاریخ ۲۸ آذرماه از زندان اراک به مرخصی استعلاجی اعزام شده بود.

بر اساس این گزارش، آقای نجفی در تاریخ ۲۸ آذرماه از زندان اراک به مرخصی استعلاجی اعزام شده بود. وی در تاریخ ۲۰ آذرماه در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی و مخالفت با اعزام وی به مرخصی درمانی دست به اعتصاب غذا زده و در تاریخ ۲۳ آذرماه پس از انتقال به بیمارستان و انجام معاینات پزشکی به اعتصاب غذای خود پایان داده بود.

این وکیل دادگستری در تاریخ ۱۲ تیرماه از بابت پروندهای که اخیرا برای وی گشوده شده، در شعبه ۵ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اراک مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود. آقای نجفی پس از تفهیم اتهام و صدور قرار کفالت به زندان بازگردانده شد.

وکیل دادگستری محمد نجفی بهمن ماه ۱۳۹۸ توسط شعبه ۲۳ «دادگاه» انقلاب تهران به ریاست «قاضی» شهمیرزادی به جهت ایراد سخنرانی در مراسمی در منزل گوهر عشقی (مادر وبلاگ نویس جان باخته ستار بهشتی) در سال ۹۵ به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

این وکیل دادگستری همچنین در پروندهای دیگر که در خصوص اتهام «توهین به خامنه‌ای» توسط شعبه ۲ «دادگاه» انقلاب اراک به ۳ سال حبس تعزیری و در خصوص اتهام «نشر اکاذیب» توسط «دادگاه» کیفری اراک به ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود، از اعتراض به رای «دادگاه» و یا تسلیم به رای خودداری کرده است.

محمد نجفی در ارتباط با پرونده نخست خود که از بابت آن به ۳ سال حبس محکوم شده بود، در فروردین ماه سال گذشته مشمول عفو و آزاد شد. وی پس از ۴ روز از بابت پرونده های دیگر خود مجددا بازداشت و روانه زندان اراک شد. در اواسط آذرماه سال ۹۷ و در بخش دوم این پرونده نیز توسط شعبه یک «دادگاه» انقلاب اراک از بابت اتهامات «تبلیغ علیه نظام، توهین به رهبری و کمک به دولت متخاصم از طریق مصاحبه با صدای آمریکا، رادیو فردا و بی‌بی‌سی فارسی» به ۱۳ سال حبس محکوم شد.

روز یکشنبه ۲ تیرماه ۹۸، رای شعبه ۸ «دادگاه» تجدید نظر استان مرکزی مبنی بر تائید محکومیت محمد نجفی به وی ابلاغ شد. وی در حکم مرحله بدوی در تاریخ ۲ بهمن ماه ۹۷ توسط شعبه ۱۰۲ «دادگاه» کیفری دو شهرستان شازند در ارتباط با انتشار نامه ای خطاب به «علی خامنه ای در فضای مجازی» از بابت اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» به ۲ سال حبس تعزیری و پرداخت ۴۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شده بود. تائید حکم صادره در «دادگاه» تجدید نظر در حالی صورت گرفته است که شعبه «دادگاه» بدوی پیشتر نیز در تاریخ ۲۴ آذرماه ۹۷ محمد نجفی را در پرونده ای دیگر و از بابت همین اتهامات به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم کرده و این حکم نیز عینا به تائید شعبه ۹ «دادگاه» تجدید نظر استان مرکزی رسیده بود.

نویسنده رحیم الیاسی

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید