اعدام دو زندانی به اتهام «قتل عمد» و «محاربه» در زندان  اردبیل

بهزاد تهمتن

حکم دو زندانی به‌نام‌های بهزاد تهمتن و یوسف تهمتن که با اتهام «قتل عمد» و «محاربه» به قصاص نفس و اعدام محکوم شده بودند، در زندان مرکزی اردبیل به اجرا درآمد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، صبح روز یک‌شنبه ۱۷ بهمن ماه 1400، حکم اعدام دو مرد به نامهای بهزاد تهمتن و یوسف تهمتن، در زندان مرکزی اردبیل به اجرا درآمد.

بر اساس این گزارش، این دو زندانی که اتهاماتی مانند «قتل عمد» و «محاربه از طریق سرقت مسلحانه» را در پرونده خود داشتند، پیشتر به اتهام قتل به قصاص نفس اعدام محکوم شده بودند.لازم به ذکر است زمانی که بهزاد و یوسف را بازداشت کردند، پیشتر یک زندانی به‌نام بابک رضایی به اتهام قتل‌هایی که بهزاد انجام داده بود به اشتباه اعدام شده بود».

این دو زندانی نسبت پسر عمویی با یکدیگر داشتند و از اسفند ماه سال ۱۳۹۷ بازداشت و در زندان به‌سر میبردند.

یک منبع مطلع در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «بهزاد و یوسف سرقت مسلحانه و زورگیری انجام میدادند و بهزاد علاوه بر اعدام محاربه، ۵ قتل نیز در پرونده خود داشت و به ۵ بار قصاص نفس نیز محکوم شده بود که امروز حکم قصاص این دو زندانی به اجرا درآمد».

این منبع در ادامه گفت: «زمانی که بهزاد و یوسف را بازداشت کردند، پیشتر یک زندانی به‌نام بابک رضایی به اتهام قتل‌هایی که بهزاد انجام داده بود به اشتباه اعدام شده بود».

طبق آرشیو نهاد آمار سازمان حقوق بشر ایران، بابک رضایی، ۴۱ ساله، روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷، یعنی چند ماه پیش از بازداشت بهزاد و یوسف در زندان اردبیل اعدام شده بود.

پیشتری نیز گزارشاتی درخصوص اعدام اشتباهی زندانیان در ایران به‌دست سازمان حقوق بشر ایران رسیده بود. این زندانیان معمولا در اداره آگاهی تحت شکنجه به قصد اعتراف گیری اجباری قرار گرفته و به جرم نکرده، اعتراف کرده بودند.

اعدام این دو زندانی تا لحظه تنظیم این خبر، از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید